| Odin666 a întrebat:

Daca Adam si Eva au fost singurii oameni, inseamna ca au perpetuat specia cu inca cativa membrii care erau frati si surori, asta inseamna ca s-au inmultit intre ei si in biblie scrie ca e pacat sa intretii relatii cu rude! Intrebarea este inexistenta doresc doar pareri pentru acest lucru! happy Multumesc [scuzati greselile gramaticale daca exista]

41 răspunsuri:
| M25M a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Who incited David to count the fighting men of Israel?
(a) God did (2 Samuel 24: 1)
(b) Satan did (I Chronicles 2 1:1)

Who was the father of Joseph, husband of Mary?
(a) Jacob (Matthew 1:16)
(b) Hell (Luke 3:23)

Jesus descended from which son of David?
(a) Solomon (Matthew 1:6)
(b) Nathan (Luke3: 31)

Where did Jesus first meet Simon Peter and Andrew?
(a) By the Sea of Galilee (Matthew 4:18-22)
(b) On the banks of river Jordan (John 1:42). After
that, Jesus decided to go to Galilee (John 1:43)

Did Herod think that Jesus was John the Baptist?
(a) Yes (Matthew 14:2; Mark 6:16)
(b) No (Luke 9:9

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

▪ Cine l-a determinat pe David să facă numărătoarea israeliţilor?
În 2 Samuel 24:1 se afirmă: „Mînia [lui Iehova, NW] s-a aprins din nou împotriva lui Israel; şi a provocat pe David [sau „cînd David a fost provocat", NW, nota de subsol] împotriva lor, zicînd: «Du-te şi fă numărătoarea lui Israel şi a lui Iuda»". Dar nu Iehova a fost cel care l-a îndemnat pe David să păcătuiască, deoarece în 1 Cronici 21:1 se spune: „Atunci Satan [sau „un împotrivitor", NW, nota de subsol] s-a ridicat împotriva lui Israel şi a îndemnat pe David să facă numărătoarea lui Israel". Dumnezeu a fost dezgustat de israeliţi, fapt pentru care i-a permis lui Satan Diavolul să aducă acest păcat asupra lor. Acesta este motivul pentru care 2 Samuel 24:1 lasă impresia că Dumnezeu însuşi ar fi făcut aceasta. Este interesant că traducerea lui Joseph B. Rotherham redă acest text astfel: „Mînia lui Yahweh s-a aprins împotriva lui Israel, astfel că el a permis ca David să fie îndemnat împotriva lui Israel, spunînd: «Du-te şi numără pe Israel şi pe Iuda»".

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

Atît Maria cît și Iosif erau descendenții lui David. Este genealogia lui Iosif și a Mariei, deaceia diferă

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

În privimța lui irod chiar nu te înțeleg, normal că se întreba cine să fie de vreme ce lui Ioan i-a tăiat capul. Și dacă pe urmă crede că Ioan a înviat - ce contradicție?

| M25M a răspuns (pentru iurii75):

Deci contradictia ramane? sau.

| qMoonShine a răspuns:

Eeeeeeeeee. Ia uite ca la asta nu m-am gandit. laughing Habar n-am.

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

Scuze, dar nu te înțeleg. Poți fi mai explicit?

| Liviu a răspuns:

Ce pot spune,eu cred ca omu sa tras din maimuta, adica. mi se pare prea banal " ca cineva ne-a suflat viata si ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui "
suna cam SF,nu? cum o femeie a ramas insarcinata fara ajutorul unui barbat. iar semne de intrebare.
E ca si cum as spune eu acum ca sunt insarcinat eu find barbat happy e cam ceva imposibil,nu se ridica semne de intrebare?
Aaa e divin? ok e divin,insa se riedica multe semne de intrebare.
dumnezeul vostru daca ar exista el vrea sa fiti sclavi,nu va este prieten
el vrea sa va fie frica de el.
e ceva cam dubios,nu cred in asta, credeam candva, insa numai pot crede.
sa citesc biblia? ok, si eu pot face texte sf, iau 2 3 beri in freza, fac si eu o biblia 2 happy ce rezolv? aaa, numai mor de foame, preoti de aia va indeamna sa credeti, sa castige si ei o paine

| M25M a răspuns (pentru iurii75):

In primul tau raspuns referitor la prima contradictie tu mi-ai explicat ce si cum despre citatele biblice dar intrebarea este : Schimba asta caracterul diferit/contradictoriu?

| iurii75 a răspuns (pentru M25M):

La scrierea Bibliei au fost folosiți 40 de bărbați și dacă descriind acelaș eveniment fiecare scoate în evidență aspecte diferite aceasta nu înseamnă că se contrazic.

| cristimihailov a răspuns:

Vine tarziu raspunsul asta.
Dar in biblie nu spune ca au fost singurii oameni. Ci doar ca au fost izgoniti din rai. Cand au cazut jos, s-au imperecheat cu ce au gasit pe acolo.