| IvanMihai a întrebat:

Daca afectezi creierul afectezi memoria, constienta, personalitatea.
Ce a mai ramas sufletului sa faca? Este sufletul fantoma din masina?

4 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Sufletul isi cauta alta masina biologica.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Toate sufletele au, în potență, capacitatea de a raționa, spre exemplu, dar, ca orice lucru potențial, acestei facultăți îi trebuie un ajutor spre a veni în actualitate.
Vedem asta la cei cu sindromul Down, de exemplu: ei au același potențial rațional ca noi, dar chimia creierului lor îi împiedica din a și-l exercita.
E la fel și când ești beat, când dormi sau când leșini. Gândește-te la trup ca la niște lentile, prin care sufletul vede lumea. Dacă lentilele sunt spate sau sunt murdare, cum poate sufletul percepe lumea de afară?

| EestiSodalane a răspuns:

Nu, nu e fantoma din mașină. Sufletul e pur și simplu viața. Diferența dintre un om mort și unul viu este auto-evidentă: unul are viață și celălalt nu. Acea viață este sufletul. Sufletul n-are legătură cu psihologia precum cum cred mulți oameni. De ce crezi că cuvintele "suflet" și "suflu" sunt înrudite? Sufletul e mai degrabă suflul omului într-un sens spiritual decât "psihologia" lui. Trupul omului nu este doar "casa sufletului" ci este însuși persoana umană. Tu nu ești tu, cel puțin nu pe deplin, fără trup. De asta despărțirea de trup a sufletului e atât de nenaturală și de asta după judecata finală toate trupurile vor învia.

Mai există și noțiunea de spirit sau duh al omului. Acest spirit este practic sufletul, dar văzut din altă perspectivă. Așa cum o monedă are două fețe dar este un singur obiect, așa și sufletul și spiritul este același lucru văzut din perspective diferite. Spiritul este voința conștientă a omului, dar nu reprezintă persoana întreagă. Nu e tot omul doar în spirit. Asta e important de înțeles. Tot omul este spirit și trup, asta e persoana umană adevarată și deplină.

Suflet = viață
Spirit/Duh = voință

| Pocait01 a răspuns:

S-au întâmplat cazuri ce au implicat afecțiuni neurologice sau leziuni cerebrale grave ce au provocat la adulți pierderi severe de memorie și regresie comportamentală.
Ce se va întâmpla cu acești oameni după ce Dumnezeu îi vindecă complet pentru răsplată sau judecată?

Cât despre cei care s-au născut cu probleme mentale avem în vedere 3 lucruri: Dumnezeu îi iubește în așa măsură încât s-a sacrificat pentru ei atunci când a făcut-o pentru tine și pentru toți; nu cere mai mult decât a dat; și dacă a putut învăța atât de mulți oameni o limbă complet nouă într-un timp așa scurt înseamnă că poate face oameni care nu au auzit/vorbit/văzut niciodată să înțeleagă foarte bine ce aud/vorbesc/văd acum când sunt înviați pentru răsplată sau judecată.

Răspunsul meu la "ce este sufletul?" este mintea așa cum o înțelegem noi cu rațiune, emoții și toate cele. Nu mă refer la organul creier aici.