| capito a întrebat:

Daca ai lesinat si in timpul in care esti lesinat poti vedea si auzi in continuare ce se petrece in acea camera, poti vedea prin pereti poti trece prin pereti ba chiar ai si o discutie cu o persoana din acea camera, in tot acest timp tu simti ca trebuie sa pleci ca si cum s-ar termina timpul, ca si cum asta e ocazia ta si alta nu mai gasesti dar tu habar nu ai unde mergi. Intr-un final pleci, te ridici de la pamant ca si cum ai zbura apoi treci prin geam, te ridici la o anumita inaltime vezi strada, vezi totul asa cum e, te opresti pentru o clipa te uiti asa ca prostul si dintr-o data esti purtat cu o viteza imensa deasupra altei destinatii. Binenteles intamplarea ( povestea) e mult mai lunga si continua dar finalul e cam asa. Ma intalnesc cu o persoana cunoscuta care ma cearta si ma alunga, nu vrea sa stea de vorba cu mine si ma trimite inapoi, apoi simt cum sunt tras si cad in gol intr-un abis de intuneric si ma trezesc din lesin. Ce inseamna asta? A fost vis, experinta nde, decorporalizare?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Eh, fenomenul ar fi decorporalizare, doar că realitatea e mult mai profundă.
Creierul tău nu vede ci add literam preia informația îți face o schiță în cap și ți-o pune în vizor. Asta e percepția.
Spilul e memoria "schița" nu dispare imediat ci se crează matrice de informații dobândite numite memorie fotografică.
Pe scurt, când visezi sau haluginezi creierului crează noi reprezentări a realități prin intermediu psihicului. Psihicul tău era constient, dar ai pierdut legătura cu sințurile cu excepția auzului.
De aici începând creierul tău începe să viseze/delireze, dar parțial ești ai contact cu realitatea (auz). Fiecare parte din creier controlează o senzație, când te-ai lovit la cap în timpul leșinului partea care-ți dă senzația de echilibru, de auto-percepție a fost dereglată. Deci experiența ar fi mai degrabă un vis translucid.
Chestii de genul am avut si ru, vise foarte reale și părea că conteolez realitaea, zburam, treceam prin obiecte, îmi schimbam forma, doar că nu îți poți induce constient stările asta sunt stări pe care și le induce creierul în anumite circumstante.
Cert e un lucru în astfel de cazuri tinzi să confuzi realitatea psihică/internă (care e o reconstituire deseori incertă) cu realitatea fizică. Dar în ambele cazuri creierul e esențial și de el depinde existența noastră în ceea fizică și creearea celei psihice. Motivul pentru ca fenomenele de genul nu pot fi controlate sau durabile e subconstientul.

| capito explică (pentru SG1995):

Nu stiu cum e cu decorporalizarea asta cu toate ca am avut si 2 exeperiente de scurta durata care le-as putea trece in categoria asta. binenteles au fost involuntare nu am exersat pe tema asta sa vad daca e posibil. a fost ceva de genu visam apoi auzeam prin vis ce se vorbeste in casa.de exemplu cineva a uitat usa deschisa si toti erau agitati credeau ca nepotica mea a iesit si pe usa si cobora scarile ia avand 3 ani.era un fel de panica.iar eu la randul meu cum am auzit asa prin vis ce se petrece m-am trezit rapid si am mers pana la scari apoi am mers in camera si vedeam cum se cearta cum se contrazic pe tema asta si ai intrebam ce saintamplat iar ei nu ma vedeau ca si cum as fi o fantoma. cand am realizat ca nu ma vede nimeni mam panicat si m-am trezit. a fost ca un vis lucid doar ca in realitate chiar asa s-a intamplat, a uitat cineva usa deschisa iar cea mica a vrut sa coboare scarile si cand am mers in camera erau pozitionati exact ca in vis si inca se certau pe tema asta. La fel ca si in cazul cand am lesinat dupa ce mi-am revenit nu prea am dat importanta la ce am visat chiar daca m-am gandit oare cea fost asta, dar sa nu credeti ca ma marcat cu ceva pentru ca am zis ca totul e in minte mea nu poate sa fie ceva adevarat. pentru ca cu toti vedem filme sf cum oameni care zbor trec prin pereti vad prin pereti si multe alte chestii.las oameni de stiinta sa isi bata capul cu chestii de astea pentru ca eu nu am timp chiar daca as vrea nu pot ca am o viata normala adica trebuie sa merg la munca si multe alte chesti care le facem cu totii in comun. Nu ce am vazut sau ceam visat cand eram lesinat m-a pus pe ganduri. mie mi s-a parut interesant faptul ca atunci cand m-am trezit prima oara am vazut chipul persoanei care era langa mine si ma uitam la el ca si cum nu am mai vazut in viata mea un chip de om nici macar nu stiam ce e ala om nici macar nu puteam sa ma intreb oare ce e asta. era foarte ciudat. doar priveam ca un nou nascut as putea spune apoi cum eram inca intins pe jos mia atras atentia tocul de la usa mi se parea asa de interesant. frumos doar ca eu nu ziceam in gandul meu wow ce frumos.era doar ca un sentiment. nu intelegeam nimic din ce zice acea persoana erau doar niste sunete. totul a durat cam 10 sau 15 sec apoi dintr-o data parca am avut acces la toate informatiile. m-am ridicat nu intelegeam ce naiba caut eu pe jos si le-am zis haideti inapoi in camera. abia cand am dat sa ies pe usa si am ajuns pe hol mi-am adus aminte tot ce am visat si am realizat ca eu am fost lesinat. si asta pentru ca o mare parte din vise a avut loc pe acel hol. intrebarea care nu o inteleg eu e dc am avut constiinta pierduta cand m-am trezit? poti sa uiti chiar tot? adica eu cat am fost lesinat am avut constiinta visam halucinam gandeam si cand m-am trezit ce s-a intamplat a ramas pe drum constiinta si a venit mai tarziu laughing?

| SG1995 a răspuns (pentru capito):

E simplu. Când dormi și când te trezești creierul se află pe unde de frecvență diferită și când treci brusc dintr-o stare în alta creierul se adaptează mai greu (nu procesează așa rapid) informația.
Cât despre experiențele avute, tu știa deja cu precizie geografia încăpere, chiar dacă nu conștient subconștientul o știa, și chiar tu ai spus, ai auzit, auzul a jucat un rol esențial în creearea șcenariului. Eu de exemplu când eram epileptic când eram în comă auzeam vocea celor din jur, dar pentru creierul nu o putea procesa și cu ajutorul celorlate simțuri creea propria lui realitate.

| capito explică (pentru SG1995):

Mama lui eu de creier imi trebuie unu mai performant ca sa proceseze informatiile mai rapid sa fiu pe aceeasi frecventa si cand dorm si cand sunt treaz. glumesc. nu prea am inteles poate sunt eu mai greu de cap dar realitate fizica cu cea pshica constient cu subconstient frecvente unde. in fine. tu ce crezi se petrece totul doar in mintea ta sau e ceva mai mult de atat?

| SG1995 a răspuns (pentru capito):

Cred că e la nivel mintal, dacă era mai mult de-atât n-am fi avut nevoie de celelalte simțuri. Contactul nostru cu realitate e date ceea ce vedem, auzim, mirosim, iar realitatea interioară e o copie a cele exterioare, de exemplu un surd din naștere n-o să viseze sunete că n-a auzit vreunul și nu are termen de comporație, un orb din naștere la fel nu poate abstractiza culoarea, sau forma obiectelor vizual deci nu va avea vise vizuale.

| capito explică (pentru SG1995):

Deci exista doua realitati. Una exterioara care are limite și una interioară fără limite care de fapt nu e realitate e doar o copie. Când zic limite ma refer ca in cea exterioara nu poți zbura iar in cea interioară poți. Poate ca mai exista o realitate la care deocamdată nu avem acces.

| SG1995 a răspuns (pentru capito):

Exact, s-au făcut prin ani '60 niște experimente să vadă dacă oameni ar putea comunica prin gânduri sau vise cu scopul să certifice dacă constientul poate supraviețui morți fizice, din nefericire: eșec de proporți.

| capito explică (pentru SG1995):

A trebuit sa citesc de mai multe ori răspunsul tău ca sa înțeleg ce vrei sa zici. Eu cred ca in cazul meu a fost doar un joc al minții ca daca era experiența nde sau decorporalizare era ceva mai mult cu toate ca nu prea cred ca nici alea sunt reale și sa zic și dc. Ptr ca daca cineva care susține ca a trăit una din cele doua se întoarce cu mai multe cunoștințe nu cu mai multe întrebări. Dar nici nu o sa ma contrazic cu cineva pe tema asta

19 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Decorpolarizare, similar morții cronice.

| WaterDrop a răspuns:

Imaginatie bogata si trolling.

| capito explică (pentru WaterDrop):

Hai za iti zic ceva. eu sunt ateu si ca ateu nu am nici o asteptare ca cineva sa creada ceea ce am povestit eu mai sus pentru ca si eu la randul meu nu cred ca orice zboara se mananca. experienta aia am avut-o cu multi ani in urma si eram ateu si atunci. eu nu am vazut luminite tuneleuri ingeri peisaje frumoase descrise din biblie sau pe dumnezeu. daca vedeam era o chestie poate asa credeam si eu. nu pot sami explic cea fost de asta am si povestit putin poate a mai patit cineva. de cautat pe net ce spun expertii am cautat si am auzit multe cazuri dar toate sunt diferite si o explicatie nu are nimeni asa cum nimeni nu poate sa dovedeasca ca ce e scris in biblie e trolling. eu astept pareri de la persoane care au patit si ei la randul lor ceva asemanator.

| Mclaren12 a răspuns (pentru capito):

Daca vedeai ingeri si cristosi nu inseamna ca ingerii si cristosii exista. Nu ai vazut ingeri si cristosi pentru ca subconstientul tau nu mai era atat de programat/influentat de crestinism. Ca drept dovada ai zis ca erai si atunci ateu. Daca erai crestin posibil sa fi vazut ingeri si cristosi. Depinde ce este in subconstientul fiecaruia.

| xerxes1 a răspuns:

Corpul astral s-a desprins de cel fizic.
Ai putea sa exersezi mai mult si fara teama.Nu este ceva nemaipomenit.Ai vizitat doar etajul 1 al unui bloc imens cu 7 etaje. Unii sfinti au ajuns si la etajele superioare Adormitii care asculta manele si tv sunt la subsol.
Adica cei care zic ca esti trol si ca aberezi.
Si eu sunt ateu, dar am experimentat cate ceva ..De aceea am si devenit ateu.Biblia este plina de inexactitati.Le poti verifica singur daca inveti sa iesi mai des in astral.

| Superior a răspuns:

Tind sa cred ca a fost o decorporalizare. Eu te cred,si eu am intaminat lucruri ciudate, de genul, desi de intensitate mai mica.
Iti zic sincer, curand vor veni niste tipi sa-ti bage pe cap (asta daca te cred) ca ai halucinat sau ca te-ai drogat. Iti recomand sa gandesti singur si sa gasesti adevarul, nu sa te iei dupa opinia lor ce ar putea fi majoritara. Un astfel de tip deja si-a facut aparitia.

| capito explică (pentru Superior):

Posibil sa fie o halucinatie eu nu-i contrazic iar daca eram drogat nu mai ziceam nimic si nu mai cautam o explicatie. intrebam unde mai pot gasi astfel de droguri laughing

| Superior a răspuns (pentru capito):

Eu doar ziceam, nu te lua dupa ei, gandeste singur, nu fura gandirea altora (pe care la randul lor o imita pe a altora).

| Octavian199 a răspuns:

Daca mori, auzul dispare ultimul

| NGheorghe a răspuns:

Stările cataleptice, de tonifiere a mușchilor si lipsa de reacții la stimuli externi sunt considerate boli (la fel ca si cele epileptice - cu spasme si crize). Seamănă cu transele hipnotice. Exista multe descrieri, încă din antichitate, cu astfel de intamplari.
Ceea ce xerxes1 zice, este ca, trebuie sa leșini mai des.

| BogdantheDreamer a răspuns:

NDE nu poate fi deoarece lesinul nu a fost asociat cu moartea. Erai constient in acele momente de vis? Puteai lua decizii dupa bunul plac?

| capito explică (pentru BogdantheDreamer):

Da pot sa zic ca eram constient. adica nu a fost ca un vis a fost cat se poate de real. decizi nu pot sa zic ca luam eu pentru in momentul cand ma deplasam nu mergeam era ca si cum levitezi eram ca si cum cineva ma purta. simteam ca trebuie sa plec si in timp ce aveam discutia cu acea persoana incercam sa-i explic ca e totul in regula sa nu mai fie suparata doar ca nu mai pot ramane ca trebuie sa plec, si voiam sa plec. eram fericit voiam sa plec nu eram speriat. uimit eram de ce vedeam adica in momentul cand am vazut prin perete sau cand eram in aer cand am trecut prin geam dar parca in acelasi timp simteam ca e normal. aveam acel sentiment de parca nu mai conta raspinsul la nici o intrebare sau mai bine zis nu mai aveai intrebari.nu stiu cum sa explic a fost ciudat placut iar sensatia de frica a fost doar cand acea persoana ma trimitea inapoi si in momentul can cadeam in intuneric si simteam cu cineva ma tine sa nu pot merge inapoi