| Emiliaerj a întrebat:

Daca am spus ca vreau sa fac botezul si nu mai ma simt pregătită deoarece imi este greu sa renunț la anumite lucruri acum si fac botezul peste 2-3 ani ce se întâmpla trebuie sa ma botezez pentru ca am spus ca vreau?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu, te poti razgandi.

| TeiubesteDumnezeu a răspuns:

Gândește-te bine ce pas faci, roagă-te lui Dumnezeu mai mult sa primesti eliberare si putere de a renunța la lucrurile care nu sunt placute Domnului, lupta pentru a te pastra curat si renunta la orice pentru Dumnezeu dar la Dumnezeu sa nu renunti pentru orice! Omul dinăuntrul nostru adica carnea asta(firea) nu vrea si nu se simte bine cand cauti lucrurile sfinte si mai ales sa renunti la poftele, ofertele acestei lumi, sa stii tu ca pentru Dumnezeu merita sa renunti la orice oricat ar fi prețul de mare, spune-i Domnului Isus starea ta, cu ce te confrunți in perioada aceasta si te sfătuiesc sa cauti un om duhovnicesc la care sa poti sa iti deschizi inima caci Dumnezeu lucreaza si prin oameni care stau la dispozitia Lui, apoi fa legamantul acesta cu Dumnezeu in curățire de inima si in sinceritatea inimii si vei primii multa propasire in drumul tau. Va fi cu tine Dumnezeu cand El ti-a spus ca nu te lasa si in ajutor iti vine chiar atunci cand greul apasă El pacea Lui o toarnă chiar in inima ta întristata si rănită caci el Dumnezeu iubește ființa ta si vrea ca-n inima ta sa locuiasca pe deplin, tu nu privii inapoi, tu nu privi la cei care cauta sa te atraga inspre pacat si priveste spre Cel ce poate biruință sa iti dea in toate, Viu este Domnul care ti-a promis prin Cuvantul Sau ca va implinii fagaduinta in dreptul tau si nu va intarzia si vei spune ce mare este Dumnezeu!

Dumnezeu sa te binecuvinteze cu mult har! Nu uita ca Dumnezeu ii cu tine daca vei inainta

| kalasnicov22 a răspuns (pentru TeiubesteDumnezeu):

Ce ai fumat?

| T0Teu a răspuns:

Daca nu esti pregătita nu face botezul. Probabil ca stii din Biblie ca mai intai trebuie sa ai nasterea din nou, apoi sa faci botezul. Trebuie sa fii curata inaintea lui Dumnezeu cand inchei legemant cu El.
Totusi nu poti sa l amani pentru "2-3 ani" ptc tu nu poti garanta ca vei mai trai pana atunci. Daca mori nebotezata ce faci? Eu zic sa astepti pana botezul urmator si pana atunci sa te pregătești si sa renunti la toate pacatele, la starile care nu Ii sunt placute Domnului...
Plus de asta, de ce ai avea nevoie de atat de multi ani pentru a renunta la niste lucruri? Inseamna ca ele te robesc si asta e grav. Cere ajutorul si mila Domnului si insista inaintea Lui sa te elibereze de păcatele/ viciile care te impiedica sa te botezi...

| TeiubesteDumnezeu a răspuns (pentru kalasnicov22):

Eu nimic dar vei înțelege daca vei citi Cuvantul care este Adevărul si Adevarul este Isus, Fii binecuvântat