| mentholinks a întrebat:

Daca ar avea loc acum Apocalipsa si am muri cu totii cam cati oameni ar fi mantuiti si din ce confesiuni?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Numai Dumnezeu stie asta, EL este cel care alege intre cei vii si cei care au "optat" pentru Moartea Vesnica.

| RAY a răspuns:

Conform crestinismului 5 miliarde vor arde pe vechi in iadul vesnic iar restul vor canta pe norisori

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru RobertG101):

Iahve nu a creat nici un iad

| RAY a răspuns:

Un parinte si-ar omori sau chinui copiii?
Nici Dumnezeu nu ar face acest lucru, dar cand fratii se mananca intre ei intr-un final va fi nevoit sa transeze lucrurile: unora le va da viata vesnica, altora sfarsitul vesnic.

dumnezeu a distrus lumea de mai multe ori
potopul =unde a omorat pe toti salvand ce a avut el chef
sadoma si gomora
plus cate legi a mai dat el
unde e rabdarea lui? cand pentru ca eva si adam au muscat un mar le blestema si le izgoneste din gradina eden

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Unora le va da viata vesnica, altora sfarsitul vesnic.
unora insemand 2 miliarde iar restul de 5 miliarde iadul vesnic, cool, da stai ca dumnezeu a spus ca eu sunt eu inainte de mine nu a fost nimeni si nici dupa mine nu va fi nici un MANTUITOR wow, dumnezeu a avut un singur popor cel evreu, iisus nu a fost mesia cel asteptat de catre evrei

| SilentRain a răspuns:

Intrebarea asta e exact ca si numerele la loto laughing
Dracu stie câți vor fii mantuiti sau nu

| mentholinks explică (pentru SilentRain):

Asa o aproximare vreau sa vad. Cum vad diferitii crestini de pe TPU situatia. Tu de exemplu ce crezi? Te duci la racoare pe nori sau la caldurica in infern?

| SilentRain a răspuns (pentru mentholinks):

Ma duc in pamant si ajung desert pentru viermi
Au murit miliarde de oameni timp secole, nu am ce aproximare sa fac

| mentholinks explică (pentru SilentRain):

Inteleg. Intrebarea era adresata mai mult pentru crestini care cred in mantuirea sufletului si viata dupa moarte.

| EcceHomo a răspuns (pentru SilentRain):

Eu voi fi felul principal.big grin

| AC4S4 a răspuns:

Nu stim.

| Nilsson a răspuns:

Iar ti-ai schimbat username-ul dar stilul tau a ramas acelasi happy
Pai nu soarta ta ar trebui sa te preocupe in primul rand? Te intereseaza mai mult ce o sa pateasca capra vecinului?

| mentholinks explică (pentru Nilsson):

Pai soarta mea o stiu. Probabil Dumnezeul in care cred o sa ma omoare asta daca nu o sa ma trimita in iad Dumnezeul vostru.

| Nilsson a răspuns (pentru mentholinks):

Atunci de ce nu te bucuri de viata pe care o mai ai de trait si iti irosesti timpul cu discutii religioase?

| mentholinks explică (pentru Nilsson):

Fiindca viata mea e trista. Si imi pierd asa timpul ca sa mai uit de ea.

| Nilsson a răspuns (pentru mentholinks):

Mi se pare cel mai neinspirat mod de a pierde timpul.
E bine ca ai ajuns la concluzia ca exista totusi un Dumnezeu dar te afli in situatia de sti care e calea dar te simti prea inlantuit ca sa mai poti scapa din acesta stare.
Mai studiaza Biblia, vei observa ca de la un capat la altul ca tema principala e rabdarea lui Dumnezeu fata de oameni.
Un parinte si-ar omori sau chinui copiii?
Nici Dumnezeu nu ar face acest lucru, dar cand fratii se mananca intre ei intr-un final va fi nevoit sa transeze lucrurile: unora le va da viata vesnica, altora sfarsitul vesnic.