| Bossu000918 a întrebat:

Daca chiar ar exista un creator numit Dumnezeu pe lumea asta de ce exista atâta suferință și Crime în lume de ce dumnezeu care cred creștini în el lasă să fie atâtea păcate în lume nu se spune că Dumnezeul auto creatorul lor protejează tot?

10 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Pentru ca nu intervine intre noi, ne-a lasat liberul arbitru, adica sa faca fiecare ce vrea dar dupa cum isi va trai viata va raspunde dupa moarte! Si da, ne protejeaza dar nu vizibil! Si cine zice ca protejeaza tot? laughing Intervine numai cand crede El si asta fara sa stim noi! Crimele si suferinta o cream tot noi, ce ar trebui sa faca, sa te ia de maneca si sa-ti spuna vezi ca nu e bine ce faci? sau sa te uicida in cel mai rau caz ca sa nu mai faci crime? unde ar fi atunci liberul arbitru? cum s-ar simtii lumea stiind ca nu poate trai cum vrea? Inainte sa pui o intrebare gandeste daca ai cu ce!

| Bossu000918 explică (pentru lpavel):

Fiecare crede ce vrea eu însumi sunt ateu nu cred în existența lui dumnezeu pentru că am avut multe necazuri in viața și mi-am dat seama că Dumnezeu nu exista de cănd ma lăsat să mă Sufăr mereu la greu atâta timp cât el nu răspundea la rugăciunile mele de ce as crede in el? Pentru că nu există

| SamHarris a răspuns (pentru lpavel):

Nu există dovezi că un Dumnezeu există sau că ar fi responsabil pentru crearea universului sau a legilor care îl guvernează.

Ideea de liber arbitru, așa cum este ea concepută în mod tradițional - adică ideea că am fi putut alege altfel decât am ales, că suntem autorii propriilor noastre gânduri și acțiuni - este incompatibilă cu tot ceea ce știm despre cum funcționează lumea, atât din punct de vedere științific, cât și logic.
Fiecare acțiune a noastră, de la cele mai mărunte la cele mai complexe, este rezultatul unei lungi înlănțuiri de cauze și efecte, care începe cu mult înainte să ne fi născut. Genele noastre, educația primită, experiențele de viață, starea noastră mentală și emoțională de la un moment dat - toate acestea ne influențează deciziile și comportamentele, conștient sau inconștient.

| SamHarris a răspuns:

Întrebarea ta este o variantă a problemei clasice a răului, o obiecție des întâlnită la adresa existenței unui Dumnezeu omnibenevolent și omnipotent.
Pe scurt, dacă un Dumnezeu iubitor și atotputernic ar exista, nu ar trebui să prevină suferința și răul inimaginabile pe care le vedem în jurul nostru?
Logica aici pare solidă la prima vedere. Totuși, se bazează pe o serie de presupoziții problematice despre natura lui Dumnezeu, liberul arbitru și chiar natura moralității.

Apărătorii teismului, precum Dennis Prager, susțin adesea că moralitatea obiectivă își are rădăcina în dogma religioasă. Ei susțin că, fără un Dumnezeu care să dicteze ce este bine și ce este rău, am fi pierduți într-un univers amoral, incapabili să judecăm valorile morale ale acțiunilor noastre.
Această perspectivă este nu numai simplistă, dar și periculoasă. A pretinde că moralitatea este dependentă de credința într-o zeitate anulează capacitatea umană de raționament moral și empatie.
Realitatea este că putem examina lumea din jurul nostru, putem identifica suferința și putem lucra pentru a o atenua, fără a invoca o zeitate.

P.S.:
Afirmația că Dumnezeu ne protejează "dar nu vizibil" este o scuză clasică pentru lipsa de dovezi tangibile a intervenției divine.
Adevărul este că trăim într-un univers vast și indiferent, în care suferința este adesea rezultatul unor fenomene naturale, al acțiunilor umane sau al simplei întâmplări. A atribui aceste evenimente unui plan divin este o formă de auto-amăgire, o modalitate de a evita responsabilitatea pentru acțiunile noastre și pentru găsirea unor soluții reale la problemele cu care ne confruntăm.
Întrebarea pertinentă nu este "de ce permite Dumnezeu suferința?", ci "ce putem noi face pentru a o ameliora?".

| lpavel a răspuns (pentru Bossu000918):

Nu ti-a raspuns la rugaciuni? Dar cand Isus se ruga de pe cruce a raspuns? Iar Isus a fost si este unicul fiu nascut din Dumnezeu nu o creatura cum suntem noi! Iar Isus a suferit cum tu nici macar nu ti-ai putea imagina si totusi crezi ca suferinta ta a fost mare? Ce zici de povestea lui Iov, el cat a suferit si cat s-a rugat ca Dumnezeu sa-l asculte, si era un sfant nu oricine si tot nu l-a ascultat... Cauta-i povestea in biblie!
Apoi doar sa stii ca toate greutatile prin care trecem ni le da ca pe niste incercari sa ne testeze ce persoane suntem! Toate problemele fac parte din viata noastra din cauza lui Adam si Eva, asta este blestemul nostru iar cine va ramane statornic in credinta va fi mantuit! Dumnezeu ne ajuta dar nu ia cu mana problemele si greutatile, ele vor trece, nimic nu dureaza la infinit in aceasta viata, depinde de cum treci tu peste ele!

| Bossu000918 explică (pentru lpavel):

Alea sunt alte povesti Dumnezeu nici măcar nu exista cu mii de anii in urma la fel nici tu nu exista nimic pe pământul ăsta

| Bossu000918 explică (pentru lpavel):

Cum poți să-ți dai seama că Dumnezeu exista cu mii de anii in urma când pe pământul ăsta unde trăim noi nu era aproape nimic inexistent Exista specii de dinozauri înainte de Prostile astea și după moarte exista reincarnare a sufletului

| lpavel a răspuns (pentru Bossu000918):

Sufletul nu se reincarneaza, ea exista in corpul tau, e a 2-a personalitate a ta ce nu are corp, acela dupa moartea ta iti va parasi corpul si se va ridica la cer, acolo vei fi judecat dupa cum ti-ai trait viata iar dupa asta vei merge in rai sau iad!
Asta cu dinozaurii au zis oamenii de stiinta, poate asa este dar vezi trecutul istoriei de cate ori au gresit stiintificii? De multe ori! Numai in Biblie si Dumnezeu te poti baza cu adevarat!
Apoi nu ne este dat sa stim tot, iar daca nu stim ceva imediat dam vina pe existenta lui Dumnezeu si ne intrebam daca chiar exista? Toate acestea sunt niste teste puse de satana ca sa nu crezi in Existenta lui Dumnezeu! El asta vrea ca sa fii al lui! Satana lucreaza prin oricine, chiar si prin preoti cand este nevoie ca sa te faca sa-ti pierzi credinta si de cele mai multe ori chiar reuseste...

| lpavel a răspuns (pentru Bossu000918):

Si cine ti-a zis tie ca Dumnezeu nu exista acum mi de ani in urma? Tu crezi mai degraba niste oameni decat istoria omenirii si a tot ce exista? Ea este Biblia! Insusi Dumnezeu a zis profetilor sai cum a creat totul! Dumnezeu exista inainte sa existe planete, soare, stele absolut tot! Dumnezeu spune: inainte nu exista nimic, era doar intuneric si un vid de necuprins, atunci s-a gandit ca creeze soarele, asa a despartit lumina de intuneric. Asta a fost prima zi a creatiei! De ce nu spune stiinta cum s-a format soarele? Pana la marele big bang Dumnezeu a lucrat mult iar apoi si big bangul s-a produs datorita lui, dar asta au invatat cum sa explice stiintificii... Nimic nu s-a facut singur! Daca se facea singur, acum de ce nu se mai face? Nu intru in polemici...

| EestiSodalane a răspuns:

Se spune? Unde se spune că "protejeaza tot"? Da-mi si mie să văd unde "se spune" asta te rog.

Dumnezeu permite oamenilor sa pacatuiasca pentru ca toti oamenii pacatuiesc. Si tu si eu si toata lumea. Daca Dumnezeu n-ar permite pacatul in lume toti ar trebui sa murim bebelusi si umanitatea ar disparea complet deja din a doua generatie.