| anonim_4396 a întrebat:

Daca chiar exista Dumnezeu de ce cei mai multi oameni rai, falsi si incorecti primesc mereu ceea ce doar cei buni ar merita sa primeasca?
De ce e totul atat de incorect in viata?

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cica el se ocupa de imputiti cand ajunge pe mana lui dupa moarte e condamnarea definitiva la chinuri in iad pentru ei, asta nici eu nu inteleg dc nu face dreptate pe pamant dar asta e situatia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu știi ca dumnezeu e preocupat cu homosexualii, masturbatorii sau aia care spala haine duminica. Nu are el timp de săraci și necăjiți

| anonimg a răspuns:

Daca ne-am privi asa cum suntem in oglinda Legii lui Dumnezeu, daca ne-am compara astfel caracterul nostru cu al Lui si nu cu al oamenilor, atunci ne-ar fi rusine de noi insine, iar pe cei rai i-am plange de mila.
Iar daca facem binele, nu meritam nici o rasplata pentru ca binele oricum trebuie facut; daca nu l-am face va fi vai de noi.
Oricum, nu exista niciun om bun pe pamant. Domnul Hristos spune asta, si putem sa-L credem pe cuvant pana cand ne vom convinge ca acesta este adevarul.
Cat despre cei rai (care daca am fi in locul lor poate am face mai rau decat ei) sunt binecuvantati de Dumnezeu in speranta ca ei vor recunoaste lucrul acesta si se vor lasa de rau si vor incepe sa faca binele. Daca mergem si mai departe, gasim pe aceia care Dumnezeu stie ca ei nu vor fi mantuiti. Astfel, ca o ultima dorinta inainte de moarte, Dumnezeu ii binecuvanteaza si pe acestia lasandu-i sa se bucure macar de numarul limitat de ani de pe acest pamant, macar ca ei nu se vor putea bucura de veacurile nesfarsite, de o viata nesfarsita si plina de bucurie pe care El a pregatit-o tuturor celor care o doresc.
Si ce este viata aceasta pe langa vesnicie? Macar un minut sa ne gandim cum va fi sa traim vesnic, fara limita de timp si fara pic de suferinta, si ne cuprind fiorii cum de ar putea exista asa ceva. Si totusi exista. Pentru ca atunci cand vom cunoaste pe Dumnezeu vom ajunge sa-L credem pe cuvant.
Psalmul 73 iti va deschide mintea, si mai ales ultimul verset: https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/73/17/#17
"Cat pentru mine, fericirea mea este sa ma apropii de Dumnezeu: pe Domnul Dumnezeu Il fac locul meu de adapost, ca sa povestesc toate lucrarile Tale."

| pumpkinky a răspuns (pentru anonimg):

Lui anonimg si rockkid as da fundita, dar greu sa aleg.

| anonimg a răspuns (pentru pumpkinky):

Mulțumesc, dar nu vreau fundă! Satisfacția mea este pacea și liniștea pe care fiecare om trebuie să o aibă în sufletul său.

| supadeceapa a răspuns (pentru pumpkinky):

Totusi, ce ar merita aia buni sa primeasca? Si ce face un om bun?
E aiurea sa vii aici cautand cele mai lejere joburi si sa zici,, ce rea e viata ca altii au si altii nu''. Oamenii au pentru ca muncesc.

| pumpkinky a răspuns (pentru supadeceapa):

Ma intrebi ce face un om bun? clar nu esti unu din moment ce pui aceasta intrebare si foarte frumos din partea ta sa te iei de postarile mele anterioare/viitoare etc.
Si daca e sa o iei asa ca oamenii au pentru ca muncesc ei bine uite toti muncim dar nu avem in aceeasi masura, vorbesti atat de generalizat si mai ales fara rost. data viit abtine-te. mai ales la postarile mele, chiar te rog happy

| supadeceapa a răspuns (pentru pumpkinky):

Deci nu esti in stare sa-mi raspunzi. Vrei sa iti pice lucruri din cer doar pentru ca existi. laughing

| pumpkinky a răspuns (pentru supadeceapa):

Da asa i, vreau sa mi pice lucruri din cer
cat ti-a luat sa te prinzi?

| supadeceapa a răspuns (pentru pumpkinky):

Eu am asteptat sa-mi raspunzi la intrebarea de mai sus, ca sa pot sa-ti dau un raspuns serios, dar cum ma ignori, se vede ca habar nu ai nici tu ce inseamna sa fii un om bun laughing altfel nu te inflamai.
Hai sa ne plangem doar de dragul de a ne plange. Ce rea e viata ca noi nu muncim pentru viitorul nostru, smiorc-smiorc.

Ce inseamna om bun? Ce faci de esti un om bun? Faci voluntariate, donezi, lucrezi pro-bono? Toti va credeti mai buni decat sunteti, de aia nu primiti ceea ce credeti voi ca meritati, pentru ca de fapt, nu meritati laughing.

Cum iti asterni, asa dormi.

| supadeceapa a răspuns (pentru pumpkinky):

,,clar nu esti unu din moment ce pui aceasta intrebare''

0 sens laughing

| pumpkinky a răspuns (pentru supadeceapa):

A te inflama tine de a fi om rau? deci sa inteleg ca orice om care se,,inflameaza" e om rau? Asta inseamna ca oamenii buni nu se,, inflameaza" niciodata? laughing si daca se inflameaza sunt catalogati direct drept oameni rai, nu mai sunt buni? Asta imi explici? am inteles bine?
Daca asa ar fi cum zici tu, pacat de toti copii oamenilor care gandesc ca tine, nu o sa ajungem nicaieri...

Ce inseamna a fi om bun? asta era intrebarea ta pentru mine?
pai oricum fiecare are o definitie diferita a omului bun, dar daca chiar conteaza pentru tine sa stii ce inseamna a fi om bun pentru mine din punctul meu de vedere cam ce ai insirat tu pe-acolo...

| supadeceapa a răspuns (pentru pumpkinky):

Asta ai inteles tu? rolling on the floor Vai si-amar, mai, fata.

| supadeceapa a răspuns (pentru pumpkinky):

Nu, intelegi pe dos, probabil din cauza analfabetismului functional, am vrut sa vad ce inseamna din punctul tau de vedere sa fii un om bun, dar daca tu nu ai raspuns inseamna ca nici n-ai idee. Ma bucur ca esti de acord cu mine, dar hai sa nu mai vorbim despre unde ajungem cu oameni ca mine, macar eu am o scoala si nu stau pe banii altora, chiar nu esti in masura sa vorbesti despre asta laughing.

| supadeceapa a răspuns (pentru pumpkinky):

Cu oameni ca tine unde ajungem? big grin Ca-s curioasa.

| Catrice a răspuns:

Dumnezeu exista, dar dacă nu ai nici o relație cu el...
Depinde acum și de problema, însă per ansamblu, o schimbare e bine venita.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ce ar merita aia buni sa primeasca?

| RoCkKiD a răspuns:

E un bias amuzant pe care il avem.

Din caza indoctrinării religioase avem impresia ca universul se uita la fiecare din noi și ne da ceea ce meritam. Dupa cum zici și tu treaba asta e clar falsa, nu exista un set de reguli morale pentru care universul ne sancționează. Cei buni nu vor primii lucruri bune iar cei rai nu vor fi pedepsiți, creștinii spera ca se va face dreptate la judecata de apoi dar din păcate asta e cam tot ce le rămâne.

Totul este incorect în viata pentru toată lumea, universului nu-i pasa de noi, budiștii au înțeles mai bine conceptul și îl tratează mult mai bine, dacă ai o problema similara eu zic sa citești despre interacțiunea cu suferința în contextul budist.

| Steregoi a răspuns:

Totul e corect in viata pentru ca toti oamenii mor.

| Jay1 a răspuns:

De cand e lumea, omul n-a putut sa scape de suferinţă. Soarta omului nu este în puterea lui, omul, în general este ghidat în viață de evenimente, gânduri, impulsuri și sentimente.

| UnholySaint a răspuns:

Nu exista o divinitate care sa judece lucrurile, fiecare ia ce poate, iar faptul ca scarbele o duc mai bine ca cei buni e din vina celorlalti oameni care nu intervin atunci cand vad ca se intampa ceva incorect.

| pumpkinky a răspuns:

Probleme pe toate planurile...
nu sunt invidioasa pe altii care au ci pur si simplu mi-e ciuda cand vad atata incorectitudine

| mgtow a răspuns (pentru pumpkinky):

Dumnezeu nu poate sa faca rau el vrea binele pentru toti, de aia nu le face nimic la aia rai ii lasa sa faca ce vor dar cand ajunge in fata lui atunci vine beleaua lor

| Nelly15 a răspuns:

Chestia asta practic nu tine de Dumnezeu. Nu stiu daca toti vad treaba asta prin perspectiva mea, insa, fiind optimist de fel, tin sa cred ca este o chestie care ne intareste psihic si sufleteste. Pe mine chestia asta ma ajuta sa lupt ca sa obtin ceea ce doresc. Intr-adevar, nu este corect, si mereu imi pun si eu intrebarea asta. Dar asa e viata, trebuie sa-i dam sens si trebuie sa trecem peste lucrurile care ne doboara. In cele din urma, oamenii aia care au primit toata viata ce-si doreau o sa realizeze cand o sa fie prea tarziu, probabil la batranete. Stai linistit. ce-i pus pentru tine e pus deoparte. Permite-mi sa intreb, ai probleme in viata amoroasa? Sau e altceva personal.