| Exilee a întrebat:

"Daca ciocnirea atomilor ( dupa opinia materialistilor) a fost in stare sa produca o lume intreaga, atunci de ce aceasta ciocnire nu poate sa produca un singur templu sau o casa, sau un oras, ceea ce ar fi mult mai simplu si mai usor"?
(Cicero)

Ah! Ce vorbe, ce cuvinte intelepte.

Cum se face ca de vreo 15 mld. de ani nu a mai avut loc un "Big-Bang"?

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Haaaaaaaaaaaaaaaaaa ciocnirea atomilor incredibil ce au facut atomi sau imperechiat intre ei, ce era acolo bordel de noapte
nu sa ciocnit nimic acolo, degeaba isi explic doar esti dogmatic mi-a zis miha sasi dau liber

| Exilee explică (pentru RAY):

Cine? Mihaela33?

Mersi mult happy

N-am vrut sa te supar atunci, imi cer inca odata scuze.

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Da

| Mădă0611 a răspuns:

laughing Cicero asta, daca el a zis ce zici ca a zis, nu stia prea multe, dar trebuie iertat, pe vremea aia nu se stiau prea multe.
La inceput nici nu existau atomi.

| Exilee explică (pentru Mădă0611):

Poftim? Nu existau atomi? Deci admiti adevarul creationismului?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

laughing tu habar n-ai de Big-Bang, nu?

| Exilee explică (pentru Mădă0611):

Nu vorbeam de Big-Bang ( despre el stiam si inca mai stiu din clasa noua sau a 8-a, numai stiu si nu ma laud), ci despre ideea acestui om, si anume daca o simpla interactiune a unor particule au creat acest Univers, de ce nu mai pot sa creeze alte Universe/Universuri? Sau si mai putin, de ce nu creeaza un om?

De-asta am eu niste dubii, adica de la o simpla celula( vorbind despre aparitia vietii), apana la un Organism intreg, sunt cam multe ''etape''

celula->tesut->organ->sistem->aparat-> organism

Totusi, trebuie ca Cineva, un Arhitect sa fi coordonat procesele Creatiei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Un nou Big-Bang e posibil --> http://www.descopera.ro/......mina-totul (Big Crunch)

| Exilee explică (pentru Mădă0611):

L-am urmarit. Pana acolo, sunt doar presupuneri happy.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Crezi ca nu se mai formeaza? Sau crezi ca totul trebuie sa se intample pe Pamant, ca sa vada crestinii, sa se convinga de faptul ca nu exista zei? Parca recent s-a creat un mic univers, sau ceva de genul, intr-un laborator, din nimic.

| Zenicide a răspuns (pentru Exilee):

Ce te face sa crezi ca acesta e singurul univers? Pana nu de mult toti credeau ca sunt speciali si unici, suntem in centrul galaxiei -nu, e singura galaxie - nu. Etc etc.

| Exilee explică (pentru Mădă0611):

Deci, daca un Arhitect coordoneaza Universul prin intelepciunea Sa infinita, nu se va ajunge la ''sfarsitul Universului'', deoarece El este Cel ce da viata Universului.

Dar, daca am admite ca totul a fost de la sine, atunci existenta Universului se datoreaza fie ca urmare a unui esec(totul facut intr-un mod aleatoriu), fie ca urmare a reactiunii unei actiuni.

Dar cum am mai spus, fiecare crede in ce vrea el de cuviinta, dar mai tarziu se va vedea clar cine a crezut in Adevar, si cine nu happy

| Exilee explică (pentru Zenicide):

Universul reprezinta TOTUL! Fiind in expansiune, este nemarginit. Deci, daca s-ar mai forma un Univers, totul ar forma un intreg.

De exemplu, Universul este de forma X. Daca ar mai aparea spre exemplu inca 3, vom avea: X/3+X/3+X/3= X Fiecare Univers, ar forma asa-zisul INTREG.

Nu stiu daca intelegi acest mod de gandire, dar ma rog e doar o presupunere.

Deci, daca ar fi mai multe Universuri/Universe, atunci ele AR FORMA INSASI UN UNIVERS.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Unde vezi tu intelepciune in crearea universului? Atata materie pe care n-o folosesc oamenii, desi universul a fost creat pentru ei?
Clar, o sa vedem, daca o sa mai vedem. laughing

| Zenicide a răspuns (pentru Exilee):

"Deci, daca ar fi mai multe Universuri/Universe, atunci ele AR FORMA INSASI UN UNIVERS."
- That does not compute. http://www.youtube.com/watch?v=3cqZzFOQ6AM&t=0m5s

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sau sa se mai repete?

| Exilee explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Lasa chestia cu repetatul. Vreau sa stiu de ce aceasta ciocnire creeaza ''Universuri'', si nu creeaza si alte chestii minuscule, gen un Om, un Oras? De ce?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Acea ciocnire a aruncat in spatiu "ceva" ce a creat apoi protoni, electroni si neutroni, astia o sa formeze apoi atomi care nu pot crea decat stele, in interiorul stelelor o sa se formeze alti atomi care pot crea oameni, si oamenii pot crea orase. Ce e asa greu de inteles? Degeaba te afunzi in "stiinta" cu definitii daca nu intelegi ce si cum. Eu nu stiu definitii sau cuvinte pe care ar trebui sa le explic incercand sa explic ceva, prefer sa invat sinonime sau expresii. Inveti logic, inveti simplu, explici simplu, asa dovedesti ca ai inteles.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Exilee):

Pai si eu astept

| M25M a răspuns:

Din ciocnirea atomilor s-a ajuns la o lume intreaga nu s-a creat instantaneu, galaxiile, sori, planetele, satelitii etc. totul a urmat o cronologie destul de maricica. Cand a fost Big Bangul toate acesta nu au aparut dintr-o data.

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns:

Pentru ca acel prim big-bang a creat materie cat sa nu mai poata aparea altul. Acea ciocnire este in stare sa produca o casa. Probabilitatea e doar una infima.

| AnyAnA99 a răspuns:

Gandesti ca mine, Exilon big grin Asa e - acum de ce nu se mai transforma maimutele laughing