| MountainRiver a întrebat:

Dacă citim o carte pură despre și cu vrăjitorie/vrăji, dar doar citim și nu aplicăm acele ritualuri, este de fapt tot un păcat?
Și se poate "prinde" ceva de noi, doar citind o astfel de carte?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Dumnezeu spune să nu ne ducem la vrăjitori, ghicitori și alte practici de felul acesta. Asta înseamnă că Dumnezeu ne interzice să fim chiar și spectatori, nu doar să nu fim practicanți.
Deci daca ne ducem pe tărâmul celui rău, atunci vrăjmașul va cere de la Dumnezeu dreptul asupra noastră.
Atunci când omul citește Biblia, Dumnezeu îi vorbește acelui om. Iar atunci când citește o carte de vrăjitorie, ghicire sau altceva de felul acesta, atunci vrăjmașul va vorbi acelui om. Atracția se face pe nesimțite.
Siguranța noastră este să stăm aproape de Dumnezeu.

6 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Depinde de carte, dar sigur nu e bine sa le citesti cu voce tare, mai ales incantatiile.

| RAY a răspuns:

Te posedeaza demoni ajungi sa folosesti matura pe post de transport in comun

| MountainRiver explică (pentru RAY):

Știi că vrăjitoria adevărată nu stă între aceste mituri cu "mături" si "pisici", nici chiar "luna plină" deși explicații logice ar exista până la urmă pentru luna plină, deoarece luna plină înseamnă un fenomen astrologic, iar fenomenele astrologice sunt mai susceptibile la a deschide portaluri și dimensiuni sau de ce nu, la chiar a deschide mai mult conștiința umană. Așadar, nu știu despre ce povești de adormit copii cu vrăjitoare spui tu, măi Ray, dar să știi și tu că vrăjitoria adevărată, e de fapt tot o știință.
Vrăjitorii adevărați amestecă plante, ce-i drept fac și ceva sacrificii, dar folosesc și multă geometrie și materie, ori alții folosesc elementele naturii precum (apa, aerul, focul, pământul și chiar luna plină happy ) deci vrăjitorii adevărați știu mai multă știință decât știm noi cu 12 clase, știință.winking

| RAY a răspuns (pentru MountainRiver):

Vezi că așa începe și schizofrenia

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu, dar asta nu schimbă faptul că sunt lucruri mult mai bune de citit.

| MountainRiver explică (pentru MeisterSchnitzel):

Păi știu happy dar deja simt că am citit sau ascultat podcasturi, tot ce se putea citit și asculta despre chestii paranormale sau pline de mister, încât simt că am epuizat toate subiectele și deja viața mă plictisește.
Am ascultat despre toate bolile din lume, psihice mă refer, despre toate maladiile umane psihice sau spirituale, am ascultat câte ceva și despre Einstein și teoriile lui, deși recunosc că ale lui mă fierb acum cel mai mult. Am ascultat despre toate nebuniile din lume și Univers, toate profețiile, toate anomaliile, toate apocalipsele posibile, toate conspirațiile. Încât am epuizat toate subiectele parapsihologice/paranormale sau mai ciudate despre viață Univers, încât îmi spun că poate e timpul să trec la alt nivel. Asta așa, dacă tot nu pot muri și din păcate nici nu pot să-mi schimb viața și mă plictisesc aici printre 4 pereți. Am zis măcar să încerc cu niște cărți de genul. Poate ajung la alt nivel de cunoaștere, însă evident că aș dori să fiu doar un mic cărturar ce cunoaște materie, nu aș dori să pun în practică acele vrăji, dar nici să mă domine cumva, de aici și întrebarea. Dar persoana căreia i-am dat funda, mi-a dat cel mai pertinent răspuns. Adică, oricât te-ai lupta tu să nu fii corupt de acele spectre și entități, chipurile doar citindu-le, nu e așa.
Drept dovadă că fix azi, ascultam un podcast cu un om, ce nici măcar nu omorâse pe cineva, dar care în decursul a 10 ani, comisese peste 10 infracțiuni și violuri și cel mai șocant e că, omul avusese un background destul de frumos și care nu ar fi părut că ar fi avut vreo problemă care să-l fi transformat în acel monstru din acel deceniu, însă ce să vezi, omul nostru, intrase pe fir cu niște cărți sataniste, și de acolo, mi-am dat seama clar că ăla trebuia să fie motivul nebuniei lui, aparent venită din nimic. Deci e clar, aceste cărți, oricât ni se par nouă de normale și inofensive, chiar niște simple cărți, nu avem idee de fapt de pecetea malefică ce o dețin.
Și cine nu mă crede sau zice că fabulez, să asculte/citească totuși fizica cuantică și unele teorii de-ale lui Einstein și Tesla. Care susțin că tot ce gândim sau ne dorim, pot deveni realitate. Deci de aici ideea că, în Universul ăsta mare, există mai mult decât simplele legi fizice prin care s-ar explica pur și simplu că Satana ni există. Deși cei care susțin asta, sunt doar proști părerea mea. Deoarece până și în filme se vehiculează ideea că de fapt demonismul și satanismul și tot acest concept e de fapt tot știință.
E dacă vrei ca și o simplă lege a fizicii care pusă în scopuri bune, ea devine bună, dar pusă în scopuri rele devine automat satanistă. Iar un exemplu clar ar fi bomba atomică/fizica atomică, sper că zic bine. Deși ea s-a aflat și deci azi dispunem de mult fizică atomică, căzută pe mâini necurate cu gânduri necurate, poate aduce iadul și forțe întunecate. Așa că, cine mai are tupeul să nu creadă, părerea mea, e doar prost. happy