| WhatheWow a întrebat:

Daca de miine nu am mai avea legi iar Biserica preia puterea, ar fi o lume mai buna? Credeti ca va mai fi pace? In cit timp poate izbucni un razboi si intre cine : intre religii sau intre Biserca si atei?

Răspuns Câştigător
| Serenade a răspuns:

Chiar daca toata umanitatea ar fi convertita la crestinism, crestinii vor face razboaie intre ei(denominatiune cu denominatiune), deoarece nu o sa se inteleaga in ceea ce priveste interpretarea bibliei("Dumnezeu" nu a fost sufiecient de specific cand a "scris-o"), plus ca un crestin abia asteapta sa fie batut si umilit(masochismul lor nu are limite). Atunci fiecare secta care este exterminata va murii cu bucurie deoarece crede ca moare pentru Isus laughing si isi va primi rasplata in ceruri, care vorba aia, nu va putrezii.Nu e nimic nobil sau demn de admirat in moartea unui crestin(sau a oricarui teist, in special musulmanii kamikaze) care moare pentru credinta lui.

| rocco09 a răspuns (pentru Serenade):

Daca l-ar interesa pe cineva ce consideri tu nobil si ce nuwhistling

| Serenade a răspuns (pentru rocco09):

Nu imi pasa daca intereseaza pe cineva sau nu, eu mi-am exprimat opinea si dezgustul in acelasi timp, fata de "nobilii crestini" care se lauda de fiecare data ca au fost persescutati de nu stiu ce imperiu sau regim politic(dar nu ar recunoaste ca le-a prins tare bine pentru religia lor acea persecutie).
Un om care se "sacrifica" cu gandul ca va primii o rasplata eterna, nu merita respect, deoarece orice haimana ar face acelasi lucru.

| rocco09 a răspuns (pentru Serenade):

Tocmai asta e ideia, cine spune ca "nu merita respect"...tu sa te sacrifici stiind ca o sa devii ingrasamant pentru legume, ca sa meriti respect, sa demonstrezi ca nu esti haimana! O sa creasca varza mai mare!

| Serenade a răspuns (pentru rocco09):

Se vede ca esti crestin... Sacrificiul unui ateu este nobil deoarece el isi sacrifica singura lui viata fara sa astepte nici o rasplata in schimb(fiind constient de asta spre deosebire de teisti care se mint singuri) pentru niste principii, idei, credinte etc. sau alta fiinta umana.

| rocco09 a răspuns (pentru Serenade):

Hai sa vad de ce esti in stare! O sa iti pun si o coroana de flori spre... pomenire, nu vesnica pentru ca nu cred ca o sa tina vesnic planeta asta! Sa vorbesti despre sacrificiul altora e usor! Treci la aparat sa arati cum se face

| Serenade a răspuns (pentru rocco09):

Eu nu sunt nobil(nu am afirmat asa ceva niciodata), doar admir oamenii nobili. Faptul ca ceva nu e vesnic te face sa il apreciezi mai mult, avand in vedere ca este ceva unic pentru o scurta perioada de timp.

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

La biserica mergem sa ne rugam, si nu ne constrange nimeni. Prin constrangere nu se rezolva nimic.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Ce EmaS, e prea grea intrebarea pentru tine de n-ai inteles-o sau te prefaci ca n-ai inteles?

| EmaS a răspuns:

Pentru a avea o lume mai buna este nevoie ca fiecare persoana sa se schimbe si aceasta schimbare sa porneasca din interior.Cu forta nu se va reusi face asta pentru ca s-ar ajunge din nou la conflicte care s-ar sfarsi cu varsare de sange.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Am spus ca daca nu ar mai fii legi si ar conduce Biserica, ar fi o Lume mai buna?

Răspuns utilizator avertizat
| Azm a răspuns:

Daca te uiti la stiri macar o zi, o sa vezi o gramada de popi pedofili, hoti, escroci etc. In concluzie, n-ar fi mai bine. Dovada, inchizitia si razboaiele religioase.

| RAY a răspuns:

Tu nu vezi cate secte sunt, da chiar cate sunt =6500 de secte crestine si toate au acelasi biblie dar de ce sunt atatea?
ca fiecare isi bate joc in felu lui de biblie
sa ne imaginzam ca traim intro lume ortodoxa sau catolica pedofili versus popi nostri grasi?
vitorul e ateismul, biblia e buna dar unele parti ca filozofie

| WhatheWow explică (pentru RAY):

Era cit pe ce sa nu te observ. Ce-ai facut, te-au bagat astia la privat de nu te mai arata-i?

| Mădă0611 a răspuns:

Razboi toata ziua, din prima zi, ca oricum fierb de cand exista legi, poate nu toti o sa isi murdareasca mainile, dar e suficient sa instige lumea. Cred ca biserica impotriva religiilor neoficiale/sectelor, apoi credinciosii fanatici 8-} (orice religie) impotriva tuturor, care cum le vin la mana. :))
Cata ura exista in crestinii de la tara care dau toata ziua cu sapa si nu primesc ploaie pentru ca e suparat dumnezeu pe atei. http://blip.tv/......oi-6404260 "Daca nu exista dumnezeu,
de unde venea ploi? De unde venea ce venea?"
1. http://i.imgur.com/nCW0l.jpg
2. http://i.imgur.com/dU0GS.jpg

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Biserica niciodata nu o sa oblige oamenii sa faca ceva, chiar dupa Cuvintele Mantuitorului : "Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie.". Iar, in cealalta extrema tot in Sfanta Biblie vedem ca : "Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui."!

PS: In RO, "î" se mai scrie doar la inceputul sau sfarsitul unui cuvant, iar in rest "â"

| WhatheWow explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Eu asa am invatat la scoala; tu degeaba a-i invatat mai de curind sa scrii corect daca ai tarite-n cap! Nu a-i raspuns la intrebare ci a-i postat o abureala demna de taritele din capul tau primitiv!

Răspuns utilizator avertizat
| 2k a răspuns:

Ne-am intoarce la ce a fost acum vreo 700 de ani

| CristiViezureAsmatic a răspuns:

Sincer din istorie am invatat ca biserica nu este "cuminte" mereu si conflicte apar mereu...dar macar Biserica stie sa le ascunda si sincer mi-ar placea o lume a credintei.