| Claudiu1009 a întrebat:

Dacă Dumnezeu a făcut universul si toate cele, El cum a apărut?

31 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Demonstreaza tu ca Dumnezeu... Si ma ocup eu sa-ti aflu dilema. Nu poti sa pleci doar de la o ipoteza pentru a afla un raspuns care nu are legatura cu ipoteza. Nu e logic, mai ganditi si voi inainte sa puneti intrebari. E ca si cum i-ai spune unui copil foarte mic care habar nu are de imperechere ca fratiorul lui mai mic face caca pe el si apoi il intrebi cum a aparut fratiorul.

| Octavian199 a răspuns:

Omul l-a inventat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e Alfa si Omega, inceputul si sfarsitul, El nu are inceput. Stiu ca pare lipsit de sens, dar mintea umana nu poate cuprinde legile lui Dumnezeu.

| AvalohAlyn a răspuns:

Dumnezeu exista dintotdeauna.

| AC4S4 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu e nevoie ca o ipoteza sa fie demonstrata. Citeste, a pus un "Daca" in fata afirmatiei, deci este o ipoteza, o presupunere. Trebuie sa demonstrezi ca ipoteza este invalida, nu valida.

Dumnezeu nu are nici inceput, nici sfarsit.

| mentholinks a răspuns (pentru AC4S4):

Biblia nu spune asta in mod evident deci este doar o presupunere umana.

| Octavian199 a răspuns (pentru mentholinks):

De fiecare data ma amuza cand zic ca biblia(o carte de povesti evreiesti) e o dovada rolling on the floor

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dumnezeu este Alfa si Omega inceputul si sfrsitul adica exista un Dumnezeu in fiecare din noi.

| animalbia146 a răspuns:

El a existat din eternitati

| LupusDei1993 a răspuns:

Intrebarea buna e daca zeul biblic e real sau nu.

| Steregoi a răspuns:

Spune tu ce a declanșat big-bang.

| RAY a răspuns:

Acelasi vrajeala,dumnezeu nu are nici inceput, nici sfarsit, logic ca nu se rezvolva nimic,asa poti spune despe orice necunoscuta,cand a aparut viata? a existat dintodeauna,
cand a aparut omul? a existat dintodeauna,daca dumnezeu a existat dintodeauna,timpul cand a aparut? in lipsa lui cum era sa apara, faza cu dumnezeu e ca este nevoie de credinta atat,cum a creat dumnezeu totul din nimic? care dumnezeu e real,exista mii de religi toate se vor a fi singura,sansa sa nimeresti religia perfecta este mica,dumnezeu este de fapt ceea ce nu stim,nu stim cum a aparut viata =dumnezeu si gata, dumnezeu este un zeu tribial copiat de la canaiti =se poate dovedi asta,EL =IAHVE =ZEU razboinic apoi iisus care e de fapt o colectie de mituri adunate,nasterea =mitrha, miracole, a facut din apa -vin =zeu grec a facut asta prima oara, moartea = invierea = zeu egiptean, fecioara maria apare si in egiptul antic, sunt basme, credinta blocheaza gandirea critica, indioiala ceea ce este perfect pentru politicieni, biserica, dupa o mie de ani de evul mediu uni ar vrea sa fie din nou evul mediu asa ca lupta din greu

| RAY a răspuns:

Acum 2 ore | Steregoi a răspuns:
Spune tu ce a declanșat big-bang.

noi nu afirmam ca stim voi afirmati ca stiti

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Serios Trebuie sa demonstrezi ca ipoteza este invalida, nu valida.
fi serios, trebuie sa demonstrezi ceea ce afirmi nu ceea ce infirmi, dovedeste ca nu exista zeus in caz contrar cica exista dupa ilogica voastra

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ipoteza nu este afirmatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu s-a creat pe el insusi, din ce? Din nimic, unii il numesc spirit/infinit/punct 0
https://www.youtube.com/watch?v=rx31y1KKK3E&feature=share
etc poti sa numesti cum vrei, in general omul are nevoie de cautare sã stie sigur. Dar nu se poate sti.
Suntem ca niste animale subterane, care vrem sa stim ce e lumina solara, dar nu putem ajunge, nu stim de ea Dar ea exista, cum exista si pentru un sobolan din interiorul pamântului, asa exista si Dumnezeu pentru doar ca nu avem constiinta necesara sa-l experimentam, timp de mii de ani a inventat religiile pentru al descrie pe Dumnezeu fiecare in felul ei, dar fiecare vorbeasc pânã la urma despre acelasi lucru, doar ca in alte moduri.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Hai sa fim seriosi nu iti dedici viata ta doar unei ipoteze,ai convingerea totala ca exista dumnezeu,dar,asta cere credinta pentru ca dovezi nu sunt, biblia este o colectie de povesti adunate de catre evrei timp de multi ani,iar EL -Iahve este un zeu tribial razboinic, nu uita ca iudaismul,islamul neaga divinitatea lui iisus, ceea ce e extrem de ciudat,de ce evrei ar nega din moment ce in Talmud scrie ca - iahve a creat universul spre placerea lui mesia care va aduce pace in lume,iisus a adus razboi, violenta, ura, a facut ca poporul evreu sa iti piarda tara, a tinut cu cezar =dai la cezar ceea ce i apartine lui, ceva ce e total aiurea, prin prisma vechiului testament acest mesia este un fel de Hitler pentru evrei

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Hai sa te intreb ceva, raspunzi sincer, fara promisiunea vieti de apoi, ai mai crede in iisus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu-l poti dovedi, il poti experimenta.
Pot fii explicatii logice, stiu ca am auzit mai demult unii care se privau de lumina in intuneric, timp de o saptãmânã, doua, si se activa in creier anumite substante care se intampla doar când ai fi fost in fat in burta mamei.
Sau altii care fumeaza - ayahuasca

| danut a răspuns:

Ai pus o intrebare de..ateu. Aparitia cuiva este indisolubil legat de o data in istorie, din nefericire pentru tine INAINTE de aparitia universului NU EXISTA TIMPUL. Deci Dumnezeu ESTE, EL nu are inceput si nici sfarsit, fiind Creatorul a universului (spatiu, timp, materie), exista in afara creatiei Sale, deci in afara timpului asa ca intrebarea ta face parte din "lucrarea" : " Intrebari puse de copii de tzata".

| RAY a răspuns:

Danut in lipsa timpului, spatului dumnezeu nu putea aparea, de ce este un copil ca se indoieste, timp de 1000 de ani cei ca el erau arzi de viu,azi vad ca ai vrea sa faci la fel,auzi intrebari de copii, e o intrebare foarte buna, dumnezeu tau este un zeu tribial evreiesc copiat de la canaiti, dumnezeul tau a aparut in mintea unor ciobani, asa va agatati de vrajeala cu dintodeauna, asta nu rezolva nimic, mai mult incurca treaba

| Steregoi a răspuns:

Spune tu cum a aparut big-bang-ul daca esti asa destept. De obicei ateii folosesc aceasta intrebare pentru a combate credinta in existenta Lui Dumnezeu.

Ateii sunt atat de limitati in gandire incat nu pot concepe ceva fara inceput.

A spune ca orice lucru are un inceput e la fel cu a spune ca exista infinit cauze sau un numar interminabil de cauze. Adica e la fel cu a spune ca axa X a numerelor reale nu are inceput adica minus infinit nu are inceput si reprezinta trecutul interminabil. Trecutul si viitorul sunt interminabile sau nu au niciun capat. Dumnezeu traieste prin El insusi sau datorita Lui insusi fara sa depinda de ceva exterior Lui pentru ca nu exista exterior pentru puterea Lui Dumnezeu. Aici ne intalnim cu conceptul de ciclicitate ce poate fi redat simplu printr-un cerc. Nu degeaba Dumnezeu a creat multe cercuri sau stele si planete rotunde in universul material. El a creat acestea astfel pentru a transmite omului ideea de ciclicitate a timpului in domeniul imaterial sau spiritual ce caracterizeaza existenta Lui Dumnezeu neafectata de trecerea timpului. In domeniul material timpul nu e ciclic ci liniar in sensul ca trecutul nu se repeta sau nu devine niciodata viitor. Cand ne referim ca existenta e infinita sau ca ce exista nu dispare niciodata sau ca energia nu dispare niciodata ajungem la conceptul de energie eterna. Cand ceva nu dispare niciodata e la fel cu a spune ca acel ceva e dintotdeauna sau ca nu are inceput si ca nu intra in discutie cum a aparut. Un numar interminabil de cauze exprima acelasi lucru doar ca orientat spre trecut. Ateii spun eronat sau gresit ca existenta timpului si spatiului e strict legata de existenta materiei. Tin sa ii contrazic. Un numar oricat de apropiat de zero nu e niciodata zero. Divizarea materiei poate avea loc in mod imaginar si matematic si fizic incat materia divizata spre infinit particule devine imaterie sau aproape zero dar niciodata zero. Pentru a exprima astfel de idei se folosesc limite in analiza matematica. Limita din 1/x cand x tinde spre infinit e zero este o eroare sau e gresit inteleasa adica acel "zero" e de fapt un numar sau o cantitate apropiat/a oricat de mult de zero dar niciodata zero sau este 0, un numar interminabil de zerouri urmat de un 1. Constanta Planck e limita perceptibilitatii cognitive a omului ateu legat de ceea ce exista. Asta nu inseamna ca mai jos spre zero nu exista nimic mai mic. Asa a aparut in mintea omului ateu conceptul de particula elementara. Acel aparat cu care au calculat ateii constanta Planck poate fi comparat cu o lupa obisnuita slaba cu care nu se pot vedea electronii ci doar literele si cifrele putin mai marite si care sunt scrise pe o foaie A4.

Cine poate spune ca planeta Pamant nu e asemenea unui electron raportat la marimea universului material?

Acestea fiind spuse, cine poate spune ca un electron nu e de marime comparativa cu marimea planetei Pamant raportata la marimea universului material?

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Nici cel mai infocat credincios nu ar mai crede.

| Octavian199 a răspuns:

Steregoi, de ce zeul evreu merge pe premiza 'crede ca ajungi in rai dupa ce mori', si nu zice 'sa faci bine oamenilor, chiar daca nu crezi in mine sau sa crezi ca ajungi in rai''?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Daca L-ar fi facut(creat) cineva, atunci nu ar fi Dumnezeu ci creatura. Verbul "a aparea" nu este potrivit, deoarece nu se refera la cauza aparitiei lui Dumnezeu ci la manifestarea lui vizibila, la teofanie si epifanie, cum a fost cazul botezului lui Iisus de catre Sfantul Ioan Botezatorul si aratarea Preasfintei Treimi.

Isaia 43:10"Voi sunteti martorii Mei, zice Domnul, si Sluga pe care am ales-o, ca sa stiti, sa credeti si sa pricepeti ca Eu sunt: inainte de Mine n-a fost Dumnezeu si nici dupa Mine nu va mai fi!"

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Tot ce ai spus tu nu are nicio logica. Nu exista niciun lucru/obiect/fiinta fara o geneza (nastere) deci si Dumnezeu a aparut de undeva.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

"Tot ce ai spus tu nu are nicio logica."
In sfarsit incepi sa "intelegi" ceva.
Dumnzeu NU poate fi cuprins, inteles de logica LIMITATA a omului, de aici si neputinta ta de a intelege EXISTENTA lui Dumnezeu. Repet, Dumnezeu ESTE, EL este din punctul nostru de vedere VESNIC deoarece este ATEMPORAL, adica in afara timpului.
"Nu exista niciun lucru/obiect/fiinta fara o geneza"
Cat de limitat poti fi incat nu admiti o alta varianta a EXISTENTEI, VESNIC. Daca nu seamana cu tine, nu exista, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu are creator, nici început s-au sfârşit, El există din totdeauna.

| RAY a răspuns:

Cat de limitat poti fi incat nu admiti o alta varianta a EXISTENTEI, VESNIC. Daca nu seamana cu tine, nu exista, nu?

cat de limitat poti fi incat sa crezi ca toate raspunsurile sunt Dumnezeu a facut si gata, daca mai spui ceva te asteapta arderea si apoi iadul vesnic, voi vorbiti de limitari cand sunteti orbi de credinta voastra fantezista si nu acceptati absolut nimic nou decat ceea ce vreti voi

| wpetterssone a răspuns:

Răspunsul se află în Psalmul 90:1, 2: „O, Iehova, tu ai fost pentru noi o adevărată locuința din generație în generație. Înainte să se fi născut munții și înainte ca tu să aduci în existență pământul și solul roditor ca în durerile nașterii, din veșnicie în veșnicie tu ești Dumnezeu."
Isaia 40:48: „N-ai știut? N-ai auzit? Iehova, Creatorul marginilor pământului, este un Dumnezeu veșnic. El nu obosește și nu se istovește. Priceperea lui nu poate fi pătrunsă."
Apostolul Pavel, în 1 Timotei 1:17, afirmă că Dumnezeu este „Rege al eternității".
Dacă Dumnezeu ar fi fost creat de cineva, acea persoană ar fi fost Creatorul. Totuşi, Biblia arată că Iehova este cel care ‘a creat toate lucrurile’ (Revelaţia 4:11). În plus, ştim că universul nu a existat dintotdeauna (Geneza 1:1, 2). Cum a apărut el? Creatorul acestuia trebuia să existe înaintea lui. Este clar deci că la început a fost numai el. Dumnezeu nu putea fi creat. Nu exista nimic care să-l creeze.
Analizează Isaia 40:22; 55:8, 9. Oamenii sunt asemănați cu lăcustele. O lăcustă trăiește 50 de zile până devine adultă, în comparație cu omul care trăiește 70 de ani. Lăcustei i-ar fi greu de imaginat cum de oamenii trăiesc atât de mult. Asemănător, este percepția noastră despre Dumnezeu.
Deşi ideea că Dumnezeu este etern ar putea fi greu de înţeles, ea este logică.