| Serenade a întrebat:

Daca Dumnezeu este alfa si omega, daca stie tot ce a fost si ce urmeaza sa fie, dupa cum e scris in biblie, de ce oamenii se roaga si cred ca va fi vreo diferenta?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca oamenii au liber arbitru. Ei pot sa aleaga binele sau raul; raiul sau iadul.

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu stie tot ce urmeaza, deci stie si unde va ajunge fiecare om, rai sau iad, atunci ce rost mai are sa traim?

| EmaS a răspuns (pentru GRs):

El este omnistient, El cunoaste alegerile pe care le vei face tu, insa El nu intervine in viata ta numai daca tu te rogi. Astfel la judecata nu te vei putea dezvinovati.

| casablanca40 a răspuns (pentru EmaS):

Nu exista liberul albitru. Nimeni nu a voit sa se nasca. Ciudat este totusi, persoanele care au ales iadul de ce sunt ele judecate de catre voi? A alege diferit fata de majoritate inseamna in primul rand inseamna a fii persecutat. De ce persecutati oamenii care au ales iadul cand acestia au aceasta alegere? De ce Dumnezeu nu trateaza in mod egal persoanele care au ales raiul / iadul? De ce face amenintari, de ce are nevoie de amenintari cand exista liberul arbitru si omul poate alege ce doreste? De ce acesta incearca sa influenteze oamenii sa mearga in rai, iar pe cei care vor sa mearga in iad sa-i umileasca cand acesta ne spune ca exista liberul arbitru? De ce Dumnezeu incearca sa faca parerile lui ale noastre cand putem alege?

| EmaS a răspuns (pentru casablanca40):

Dumnezeu cheama la El pe toti oamenii.El este Creatorul fiecarui om, El a platit pretul pentru pacatele tale tu trebuie doar sa accepti Jertfa Lui.

| casablanca40 a răspuns (pentru EmaS):

De ce trebuie sa accept jertfa lui cand am liberul arbitru? Eu nu accept jertfa lui, chiar el mi-a dat aceasta alegere. Acum sa judeci asupra unei alegeri pe care chiar Dumnezeu mi-a dato cunoscand consecintele trebuie sa fii ipocrit. De ce trebuie sa fiu judecat de catre voi? Pentru ca am ales diferit? Pentru ca mi s-a oferit si aceasta cale?

| EmaS a răspuns (pentru casablanca40):

Dragul meu noi nu avem nici un drept ca sa te judecam. Singurul este Dumnezeu.http://www.tpu.ro/......ta-oferta/

| casablanca40 a răspuns (pentru EmaS):

Atunci ce parere ai despre oamenii careu au ales iadul? In mod normal ar trebui tratati in mod egal indiferent de alegerile sale, dar nu cred ca vei putea scrie asemenea cuvinte. Ema tu impartasesti parerile lui Dumnezeu, ma vei judeca indiferent daca voiesti chiar daca nu vei face cunoscuta parerea ta. Mi s-ar parerea chiar "imoral" sa nu porti ranchiuna, sa nu-i urasti macar un pic pe cei care ti-au negat zeul. Crestinul judeca la nivelul subconstientului tocmai din cauza influentei parerilor lui Dumnezeu asupra lor. Crestinul s-ar aseza mai degraba langa o persoana care voieste sa mearga in rai decat una care vrea sa mearga in iad. Mie asta mi se pare a fii discriminare. Voi crestinii nu aveti pareri proprii, ci doar parerile lui Dumnezeu.

| ania a răspuns:

Pentru că în Biblie scrie - Nu aveți pentru că nu cereți- deci unele lucruri bune Dumnezeu le dă doar celor ce le cer.

| martzian a răspuns:

Faptul ca El stie nu schimba cu nimic beneficiile aduse de rugaciune, care are putere sau faptul ca exista consecinte pentru alegerile nostre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca CRED.

| florinmarius20 a răspuns:

Nu stie nimeni cum este Dumnezeu sau Dumnezeii pentru ca ne-am transforma ca ei.

| Ad1tza a răspuns:

Dumnzeu zice ca de sfarsit. Dumnezeu este o persoana neinteleasa. Dumnezeu spune ''cere si ti se va da'' deci dumnezeu te ajuta in problemele tale el cand spune ca este afla si omega se refera ca el ii totul el stie de cand exista totul el stie cand se va termina totul. Noi nu putem percepe totul prin stiinta asta ii clar.Nici pe Dumnezeu.El te ajuta in decursu vietii, cel putin asa spune elhappy