| ShowTim3 a întrebat:

Daca Dumnezeu este bun si ne iarta pacatele si greselile de ce exista iadul? si Dumnezeu a creat totul nu? inseamna ca pe satana tot el la creat? thinking Si de ce se zice ca cei ce au savarsit pacate ard pentru eternitate in iad? da doar Dumnezeu de ajuta mereu, nu te ajuta sa iesi si de acolo?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Dumnezeu este bun si ne iarta pacatele si greselile de ce exista iadul?
- Da Dumnezeu e bun si iarta pacatele si greselile, dar cum poate ierta pe cineva care nu vrea sa fie iertat? Cum sunt satanistii sau ateii, care nu cred in Dumnezeu si nu isi doresc iertarea. Dumnezeu nu sileste pe nimeni.

si Dumnezeu a creat totul nu? inseamna ca pe satana tot el la creat?
- Da, Dumnezeu a creat tot. Ingerii au fost creati cu constiinta proprie si cu drept de decizie. Daca un inger a luat anumite decizii ce nu au corespuns cu legile lui Dumnezeu si a decazut (Lucifer, satana etc), asta nu inseamna ca Dumnezeu la creat asa.

Si de ce se zice ca cei ce au savarsit pacate ard pentru eternitate in iad?
- Nu chiar. Abia dupa judecata de apoi se vorbeste de eternitate. Pana atunci sufletele mai pot fi salvate in functie de rugamintile savarsite. Daca nici in perioada asta dintre moarte si sfarsit sufletul nu reuseste sa creada destul in Dumnezeu si sa se caiasca pentru ce a facut, nu este vina lui Dumnezeu.

da doar Dumnezeu de ajuta mereu, nu te ajuta sa iesi si de acolo?
- Te ajuta doar daca si tu vrei asta si crezi cu adevarat in El si regreti tot ce ai gresit.

Imagineaza-ti te rog cum ar fi daca Dumnezeu i-ar ierta si pe cei care nu vor asta, iar Raiul s-ar umple cu toti hotii, mincinosii, disperatii... ar mai fi Raiul in loc calm in care toata lumea e fericita?
De ce acum pe pamant multi oameni sufera, mor de foame, sunt distrusi? Pentru ca alti oameni, care au puterea, vor totul pentru ei si nu le pasa de ceilalti. Tie ti se pare normal ca atmosfera asta sa fie si in Rai? De aceea nu poate ajunge toata lumea acolo.

21 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Poi există oiadul pentru oameni ca mine și ca tine care au tupeul să gândească.
Se zice că dumnezeu l-a creat ep Satana prima datră ca înger și după a deveni rău, ce abureală, că atotputernicul Dumneze dacă ținea la oameni putea să-l oprească, adr îi place să-i vadă chinuindu-se.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

@Striker
Documenteaza-te inainte de a raspunde.

| MMihai a răspuns:

Da doar Dumnezeu te ajuta mereu, nu te ajuta sa iesi si de acolo?==întrebă-l pe escrocul ateu Daniel, care nu are nici o treabă cu nici o religie, dar care acum este : Arhiepiscop al Bucureștilor, Mitropolit de Ungro Vlahia și Patriarh al României.
Dacă nu era un escroc, nu făcea Catedrala Mântuirii / Prăbușirii neamului, ci locuințe pentru cei săraci și amărâți.

| Foxie2 a răspuns:

Dumnezeu a creeat ingeri nu la creat pe satana. Satana a fost un inger ce-l slujea pe Dumnezeu pana cand s-a razvratit impotriva Lui si a vrut sa fie el insusi un Dumnezeu asa ca a trecut de partea opusa a Creeatorului sau. Dumnezeu ne-a creeat pe toti, Dumnezeu ne-a creeat conditi, El ne-a aratat cale cea dreapta, El ne-a dat cele 10 porunci ale sale, El ne-a dat biblia, El a facut minuni ca sa fie cunoscut.Dar El ne-a lasat sa alegem. Daca vrem sa fim cu el, de partea binelui sau daca vrem sa fim cu satana. Noi suntem liberi sa alegem. Cei ce savarsesc pacate le fac cu buna stiinta si ne siliti de nimeni. De ce sa te ajute Dumnezeu sa fi buna daca tu nu vrei sa fi buna? De ce sa te oblige sa faci fapte bune daca nu vrei? De ce sa te ajute daca tu nu faci nimic, nu te rogi, nu ti post, nu respecti sarbatorile si faci numai prosti? Pana cand sa ne tot ierte faradelegile? Ok, facem pacate, dar de ce nu facem ceva sa ni le ierte? sa ne spovedim si sa tinem post si sa ne rugam si mai mult sa nu mai facem ceea ce am facut, sa regretam cu adevarat si atunci Dumnezeu isi face mila de noi si poate ne iarta.fIECARE PACAT TREBUIE PLATIT, pentru a se face dreptate, adica cei buni de ce nu s-ar distra si ei si ar face prosti ca doar Dumnezeu ii iarta. Daca Dumnezeu iar ierta pe cei rai, le-ar face o nedreptate celor buni. Sper ca te-am ajutat. AMin!

| dracidus a răspuns:

GoodBye, tpu.ro nu e locul indicat unde sa cauti raspunsurile in ceea ce priveste credinta personala intr-o dogma/entitate superioara. Sugerez sa adresezi intrebarile astea unor persoane adulte, asupra carora sa fii sigur ca sunt de incredere si nu iti vor da raspunsuri rautacioase si care sa te dezorienteze.

In ceea ce priveste intrebarea ta, Satana este un fost inger care a devenit mandru. A fost pedepsit pentru pacatul sau si a creat Iadul pentru a il forta sa ramana acolo.

Sunt anumite suflete care vor doar sa atace, sa jigneasca, sa faca rau. Pentru acele suflete pentru care nu exista speranta, exista Iad, pentru a nu face rau sufletelor pure din Paradis.

Acestea fiind spuse, eu cred ca Iadul si Paradisul sunt doar niste "povestioare" frumoase menite sa educe si sa sperie oamenii (animale sociale) cu privire la mentalitate. In epocile cele mai vechi, oamenii erau foarte salbatici si, pentru a impiedica aceste proaste obiceiuri, s-a venit cu aceasta conventie. Daca faci "bine" si "fapte bune", ajungi in "Paradis", loc de "placere" eterna. Daca faci "rau", ajungi sa "suferi" in "focul Iadului".

Dilema mai interesanta e atunci cand un suflet ajunge in Paradis, desi toata viata lui a lucrat ca actor porno si, in clipa mortii, s-a convertit. Asta inseamna, oarecum, ca in Paradis va avea parte numai de "filme porno", care insa sunt un pacat.

Serios. Cred ca esti la o varsta foarte frageda, in care orice comentariu, mai mult sau mai putin binevoitor, te poate modela in moduri neinchipuite. Incearca sa vorbesti cu parintii despre tema asta, sau cu un profesor de religie. Preotul iti va lamuri problema asta cel mai bine...

| thealchemist a răspuns:

1.pentru cei rai care nu cauta iertarea.
2.da.
3.da.
4.pentru ca fapta rea pe care o faci are consecinte pentru eternitate si e normal ca si pedeapsa sa fie eterna.
5. Dumnezeu nu mai e cu tine in iad, din punctul asta de vedere crestinismul e deosebit de alte religii.

| florina200 a răspuns:

Asculta satana a fost candva un inger lucifer si s-a intors in potriva lui Dumnezeu si Dumnezeu a creat iadul pentru oameni pacatosi si raiul pentru cei credinciosi.

| lilboutique a răspuns:

Dumnezeu e bun si iarta pacatele atata timp cat omului ii pare rau si nu isi repeta greselile. El a creat totul, chiar si pe satana, insa fiindca acesta nu ii era supus El l-a gonit din rai. Este o 'poveste' lunga, insa nu e doar o poveste, ci e adevarat...

| Rossey a răspuns:

Satana a fost un inger rau pe care Dumnezeu l-a trimis jos si de atunci se lupta cu Dumnezeu dar mereu Domnul va castiga.Dar nu stiu daca poti ajunge in iad doar oamenii rai ajung acolo. Funda?

| Hannibal_3697 a răspuns:

Toata povestea asta cu iadul pentru cei rai si cu dumnezeu atotputernicul este o inventie a preotilor ca sa poata tine poporul in maini. De cand lumea au existat doua mari puteri in stat, armata si biserica. Dumnezeu sau mai bine-zis acel ceva care este creatorul la tot din jurul nostru, a fost schimbat de preotime cu un zeu creat de ei. Eu tot timpul am spusca la vorba " dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea lui" se poate adauga, " sau omul (preotul), a creat un zeu fals care corespunde necesitatilor lui". Eu sunt convins ca a doua este adevarata fraza. Inca ceva, am mai spus-o, crede si nu cerceta...in caz contrar s-ar putea sa descoperi adevarul.

| Hannibal_3697 a răspuns:

@adevartcredinciosii falsi "Nu Dumnezeu l-a creat pe Satana. Satana a fost un inger care a devenit rau si Dumnezeu l-a aruncat din cer"...aha, deci dumnezeu nu este creatorul a tot ce exista, nu este atotputernic. Ce logica mai aveti, va contraziceti singuri, voi, marii credinciosi.

| gfy a răspuns:

Ba da te ajuta, iti da o scara sa urci in rai. Ce intrebari tampite puneti.

| roxyana03 a răspuns:

Sa stii ca nu Dumnezeu a creat iadul. Iadul s-a creat atunci cand Eva a muscat din mar.Din cauza muscaturii, exista rautate si boli, lovituri si dusmanie.

| catzelushdeplush a răspuns:

Nu Dumnezeu l-a creat pe Satana. Satana a fost un inger care a devenit rau si Dumnezeu l-a aruncat din cer. Da-mi voie sa iti spun ceva...in iad sau in rai nu stie nimeni cum e sau daca chiar exista iadul numai cei ce sunt morti stiu ce este dincolo de moarte asa ca nu cred ca ar fi un raspuns pentru asa ceva nu crezi? nimeni nu stie cine va merge in iad decat Dumnezeu si vorba aia ca cei rai ajung in iad...oh go on doar El stie unde ne este locul la fiecare dupa ce nu mai suntem in viata.

| niknip a răspuns:

Lucifer(satana) a fost inger la inceput.El dorea sa fie mai bun decat Dumnezeu si datorita mandriei a fost pedepsit de Dumnezeu.
Dumnezeu ne-a lasat fiecaruia optiunea de a alege, sa facem ce dorim, nu ne impune si de aceea ne indepartam mult si devenim pacatosi.
Cei care fac pacate mari : ex. cei care omoara, cei care nu cred in Dumnezeu{atei}, se sinucid, traiesc in pacate mari, nu au mers vreodata la spovedit si impartasit etc. aceia ajun in iad.
Desigur ca Lui Dumnezeu ii pare rau dar ei au fost liberi sa faca ce doresc. Exista o cale de iesire din iad : Sf.Liturghie.Daca cei de pe lumea asta dau sluje la biserica sa fie pomeniti mortii acestia simt usurare si cu timpul ies din Iad si ajung in Rai.
Insa pentru cei care au pacate strigatoare la cer [acestia nu se pot trece la slujbe] nu se mai poate face nimic raman in iad pe veci de veci.

| RoXisS a răspuns:

Vai de sufletul tausad
Da este adevarat ca Dumnezeu a creat totul chiar si pe deavolul. Cu totii facem pacate important este sa ne caim de ele si sa incercam sa nu le mai savarsim nu stiu daca spovedania iti zice si tie ceva. Si e adevarat Dumnezeu mereu ajuta pe cei cu sufletul curat asa ca ai putea incepe sa nu mai pui la indoiala puterile lui Dumnezeu ca eti chiar ironic:-Jlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@viorica: Iadul s-a creat cand a decazut Lucifer, nu cand a muscat Eva din mar. Cand a facut Eva asta a facut-o pentru ca a fost ispitita...de cine? De diavol. Daca exista diavolul exista si iadul.

| Somberヅ a răspuns:

Nu,Nu Dumnezeu a creat totul.Sunt 2 creatori ai lumi, Satana-Cel Raul, Dumnezeu-Cel bun. Dumnezeu a creat tot ce este bun.Satana a creat tot ce este rau, Satana a creiat iadul. Dumnezeu Raiul. Funda?

| VideoGame a răspuns:

Pai da dar Dumnezeu a lasat diavolul pe pamant ca sa ne testeze pe noi (adica daca picam in ispite sau cam asa) Si satana a fost un inger dar era invidios pe Dumnezeu asa ca a fost alungat din Rai

| Elisa_5110 a răspuns:

"Iadul e dovada respectului si dragostei din partea Lui
Dumnezeu pentru om. Daca nu L-ai vrut in viata asta, de ce sa te oblige sa stai o vesnicie alaturi de El in cer?"
Un lucru la care te-as ruga sa te gandesti este ca El deja a murit pe cruce pentru pacatele noastre, pentru ca sufletele noastre sa fie salvate pentru Cer, iar daca eu resping sacrificiul Lui, nu voi fi obligata niciodata sa merg alaturi de El pentru vesnicie. Pe langa faptul ca El este bun, nu uita ca este un Dumnezeu drept si sfant. De aceea, la final, va fi o judecata dreapta pentru tot ce este rau. Dumnezeu iubeste fiecare om si ii da sansa, ca aici pe pamant sa fie schimbat prin dragostea si puterea Lui.