| Cristi_Nechitoi_1984 a întrebat:

Daca Dumnezeu poate sa opreasca raul si vrea sa-l opreasca de ce nu o face?

Daca poate si nu vrea inseamna ca e rau

Daca vrea si nu poate inseamna ca nu poate orice

Daca nu poare si nu vrea atunci de ce ne mai rugam sa o faca?

Ce parere aveti?

52 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Asta-i Paradoxul lui Epicur. Doar ca l-ai modificat putin.

„Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume? Nu poate și nu vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce îl numim Dumnezeu?"

http://istoriesicultura.ro/paradoxul-lui-epicur.html

| Cristi_Nechitoi_1984 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Mie asa mi l-a spus un prieten happy

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Epicur e in moldoveneste? e pi cur laughing)) sunt terminat, stiu.

| Jardelin a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Paradoxul lui Epi... cum? Este o strada in Bucuresti care se cheama Epicor. Se gindi unul acum citiva ani sa faca niste cercetari sa vada cine este acest mare Epicor de exista o strada de-i poarta numele? Si a descoperit ca de fapt este vorba despre Epicur, numai ca niste oameni de la primarie mai pudibonzi carora nu le suna bine terminatia, sau gindit sa aduca o mica modificare numelui, astfel incit urechiusele lor sensibile sa nu mai fie deranjate de numele emfaticului fondator al epicurismului!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Da hăi, e frati cu Pirelli!

"Moldovenii cica s-au hotarât sa facă o fabrica de cauciucuri. Şi stăteau ei în dilemă, cum sa numeasca fabrica. Şi zice unu:
- Hai sa-i zâcim pi buni, ca am auzât ca italienii au o fabrică de cauciuce pi reli si li merji tari ghini!"

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

Pi buni?!
Nu-mi vini sa crez ce treaba-i şi cu budibonzii ăştia…! Cre` că Bond, Jeimz Bond ăla, de la vreun pudiBond sau bagaBond d- ăsta ş-o fi tras numili…

| Jardelin a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Mihaela trebuie sa stai vreo doua spatamini pe la mine sa te invat cum se vorbeste modoveneste corect! laughing

Ai razbit nametii?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Jardelin):

Eeh, cum m-am priceput si eu, pe de-o parte, iar pe de alta parte, Robotelul TPU m-a corectat!

Am trecut cu bine! Am sapat cativa zeci de km ca sa ajung acasa! laughing
De maine, iar viscol!

| danut a răspuns:

Aici nu este vorba de opinia mea sau a ta ci de aceia a lui Dumnezeu.
Problema nu este in a opri raul ci in al DESFINTA iar daca Dumnezeu desfinteaza acum raul, pamantul cu tot ce este pe el dispare. In aceasta situatie Dumnezeu a REALIZAT o CALE prin care specia umana sa nu dispara. Problema este daca noi acceptam sau nu aceasta cale. Timp mult nu a mai ramas.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Adica tu vrei sa spui ca toti oamenii de pe pamant sunt rai? sau cum? cum poate sa dispara pamantul daca dispare raul de pe pamant? fii mai indetaliat in ce spui!

| danut a răspuns (pentru CranK71):

NU toti oamenii sunt rai DAR toti sunt pacatosi, noi gandim cam asa, daca nu-i sparg capul vecinului ca mi-a ocupat locul de parcare inseamna ca nu sunt rau, da n-am facut asta ca are o fatuca, mama ce i-as face. Este un "gand" fictiv dar iti arata ca aprecierea noastra este gresita in privinta pacatului.
Pamantul poate sa dispara instantaneu daca Dumnezeu o doreste, este dreptul Lui de Creator dar Dumnezeu este Dragoste si nu o face ACUM, totusi o va face in curand conform celor spuse de Apostolul Petru in epistola sa 2Petru 3, 9. Domnul nu întârzie în împlinirea fãgãduintei Lui, cum cred unii, ci are o îndelungã rãbdare pentru voi, si doreste ca niciunul sã nu piarã, ci toti sã vinã la pocãintã.
10. Ziua Domnului însã va veni ca un hot. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile ceresti se vor topi de mare cãldurã, si pãmântul, cu tot ce este pe el, va arde.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Aa deci dumnezeu ar trebui sa ne omoare pe toti din nou, cum a facut cu potopul lui noe pentru ca suntem toti pacatosi cand ne uitam la femei nu?, Dumnezeu este dragoste dar va distruge in curand pamantul nu?, ne-a lasat liberi dar ne obliga sa facem ce vrea el, daca nu ne distruge nu?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Dumnezeu ne da posibilitatea sa alegem intre o viata ffff scurta si vesnicia. In rest este alegerea ta. In privinta pamantului NU Dumnezeu l-a adus la apogeu ci omul DATORITA pacatelor. Noi suportam consecinta faptelor noastre nu altceva.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

"Dumnezeu ne da posibilitatea sa alegem intre o viata ffff scurta si vesnicia" cu alte cuvinte te poti ruga sa mori cat mai repede pentru a ajunge la el o vesnicie nu? "n privinta pamantului NU Dumnezeu l-a adus la apogeu ci omul DATORITA pacatelor" pai de ce le-a mai dat dumnezeu libertatea daca tot ce vrea el ii obliga sa faca? ce libertate e asta? poate sa te iubeasca cineva daca te omoara?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

"cu alte cuvinte te poti ruga sa mori cat mai repede pentru a ajunge la el o vesnicie nu?"
Am spus eu asta?
" pai de ce le-a mai dat dumnezeu libertatea daca tot ce vrea el ii obliga sa faca? ce libertate e asta? poate sa te iubeasca cineva daca te omoara? "
Unde te obliga Dumnezeu sa faci ce vrea EL? Alegi ce vrei dar e o vorba romaneasca: " nu poti fi in acelasi timp si cu c.ru in iad si cu restul in Rai.". Poti alege, ai alternative, viata sau moartea, cum ar fi fost sa nu ai nici o alternativa?

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Pai nu ai spus exact cu aceleasi cuvinte asta dar asa se intelege.
Pai dn-zeu te obliga sa faci ce vrea el pentru ca te va trimite in iad daca nu ii respecti poruncile (o porunca este mai presus decat o obligatie) si ce libertate mai e asta?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Nu cred ca ai inteles IMPORTANTA si rolul Legilor Morale. Cele 10 Porunci sau Legea Morala este o "oglinda" in care te privesti si-ti descoperi comportamentul fata de PACAT. Nimeni nu ajunge in cer DACA respecta doar cele 10 porunci. Mantuirea este un DAR (cadou) de la Dumnezeu pentru cei care-L urmeaza, respecta, iubesc, etc. Raportul omului fata de Legea Morala este dat dragostea acestuia fata de Creator si nu de "interesul" de a fi mantuit.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Aa deci nu te obliga sa ii respecti poruncile, te primeste in rai chiar daca le incalci nu?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Nu te obliga sa le respecti DAR daca vrei sa-ti arati dragostea fata de El atunci le vei respecta iar El v-a aprecia dragostea ta pentru EL IERTANDU-TI PACATELE si primindu-te in RAI. SI daca TOTUSI ai pacatuit, Dumnezeu iti iarta pacatele DACA iti ceri iertare pentru acestea si TE LUPTI cu firea ta INDARADNICA, REA, CURVARA si PRICINOASA sa nu mai pacatuiesti.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Da raspunde la intrebare, de ce eviti? te primeste sau nu in rai daca le incalci?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Clar este ca nu ai inteles ce am spus, te primeste DACA renunti la pacate, lupti sa nu le mai faci si iti ceri iertare pentru cele facute.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

De exemplu fac cat de multe pacate pot acum, incalc cele 10 porunci si cand ajung la judecata imi cer scuze pentru pacate, ma primeste dumnezeu in rai? Daca nu inseamna ca nu ar exista iubire neconditionata

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Sincer nu stiu deoarece Dumnezeu IARTA, nu eu, totus umila mea parere spune ca atunci nu arati dragoste pentru sacrificiul lui Dumnezeu ci doar interes un personalizat ceea ce nu duce spre iertarea pacatelor fara de care nu ai acces in rai. Dar numai Dumnezeu hotareste.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Pai si in cazul asta mai poti fii sigur de iubirea lui dumnezeu?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Iubirea lui Dumnezeu a fost neconditionata deoarece L-A dat pe singurul lui Fiu ca sa moara pentru pacatele noastre, DAR trebuie sa "vrem" si noi asta.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

In caz ca nu stiai Isus este tot dumnezeu, dar daca ar avea dumnezeu iubire neconditionata atunci ar insemna ca toti criminalii sa poata intra in rai fara probleme iar in iad sa nu fie nimeni...

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Poate nu sti dar Dumnezeu Isus Hristos spunea fariseilor ca inaintea lor in cer vor fi hotii, curvele si criminali deoarece ei regreta faptele facute, si-au cerut iertare pentru ele si si-au schimbat stilul de viata intr-unul fara pacate.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Atunci ce rost mai are sa respectam cele 10 porunci?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

ROSTUL este DRAGOSTEA fata de Creator si tot ce a spus EL sa facem. Cand spui sotiei (prietenei) ca o iubesti dar nu iti arati afectiunea si dpdv fizic, material, totul atunci se reduce la IPOCRIZIE si nu la Dragoste.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Dar daca tie iti spune un preot ca exista dumnezeu si nu iti demonstreaza dpdv fizic, material, se reduce totul la "IPOCRIZIE"?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Pai atunci tot ce nu "pipai" este ipocrizie, dupa logica ta.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Dragostea este o stare, la fel ca si cele 6 simturi pentru ca nu poti sa spui ca o mancare de exemplu nu are miros, are si stii ca exista mirosul mancarii

| Karinakari99 a răspuns:

Părerea mea este că Dumnezeu dacă ar dezfiinţa răul, oamenilor nu le-ar rămâne de ales decât binele.Şi cum El nu obligă pe nimeni să treacă de partea Lui mi se pare şi normal...

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu poate si vrea sa puna capat suferintei, iar in curand va trece la actiune.Psalmi37:9-11

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Dumnezeu nu e sluga nimanui, gata l-am rugat si n-a vrut sa ma ajute cand vreau eu, nu mai am ce discuta cu El; ce ar fi ca toti sa castige potul cel mare la loto, nu ar mai munci nimeni

| sublime89 a răspuns:

Stii, cand nu existi e cam greu sa faci ceva.

| Felys a răspuns:

Nu te-ai gandit si ca i se acorda prea multe credite nemeritate acestui individ numit dumnezeu, sa fim seriosi, ce nu se poate demonstra nu exista

| fllu07 a răspuns:

Nu este vorba ca nu vrea, sau ca nu poate. El este atotputernic, stapanul timpului, si creatorul absolut.
iti dau un exemplu care sper sa te ajute sa intelegi:
daca eu iti spun ca sunt mai puternic decat tine, se poate dovedi daca am sau nu dreptate? evident ca da.
dar daca spun ca sunt mai cinstit decat tine? se poate dovedi? da, dar trebuie timp.
cam asa ceva s-a intamplat si in creatia lui Dumnezeu. Diavolul nu a contestat puterea lui Dumnezeu, deoarece stia ca era distrus instantaneu. Diavol, a contestat dreptul lui Dumnezeu de a guverna, sustinand in mod eronat ca Dumnezeu, ii preiveaza pe oameni de ceva bun. prin urmare, care crezi ca era cea mai buna solutie la aceasta problema? In marea lui intelepciune a permis un timp ca Diavolul sa guverneze. rezultatele se vad. in nici un loc nu se spune in biblie ca Dumnezeu guverneaza. prin urmare faptul ca acum situatia rea persista, inseamna ca mai avem timp sa facem ceva pentru a dovedi de partea cui suntem cu adevarat. 2Petru 3:9.
stai linistit ca in curand Dumnezeu va interveni si va distruge pe Diavol si lucrarile sale. Apocalipsa 12:9, 12

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Dacă vrei să vezi şi explicaţia care o oferă Biblia despre acest subiect, vezi aici: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102005141

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul se dadea cu capul de pereti. Trece altul pe linga el si cica "nu te doare mah dovleacu? Te simti bine?" Dar nebunul cica "da, ma simt asa de bine cind ma opresc" hahahahhha. Asa si astia cu religia: au inventat un dumnezeu ce face absolut tot ce vrei si ai nevoie dar nu face absolut nimic de fapt, ca sa mentina suspansul si interesul ca daca ne-ar face fericiti azi ce am mai avea nevoie miine? Si cum liderii politici au observant ca omul este si cam prost la cap, au facut cooperative cu liderii religiosi si se sustin unii pe altii cu banii nostril in schimbul religiilor ce ne satisfice dorul de suferinta pentru noi ori cei din jur. De ce crezi ca ni se spune mereu cit de mult rau exista, cit de mult dumnezeu lupta contra raului si cit de putin sa realizat pina acuma? Exact ca in Sua in lupta contra saraciei, nu se termina niciodata nici lupta, nici saracia, nici taxele pentru lupta pentru combaterea saraciei. Daca satana va murii vreodata sint sigur ca dumnezeu il va invia imediat ca fara satana dumnezeu isi pierde scopul imaginar in mintiile noastre de animale cu tupeu de oameni destepti cind de fapt sintem doar animale vorbitoare si nimic mai mult. Religia dovedeste asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.asa-i ma.asai.ai o logica imbatabila nu ca crestinii de pe aici.sa cunoaste ca esti ateu destept, rational si ganditor.ma uit la credinciosii astia, care-si vad de treaba lor.ba ce obedienti.ia mai gandeste ceva si posteaza? ca in baza crestinilor murim de plictiseala pe aici.noroc cu voi ateii ca mai intrebati despre chestii in care nu credeti.nu prea vad rostul dar...dat-ii inainte asa. timpul sa treaca.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa multumesti ateilor pentru ca iti alimenteaza credinta. iti zic eu ca atunci cand te aproba toata lumea e cam nasol, prin asta nu vreau sa spun ca nu m-a contrazis nimeni vreodata.
deci e ca si cand ai avea un antivirus de doi ani de zile si niciodata nu a detectat nimic, atunci incepi sa-ti cam pui intrebari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Ma baiete daca esto o enciclopedie, nu ai nevoie de raspunsuri fiindca nici nu ar trebui sa pui intrebari fiindca nu ai intrebari de pus.cand faci constatari si vrei sa fie luate drept litera de lege si mai mult decat ata, drept adevaruri absolute, nu ma deranjeaza sa-ti dau dreptate, ca nu ma doare mana sa scriu cateva vorbe.deci aveti dreptate.va multumesc ca imi alimentati credinta, iar daca nu te-a contrazis nimeni inseamna ca esti cineva ori un nimeni.deci? mai crestinilor? ia priviti si asta are dreptate. enciclopodia asta de aici? are dreptate domnule.ce mai.ce e al lui e a lui.bravo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Domnule enciclopedie? ateii si ateismul nu-mi alimenteaza nimic.credinta? esti absurd sa afirmi asa ceva.credinta mea nu se bazeaza pe intrebari si raspunsuri tampite pe TPU, de la niste neinformati, teribilisti si viteji nevoie mare pana la primul hop in viata. nici nu spun pe ce se bazeaza fiindca am observat ca, cei mai multi pe aici nu pot pricepe ceva simplu.si apoi e vorba de viata mea.de temelia ce am pus-o la baza vietii mele, e lupta mea.si chiar nu e treaba nimanui.pricepi? cea mai mare problema a ateilor de anl asta este de ce au popii bani, vile si masini.pai chiar asa.de ce? cand aflati sa tineti pentru voi.eu am o parere si a voastra nu ma intereseaza.credinta,atata cate E, DACA E, este a mea.nimeni si nimic nu poate sa comenteze sub nici o forma asta, fiindca il trimit la origine prin acelasi organ prin care a sosit in lume in mod stiintific. fara scrupule si fara regrete.bafta sanatate si succesuri stiintifice.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt o enciclopedie dar in sensul celalalt. nu am zis ca esti cineva ori nimeni ci doar ca iti ridica semne de intrebare, adica sa mai zabovesti un pic asupra lucrurilor. eu zic sa mai citesti inca o data raspunsul meu ca te-ai cam grabit.
"prin asta NU vreau sa spun ca nu m-a contrazis nimeni vreodata."
si lasa sarcasmul ca in asta pretind ca-s bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Mai nu o lua in sens jignitor. daca esti cineva, oricine vrea sa se bage in seama cu tine, fiindca ii creste stacheta. daca esti un nimeni nu te baga in seama nimeni fiindca nu merita eforul. nu santem aici sa ne contrazicem.ci sa ajutam.asta incerc la rubricile la care intru.atat.in rest nimic nu ma oripileaza decat cand se iese in decor, sant e aratura si li se pare normal.ca ei au dreptul.da il au.dar nu au dreptul sa intre peste oameni incaltati cu bocancii murdari de noroi.

| EnciclopediaProstiei a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca m-am adresat tie dar prin alimentarea credintei nu m-am referit la tine personal si la perspectiva ta despre viata, ci la credinta in general. deci e ca si cum m-as duce acuma la un gabor si i-as zice "ba vezi cum te porti ca eu iti platesc salariu" e evident ca nu i-l platesc eu in mod direct ci printr-o infama contributie salariul lui e platit de mine. nu o iau in sens jignitor dar nici respectul meu nu il ai daca ma iei cu "ma baiete". sa iti dau un exemplu prin care necredinta in dumnezeul biblic influenteaza credinta. de ce crezi ca pe negri nu i-a putut da nimeni jos, in box, timp de 100 de ani (exemplu), ca aveau ei vreo putere supranaturala? nu, pentru ca actiunile albilor le alimenta ura, ambitia, vointa. cam asa e si cu credinta. pune-te acuma sa persecuti toti crestinii, crezi ca va decadea credinta lor? hohooo, va creste considerabil.
eu am vorbit la un nivel mai general, mai ridicat, nu ca iti alimenteaza tie credinta pe TPU ateul666smecherul atunci cand te injura fara pic de cunostinta. da-i dreacu pe aia ca nu ii suporta nimeni, in afara de ei intre ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum la scoala temele si testele sunt necesare tot asa si asa zisul rau este necesar.
Iti dai seama de adevaratul caracter al unui om nu la o petrecere ci atunci cand este probat de suferinta si necaz.
Asta vrea si Dumnezeu sa afle:
comportamentul nostru in diferite situatii.
Este doar o simulare ca in matrix, dar pare atat de reala.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Mi-a placut finalul "atunci de ce ne mai rugam sa o faca?" laughing
e ca o cursa de cai, ce rost are sa pui numai ramoliti in competitie cu un super armasar? unde mai e spiritul competitiei, surpriza, emotia. asa e si cu raiul iadul si pamantul, daca scoti raul si totul devine roz...ce rost mai are. nu asta e natura universului, trebuie sa exista un balans intre bine si rau, negativ pozitiv, frumos urat, sanatos bolnav. comprender?

| dinhoo a răspuns:

Dumnezeu te lasa pe tine sa alegi in primul rand. Ai si binele, ai si raul. Decizia iti apartine. Daca tatal tau real te-ar fi cocolosit de cand erai mic mai stiai ce e ala bine sau rau? Nu. Pentru ca nu aveai notiunea bine definita si experimentarea pe pielea ta. De altfel, nu stii ceea ce e fericirea adevarata pana nu ai atins intai greutatile. Asta-i paradoxul si in acelasi timp frumusetea...

| Darius_Ionescu_1993 a răspuns:

Dumnezeu nu exista! este doar o forma de indoctrinare de cateva sute de ani!

| cosminnick3000 a răspuns:

Dumnezeu il pune pe om la incercare sa vada daca are credinta.