| Cristi_Nechitoi_1984 a întrebat:

Daca Dumnezeu poate sa opreasca raul si vrea sa-l opreasca de ce nu o face?

Daca poate si nu vrea inseamna ca e rau

Daca vrea si nu poate inseamna ca nu poate orice

Daca nu poare si nu vrea atunci de ce ne mai rugam sa o faca?

Ce parere aveti?

52 răspunsuri:
| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Aa deci dumnezeu ar trebui sa ne omoare pe toti din nou, cum a facut cu potopul lui noe pentru ca suntem toti pacatosi cand ne uitam la femei nu?, Dumnezeu este dragoste dar va distruge in curand pamantul nu?, ne-a lasat liberi dar ne obliga sa facem ce vrea el, daca nu ne distruge nu?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Dumnezeu ne da posibilitatea sa alegem intre o viata ffff scurta si vesnicia. In rest este alegerea ta. In privinta pamantului NU Dumnezeu l-a adus la apogeu ci omul DATORITA pacatelor. Noi suportam consecinta faptelor noastre nu altceva.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

"Dumnezeu ne da posibilitatea sa alegem intre o viata ffff scurta si vesnicia" cu alte cuvinte te poti ruga sa mori cat mai repede pentru a ajunge la el o vesnicie nu? "n privinta pamantului NU Dumnezeu l-a adus la apogeu ci omul DATORITA pacatelor" pai de ce le-a mai dat dumnezeu libertatea daca tot ce vrea el ii obliga sa faca? ce libertate e asta? poate sa te iubeasca cineva daca te omoara?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

"cu alte cuvinte te poti ruga sa mori cat mai repede pentru a ajunge la el o vesnicie nu?"
Am spus eu asta?
" pai de ce le-a mai dat dumnezeu libertatea daca tot ce vrea el ii obliga sa faca? ce libertate e asta? poate sa te iubeasca cineva daca te omoara? "
Unde te obliga Dumnezeu sa faci ce vrea EL? Alegi ce vrei dar e o vorba romaneasca: " nu poti fi in acelasi timp si cu c.ru in iad si cu restul in Rai.". Poti alege, ai alternative, viata sau moartea, cum ar fi fost sa nu ai nici o alternativa?

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Pai nu ai spus exact cu aceleasi cuvinte asta dar asa se intelege.
Pai dn-zeu te obliga sa faci ce vrea el pentru ca te va trimite in iad daca nu ii respecti poruncile (o porunca este mai presus decat o obligatie) si ce libertate mai e asta?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Nu cred ca ai inteles IMPORTANTA si rolul Legilor Morale. Cele 10 Porunci sau Legea Morala este o "oglinda" in care te privesti si-ti descoperi comportamentul fata de PACAT. Nimeni nu ajunge in cer DACA respecta doar cele 10 porunci. Mantuirea este un DAR (cadou) de la Dumnezeu pentru cei care-L urmeaza, respecta, iubesc, etc. Raportul omului fata de Legea Morala este dat dragostea acestuia fata de Creator si nu de "interesul" de a fi mantuit.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Aa deci nu te obliga sa ii respecti poruncile, te primeste in rai chiar daca le incalci nu?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Nu te obliga sa le respecti DAR daca vrei sa-ti arati dragostea fata de El atunci le vei respecta iar El v-a aprecia dragostea ta pentru EL IERTANDU-TI PACATELE si primindu-te in RAI. SI daca TOTUSI ai pacatuit, Dumnezeu iti iarta pacatele DACA iti ceri iertare pentru acestea si TE LUPTI cu firea ta INDARADNICA, REA, CURVARA si PRICINOASA sa nu mai pacatuiesti.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Da raspunde la intrebare, de ce eviti? te primeste sau nu in rai daca le incalci?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Clar este ca nu ai inteles ce am spus, te primeste DACA renunti la pacate, lupti sa nu le mai faci si iti ceri iertare pentru cele facute.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

De exemplu fac cat de multe pacate pot acum, incalc cele 10 porunci si cand ajung la judecata imi cer scuze pentru pacate, ma primeste dumnezeu in rai? Daca nu inseamna ca nu ar exista iubire neconditionata

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Sincer nu stiu deoarece Dumnezeu IARTA, nu eu, totus umila mea parere spune ca atunci nu arati dragoste pentru sacrificiul lui Dumnezeu ci doar interes un personalizat ceea ce nu duce spre iertarea pacatelor fara de care nu ai acces in rai. Dar numai Dumnezeu hotareste.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Pai si in cazul asta mai poti fii sigur de iubirea lui dumnezeu?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Iubirea lui Dumnezeu a fost neconditionata deoarece L-A dat pe singurul lui Fiu ca sa moara pentru pacatele noastre, DAR trebuie sa "vrem" si noi asta.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

In caz ca nu stiai Isus este tot dumnezeu, dar daca ar avea dumnezeu iubire neconditionata atunci ar insemna ca toti criminalii sa poata intra in rai fara probleme iar in iad sa nu fie nimeni...

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Poate nu sti dar Dumnezeu Isus Hristos spunea fariseilor ca inaintea lor in cer vor fi hotii, curvele si criminali deoarece ei regreta faptele facute, si-au cerut iertare pentru ele si si-au schimbat stilul de viata intr-unul fara pacate.

| Darius_Ionescu_1993 a răspuns:

Dumnezeu nu exista! este doar o forma de indoctrinare de cateva sute de ani!

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Atunci ce rost mai are sa respectam cele 10 porunci?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

ROSTUL este DRAGOSTEA fata de Creator si tot ce a spus EL sa facem. Cand spui sotiei (prietenei) ca o iubesti dar nu iti arati afectiunea si dpdv fizic, material, totul atunci se reduce la IPOCRIZIE si nu la Dragoste.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Dar daca tie iti spune un preot ca exista dumnezeu si nu iti demonstreaza dpdv fizic, material, se reduce totul la "IPOCRIZIE"?

| danut a răspuns (pentru CranK71):

Pai atunci tot ce nu "pipai" este ipocrizie, dupa logica ta.

| CranK71 a răspuns (pentru danut):

Dragostea este o stare, la fel ca si cele 6 simturi pentru ca nu poti sa spui ca o mancare de exemplu nu are miros, are si stii ca exista mirosul mancarii