| Memi a întrebat:

Daca Dumnezeu stie deja tot,inclusiv viitorul, de ce ne mai pune la incercare? El nu va sti oricum ce vom face?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut Memi. Înrebarea ta este logică deoarece într-adevăr, dacă Dumnezeu ar şti totul nu ar avea sens ceea ce facem sau alegem. Dar vreau să spun un lucru despre răspunsurile ce le-ai primit: nu s-a făcut referire la Biblie, principala carte care ne vorbeşte despre Dumnezeu.
Te îndemn să te gândeşti la următoarele lucruri: Dacă Dumnezeu ar cunoaşte totul care ar fi sensul îndemnului dat tot de Dumnezeu nouă: Iau astăzi cerurile şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa ca să rămâi în viaţă, tu şi urmaşii tăi. (Deuteronomul 30:19).
Înseamnă asta că Dumnezeu nu are capacitatea de a cunoaşte viitorul?
Nu. Dar Dumnezeu îşi foloseşte această capacitate doar atunci când consideră necesar acest lucru. De exemplu, un muzician poate avea capacitatea de a cânta foarte bine la unstrument, dar asta nu înseamnă că va cânta tot timpul. În mod asemănător si Dumnezeu, poate afla viitorul, dar nu se foloseşte pentru a cunoaşte orice detaliu legat de noi. De fapt, dacă ar fi aşa nu am mai putea spune că avem libertatea de alegere. Dacă-ţi vei face timp să studiezi Biblia vei găsi nenumărate dovezi care sprijină ideia ce am menţionat-o mai sus. Cele bune.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns:

El stie, DAR te lasa pe tine sa alegi ca atunci cand iti v-a arata ce ai ales sa nu cumva sa spui: Stii Doamne DAR eu as fi ales CEALALTA versiune asa ca JUDECATA TA nu este buna... P.S. Asta pentru ca sigur vine in curand si o JUDECATA a ceea ce facem acum si vine si PLATA pentru actiunile noastre asa ca.te pune la incercare pentru ca POATE, POATE iti vei schimba caracterul si faptele.

| Memi explică (pentru danut):

Multumesc!

| M25M a răspuns (pentru danut):

Ok, suntem de acord ca Dumnezeu este omiprezent si atotstiutor ceea ce rezulta ca este prezent oriunde si oricand, stie ce a fost ce este si ce va fi. Aceasta este teoria.
Tu faci referire la liberul arbitru pe care Dumnezeu ni l-a dat(DAR te lasa pe tine sa alegi) insa daca el stie tot ce se va intampla, oriunde si oricum se va intampla oare nu stie deja si ceea ce o sa alegem noi? Nu stie deja cum ne vom schimba faptele si cum o sa ne fie caracterul, sau cate schimbari vor fi in ceea ce priveste caracterul nostru? Nu stie El oare deja ce o sa facem cu liberul arbitru, nu stie oare ce vom alege sa facem chiar daca "ne lasa pe noi sa alegem"?

| Alphawolf a răspuns (pentru danut):

Si daca stia totul dinainte de a crea, cum explicam pacatul? el este atemporar si omniscient, deci stia totul dinainte de a crea, cu o eternitate inainte de a crea. Nu se leaga, @danut. E vreo problema cu logica noastra? Creatorul ne-a bagat in ceata? El este tribunalul suprem, iar daca logica noastra este diferita de a lui, nu-l pot considera corect. La judecata ma va spala pe creier.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru danut):

Îţi dai seama că tot ce ai spus tu aici nu are nicio logică, nu?

| danut a răspuns (pentru M25M):

Dumnezeu stie si ce vom alege noi, stie daca ne vom schimba sau nu, stie TOTUL. Noi spunem ceva de genul: daca tot stie ca vom alege raul de ce ne-a mai facut, pai din DRAGOSTE ne-a facut dar mai este ceva ce voi nu ati inclus in ecuatie, de altfel nimeni (din cate am observat) nu a observat ca lipseste ceva foarte important din aceasta ecuatie, celelalte lumi din univers care privesc catre noi si cum se comporta Dumnezeu cu noi. Nimeni din cei prezenti nu si-au dat inca seama ca planeta noastra este sub analiza lumilor din univers iar noi din vina noastra suntem subiect de scoala. Singura lume din univers in care exista MOARTEA, BOALA, DUREREA, DISPERAREA, FOAMETEA, RAUTATEA, etc, etc. Dumnezeu trebuie sa ne lase pe noi sa alegem pentru ca altii sa nu faca ca noi dar si pentru sansa de a alege ce trebuie.

| danut a răspuns (pentru Alphawolf):

Daca citeai, nu intrebai. Pacatul NU ARE EXPLICATIE de aceia pentru el se PLATESTE, prin moarte. Dumnezeu STIA de aparitia pacatului in UNIVERS de aceia a facut si UN PLAN. Planul salvari noastre prin plata Dumnezeului Fiu pentru noi. In ceata esti datorita lipsei de studiu si a inclinatilor tale. Totul are logica dar din nefericire tu nu o poti intelege, nu iti este dat sa intelegi datorita necredintei tale.

| M25M a răspuns (pentru danut):

Ok:
1. Nimeni nu spune de ce ne-a mai facut, nu este asta problema in cauza, ci asa cum se cere si in intrebarea postata, ne intrebam pentru ce ne mai testeaza daca deja stie ce vom face cu liberul arbitru, pentru ce mai suntem testati daca deja stie cat de puternica sau slaba va ramane credinta unui individ dupa evenimentele care ii sunt "aruncate" asupra lui. Intelegi.
2. Teoria cu lumile ai transpus-o intr-o metafora frumoasa pe final, subtila, insa tu implementezi o teorie stiintifica intr-o teorie religioasa.
Toate cele bune.

| Alphawolf a răspuns (pentru danut):

Nu am nevoie de studiu sau de credinta pentru a gandi logic. Daca am datele problemei, ea se poate rezolva doar cu logica.
Acum, hai sa vedem cine este in ceata, cine sta prost cu logica.
Dumnezeu este atemporal si atotstiutor, asta insemnand ca pentru el exista doar prezent, si ca toata existenta informationala(trecut, prezent si viitor) este sincron in mintea sa. Acum te intreb pe tine, nu era atotstiutor inainte de creatie? Nu este toata existenta un plan de a lui? El stia ceva, dar nu stia totul, stia ca o sa pacatuim, dar nu stia detaliile sau cum? Mie imi suna a determinare aceasta poveste, iar daca e determinare, de ce as mai fi eu pacatos? Pentru ca el stabileste!?

| MishuD a răspuns:

Pai dumnezo asta e inventat de oamenii care vor sa te faca sa te simti vinovata pentru tot, incluziv pentru gadurile tale.
Mai bine ignori toate dogmele si textele asa zise "sfinte" si te bucuri de viata cum stii si poti mai bine, fara sa te simti vinovata pentru poftele tale umane.