| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Daca esti ateu si dupa Paste un crestin te saluta cu C/Hristos a inviat ii raspunzi la salut? Stiu ca e politicos sa raspunzi cu Adevarat a inviat dar pana la urma esti ateu. Raspunzi mai mult obligat/fortat de politete sau ii raspunzi doar cu un simplu salut?

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru blAster85):

Da.Problema e ca invierea asta este un inceput de drum catre desavarsire a fiecarui om indiferent ca e crestin, ateu, ori alta religie. Este acea nastere din nou, a omului, din duh, cand isi da seama ca ce e material e supus disparitiei transformarii si in raport cu vesnicia, e normal ca ceea ce e vesnic sa fie desavarsit, perfect. Asa e ca bobul de grau pana nu moare in pamant, nu da nastere la alte zeci de boabe? O fi vreunul ateu?

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Politicos este sa raspunzi, mai ales ca este un "salut" limitat ca timp de folosire."

Da, la fel cum "politicos" a fost o perioada prin Europa sa raspunzi cu "Heil Hitler!"
Inteleg ca, din politete, daca cineva te-ar saluta asa, tu bineinteles i-ar raspunde...

"Atunci de ce tot anul stati "in gura" cu "la naiba", "du-te dracu", etc?"

Iti imaginezi ca nici macar crestinii cand folosesc astfel de expresii nu-si imagineaza ca se intampla asta, au devenit doar expresii prin care se exprima nervozitatea, frustrarea, nemultumirea, etc. Pe principiul asta de ce ai mai zice "sa ti-o trag!", cand stii bine ca nu i-o tragi in realitate, mai ales ca, mai putin la noi, dar prin alte parti "*** you" il folosesc si femeile...
Pana la urma astea cu naiba si dracu au ajuns sa fie variantele soft de la "sa-mi bag.", cu derivatele lui.

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

"Daca raspunzi iar esti nesimtit. Ce tu ai un an numai? Ca sarbatoresti nasterea in fiecare an? Astea-s glume de needucati."

In fiecare an ne sarbatorim implinirea a "n" ani, nu nasterea. N-are nici o legatura asta cu "invierea" anuala a idolului crestin.