| Inferno a întrebat:

Daca esti credincios si cineva iti vrea raul si iti face cate o rautate in fiecare zi, iar tu te rogi la Dumnezeu sa te ajute si nu se intampla nimic. Ce faci? Sa spunem ca esti la scoala, la locul de munca, in familie etc. Deci nu poti sa ii intorci spatele si sa pleci.

26 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Ma rog pentru persoana respectiva ca Dumnezeu sa ii schimbe inima si sa realizeze ca ceea ce face nu e bine. Ma rog sa ma ajute sa nu bag in seama toate rautatile si sa imi umple inima de dragoste, bunatate si blandete!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Cum să îi schmibe inima? Eu credeam că doar chirurgii pot face asta...

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Chirurgii o schimba fizic, Dumnezeu o schimba spiritual!
Dumnezeu are puterea de a face dintr-o inima rea si necredencioasa, o inima buna si credincioasa.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Ce legătură are inima cu modul de gândire şi agresivitatea cuiva?

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Tot ce spui si ce faci vine din prisosul inimii. Din prea plinul inimii tale. Daca inima ta e plina de ura si de rautate atunci vorbele si faptele tale vor fi pe masura, iar daca inima ti-e plina de dragoste si de bunatate faptele si vorbele la fel vor fi.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Întreb încă o dată: Ce legătură are inima cu modul în care gândim? Eu ştiam că funcţiile astea îi aparţin creierul, inima fiind doar un muşchi care pompează sângele.

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Are. Ca daca esti un om rau automat nu ai ganduri prea bune, iar rautatea nu sta in ganduri ci in inima.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Deci,dacă eu îmi fac un transplant de inimă, de la cineva care este mai bun decât mine, o să fiu şi eu un om mai bun?

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Stii cum se zice, omul isi schimba parul dar naravul ba. Daca din firea ta esti un om rau poti sa faci cate transplanturi vrei. Acum sigur ma vei intreba ce legatura are firea cu inima?
Astea sunt niste chestii pe care orice om cred ca le intelege si orice om stie la ce ma refer, daca tu nu intelegi sau nu vrei sa intelegi e treaba ta.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Eu înţeleg multe chestii. Dar chestii logice.
Asta cu inima,chiar nu o înţeleg, iar ştiinţific este imposibil. Şi de ce inima? Nu putea să fie ficatul, fierea sau vezica? De ce tocmai inima? Ce are aşa special?

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Daca tu iti tii sentimentele in ficat sau in vezica e okwinking

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Mi le ţin în creier. Acolo sunt procesate. În nici un caz în inimă.

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Sentimente in creier? N-am mai auzit de asta. Tu iubesti cu creierul?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Spre deosebire de alţii, da. Iubesc cu creierul. Creierul este organul ce se ocupă şi de sentimentul de iubire. Consultă un manual de anatomie.

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Si daca inima ti se opreste, creierul mai functioneaza?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Mai functionează puţin timp, până rămâne fără sânge.

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Dar dupa aceea se opreste.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Da se orpeşte. Dar la fel se întâmplă şi dacă îţi scoţi ficatul, stomacul sau orice alt organ important.

| Woodenpints91 a răspuns:

Voi,ăştia care aţi răspuns că vă rugati la dumnezeu să-l facă să vă lase în pace,sunteţi nişte laşi şi nişte oameni de nimic. Aşteptaţi să vă rezolve altcineva problemele pe care le puteţi rezolva şi singur cu puţin efort.
Dacă cineva se ia în mod repetat de tine, şi nu încetează după ce-i spui cu frumosul, cred că cea mai eficientă soluţie ar fi să pui mâna pe un levier şi să-i vandalizezi puţin faţa până îl laşi cu dinţii în palmă.

| sandra2012 a răspuns:

Am trecut prin asta, am avut si la scoala, si apoi la munca colege "binevoitoare". Dar eu sunt mai indiferenta de felul meu si le las in pace. Nu le fac rau.

| KodrutZ a răspuns:

II pocnesti vreo doua peste cap, daca cu vorba buna nu se rezolva.

| ghiolbitza a răspuns:

Ma distreaza cate unul care da raspunsuri folosind logica si ratiunea ca sa explice cele divine. Stii vorba aia Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga-n traista. Asteapta, toate se intampla exact atunci cand trebuie, nu trebuie noi sa le grabim. Are viata un fel de a intoarce roata, de nu iti vine sa crezi. Daca nu ai rabdare sa faci asta, fii indiferent, ca indiferenta e cea mai buna arma.

| Zenithf a răspuns:

Poti sa faci ceea ce te-a invatat Isus, sau poti sa asculti de firea ta. Alegerea este a ta.

| beaa a răspuns:

Uneori simtim ca Dumnezeu nu ne ajuta sau nu ne da raspuns rugaciunilor noastre dar nu trebuia sa ne descurajam deoarece el ne de puterea necesara ca sa depasim greutatile prin intermediul spiritului sfant.

| meduzza a răspuns:

Il ignori. la un moment dat Dumnezeu tot o sa te auda si o sa te ajute. pana atunci trebuie sa iti pastrezi credinta si pacea

| Zambesc a răspuns:

Hey! da add la zamebste_azi_si_mereu
in caz ca ai nevoie de sfaturi, pareri, etc:*