| anonim_4396 a întrebat:

Daca eu ma apuc sa desenez ceva pe o foaie A4 dupa care pun desenul intr-un plic, cam care sunt sansele ca voi sa desenati exact ce am desenat eu? Doar eu am acces la continutul plicului. Nimeni nu poate sa vada ce este in el chiar daca ati terminat de desenat.

Multi spuneti ca l-ati vazut pe dumnezeu, ca ati vorbit cu el, ca ati nimerit zeul corect si religia corecta... cam cat de siguri sunteti? Cam cat de siguri sunteti ca ati desenat exact ce este in acel plic mai ales ca nu aveti acces la el sa stiti daca desenul vostru este cel corect?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cand murea milioane de oamenii saraci nici un zeu din miile inventati de omenire nu a aparut sa faca ceva din contra cica zeii au dat acea boala ei au creat suferinta, destinul oameniilor atunci cum sa crezi in zeii?

adevarul e ca omul mereu a inventat ceva vezi aparitia fantomelor secolu 19 vezi ozn_urile secolu 20, si se inventeaza in continuare mai se copiaza din alte basme si asa se ajunge la mitologii mari cum e crestinismul, iudaismul, islamul care se ucid si aia prin atentate ca nu au ce face, ciuma omora la oamenii fara nr, gripa spanioala, cele doua razboaie mondiale nici un zeu nu a intervenit

| RAY a răspuns:

Faza ca nu-i putem vedea apare in multe mitologii (zeii s-au suparat de greci si sau ascuns in olimp unde cand oamenii le supara dau cu fulgere, nu dau ploaia si alte aiureli deci cand nu faci pe placul lor zeii se razbuna pe oameniii = acelasi si in crestinism apropo daca i negi ajungi in iadul fiecaruia dintre ei, desigur ca e un motiv jalnic ca versetul eu sunt cel ce sunt asta e raspuns prost ma asteptam ca la un zeu care a creat viata sa dea un raspuns mai inteligent si zeus e cel ce e

Răspuns utilizator avertizat
| AndraRox a răspuns:

Da, asa e! Multi oameni spun ca au vorbit cu Dumnezeu, sa ii credem sau nu!? asta depinde de anumite lucruri. Eu sunt convinsa ca daca un om bolnav psihic ar spune ca L-a vazut pe Dumnezeu sau ca a vorbit cu El, nimeni nu ar crede, asa-i? Dar tin sa cred ca un crestin ar crede o credincioasa ca a vorbit cu Dumnezeu.
Insa eu cred ca tu nu prea intelegi cum este aceasta comunicare prin vorbe cu Dumnezeu, si inclusiv nu cred ca stii cum li se arata Dumnezeu oamenilor.
Cand un crestin spune ca vorbeste cu Dumnezeu, normal ca nu vorbeste asa cum vorbesc eu cu prietena mea. Oamenii ii cer adesea ajutorul lui Dumnezeu si acesta le raspunde printr-o lumina sau printr-o putere pe care oamenii o simt. Ce vreau eu sa zic este ca lumea isi imagineaza "lucruri pozitive" atunci cand incearca sa vorbeasca cu Dumnezeu. Acestea sunt simple iluzii pe care si le fac, nu sunt asa cum le arata ei de cele mai multe ori.

| DreamER34 a răspuns:

Salut Gaia, sper că intrebarea ta a fost : Ce sanse sunt să desenăm desenul desenat de tine. Păi Gaia, este o sansă de 5% să desenăm ceea ce ai desenat și tu, pentru că Dumnezeu este doar unul singur, nu sunt mai mulți și Dumnezeu este imaginat de oameni ca un bărbat cu o barbă. Nimeni nu știe cum arată cu adevărat Dumnezeu, cine spune că l-a vazut pe Dumnezeu sau că a vorbit inseamnă că minte sau există o sansă foarte mică să fi vorbit cu el. Biblia spune că un om poate să orbească și să moara cănd ii vede chipul lui Dumnezeu, dar vocea? Religia și "zeul" corect il alegi după inima ta, nu te obligă nimeni să fii Ateu, Satanist, Musulman, Ortodox etc. Fundă te rog?