| raMLesS a întrebat:

Daca evoluţia nu e reala, atunci de ce unii oameni au măsele de minte iar alţii nu?
Vreau raspunsuri in special de la creştini, pentru ca ştiu ca sunt experţi in genetică, în istorie si au doctorate in fizică si medicină.

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Nu uita si de astronomie, ca multi o dau pe aia cu planeta, ca nu e nici prea departe nici prea aproape de soare, bla bla bla.

| raMLesS explică (pentru Mayhem666):

Pai astia sunt si astronomi, n-auzi ca daca planeta se deplaseaza 1 cm mai spre stanga sau mai spre dreapta ori inghetam ori luam foc? laughing rolling on the floor

| Mayhem666 a răspuns (pentru raMLesS):

Am auzit si aberatii de genul asta. Cand o sa-mi arate ei mie o diploma (nefalsificata) de inginer astronom, poate o sa ii cred.

Din moment ce sunt o persoana pasionata de astronomie inca de cand eram mic, nu vrei sa stii cat de mult ma amuz cand aud astfel de aberatii de la acel gen de persoane.
Ei arunca cu vorbe in vant fara sa se informeze inainte, avand impresia ca au de aface cu cineva nestuitor si credul, dar nu le merge cu mine.

| raMLesS explică:

Pai si de ce pe unii ii face cu dizabilităţi, iar pe alţii ii face fotomodele fara nici un defect? Vezi ca esti ipocrit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut

Pot spune cu certitudine ca evolutia este reala, dar pot spune categoric ca asta nu e unul din argumente

Iar daca vrei raspunsuri de la crestini, care in mare parte sunt destul de ipocriti (si aici ma refer la cei mai fanatici) nu stiu ce raspunsuri ai sa primesti, doar pentru a-ti confirma o idee ci nu pentru a ajunge cat mai aproape de adevar si in consecinta realitate

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

E unul dintre argumente cu certitudine

| rapandula a răspuns:

Omul poate decide cum sa arate si cum sa gandeasca urmatorul om dinainte de a se naste datorita geneticii si a modelarii ADN-ului.

| Pamanteanul a răspuns:

Evoluția poate ca e reala, dar cine dracu a creat maimuțele alea din trecut de care tot se vorbește în evoluție?

| raMLesS explică (pentru Pamanteanul):

Dumnezeu e real, da de ce a transformat toiagul in şarpe si nu in ţipar electric?

| alidenbealidenbi a răspuns:

Nu e vorba de evolutie ci de potential de variatie genetica. Sunt mai multe feluri de mere dar tot mere sunt. Sunt mai multe tulpini de coronavirus dar tot coronavirus este.

| raMLesS explică (pentru alidenbealidenbi):

Si cum e domnu doctor cu coronavirusu asta?