| anonim_4396 a întrebat:

Daca Iisus a venit pe pamant, de ce nu a avut puterile Tatalui Sau? Sa straluceasca ca soarele,sa fie atotputernic,atotstiutor, atotiubitor.Doar era Dumnezeu, nu?

10 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Presupui gresit ca nu le-a avut. Stim din NT ca Iisus stia gandurile oamenilor, lucru pe care nici ingerii nu pot sa-l faca decat doar Dumnezeu. Iisus a fost atotiubitor, atotputernic si atotstiutor. A stralucit chiar si ca soarele la schimbarea la față.

| Ineys a răspuns:

Era God Mode pe off. Trebuia sa scrie /allmighty in chat sa-l activeze.

| Werrich a răspuns:

Hercules ce capacități avea, având în vedere că era fiul lui Zeus? Hercules este mai tare decât Isuzu.

| Meme10Memu a răspuns:

Iisus Dumnezeu Fiul e o persoana distincta fata de Dumnezeu Tatal care l-a inviat.

| Panamax a răspuns:

In primul rand daca ar fi sa credem povestea ca YHWH ar fi tatal lui Iisus, ar fi de precizat ca YHWH era departe de a fi atotstiutor, atotputernic, atot bla bla.

| Algo098 a răspuns:

Fie x = puterea lui Dz si y = puterea lui Iisus.
Daca il consider pe Dz tatal lui Iisus, cum Dz e un personaj fictiv de poveste, puterea lui Dz este x = 0, iar Iisus fiind om, deci persoana reala avea puterea y > 0. Cum 0 e diferit de ceva mai mare ca 0, e clar ca puterea lui Iisus era diferita de puterea personajului Dz (era mai mare: x=0 < y).

Daca ar fi existat un Dz si Iisus era Dz sau sau fiul lui Dz, atunci Iisus ar fi fost infinit si niste persoane finite nu puteau distruge infinitul asa cum s-a intamplat in realitate.

In poveste e o combinatie a realitatii cu fictiunea.
Un om real Iisus moare in urma unei pedepse si se naste o legenda care spune ca nu a murit si ca mai traieste si acum, lucru demn de o poveste fantastica.

Dz daca era atotputernic, nu avea nevoie de Maria ca sa-l faca pe Iisus. Pe Adam l-a facut fara Maria, deci e o contradictie sau o variatie in poveste.

Dz e atotputernic, dar il are ca inamic pe Satanel.
Probabil ca Dz il iubeste pe Satanel sau poate ca nu e asa de puternic de il lasa pe Satanel sa faca lucruri "rele".

Toate povestile legate de Dz sunt primitive, aberante si cu o logica stramba, dar pot induce emotii naivilor care nu isi folosesc logica si care le considera ca fiind adevarate. In realitate nu sunt decat simple povesti fanteziste.

| RAY a răspuns (pentru Algo098):

Trebuie subliniat faptul ca conform vt mesia nu era un vrajitor,nuse nastea dintr o virgina, nu facea minuni, miracole, astea sunt blasfemi, iar pe un vrajitor sa il omori, iahvr spune eu sunt eu, nici inainte de mine nu a fost nimeni si nici dupa mine nu o sa fie vreun mantuitor, crestinismul e o secta care a blasfemat iudaismul

| Irinel15123532 a răspuns:

Pentru ca El a venit sa fie om, sa traiasca fara pacat si sa ia pacatul nostru asupra Lui. Daca El ar fi avut puterilec cand era in cer, de dinainte de a cobora pe pamant, noi am fi zis ''Pai da, normal ca e fara pacat, doar e Dumnezeu, dar eu am pacat ca sunt om''
Domnul Iisus a dovedit fiind om ca se poate tine legea Lui Dumnezeu, a venit in chip de ''rob'' asa cum spune biblia.
Si insusi Iisus a zis ''Nu am venit sa mi se slujeasca, ci am venit sa slujesc.''

Filipeni 2:6-11 ''El, măcar că avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu, 7 ci S-a dezbrăcat pe Sine Însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor. 8 La înfăţişare a fost găsit ca un om, S-a smerit şi S-a făcut ascultător până la moarte, şi încă moarte de cruce.''

Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De stralucit stralucea ca Luceafarul de dimineata peste inimile lor.Matei 6:23

De atotputernic poruncea tuturor duhurilor sa iasă din oameni. Matei 8:29

De atotștiutor atotstia fiecare inimă în parte și nimeni nu trebuia sa îi facă descoperit. Matei 9:4

Ce mai vrei de atât?

| al9264 a răspuns:

La o adică, nici nu era așa clar cum arată, cum e acest Dumnezeu Tatăl, cei care au construit ce era prin Vechiul Testament au zis și ei, au încercat să fie de ajutor cu o colecție de povești cu tâlc, să te facă să nu fii prea singur. Așa, și Isus, nu e foarte clar ce trebuia să facă dacă voia să îi convingă că el e Fiul (să strălucească, să ridice munții...cred că nu aia era ideea), calitatea sa de Dumnezeu reieșea cumva din rândul detaliilor (învierea, vindecarea bolnavilor, nu cred că erau literale, cred că era un ușor simbolism acolo, probabil că greul lumii a făcut să nu fie așa mare diferență între cei care erau definitiv bolnavi și cei care erau pe muchie să fie bolnavi doar că se gândeau la asta, dar nu e așa clar căci, în fața acelui mare greu, gândurile cele mai avansate și șlefuite și alea din adânc să fi tot fost egale, cu zero), el era doar cu puțin mai emancipat decât cei din jur, căci, în formă umană, nici n-ai ce să faci happy. Deci, nu se pune problema să semene așa mult cu Tatăl, poate doar cumva în abstract, îți seamănă puțin (să nu uităm că ăia nici nu erau așa siguri că un Mesia chiar e posibil, au definit și ei un astfel de cuvânt, că le trebuia în teologia lor). Fiul, cu toate părțile sale, nu e chiar egal cu Dumnezeu, căci Isus era mai om așa, avea mână, picior, îl mai durea burta, ceea ce e ușor penibil, poate Tatăl să fie fix Dumnezeu, căci stând în cer, i-o fi mai ușor să se manifeste. După regulile acestei religii, dacă se scrie în Biblie că cineva i-a dat un șut în burtă lui Isus și nu scrie că Isus ar fi zis au, ar trebui să îl credem pe cuvânt că chiar nu l-a durut... Ținând minte că Dumnezeu nu e un nume cât un adjectiv, și Tatăl, și Fiul, și Sf. Duh sunt Dumnezeu, dar, având în vedere numele lor, mai au proprietăți în plus sau în minus (Sf. Duh chiar e abstract), Dumnezeu fiind un atribut pe care se întâmplă să îl aibă toți trei, dar până la strălucire, ce zici tu, mai au de mers.