| mODIN a întrebat:

Daca Iisus este Fiul (la singular) lui Dumnezeu, unicul, parte din Treime, care e sensul pasajului acesta: Romani 8:14 – "Căci toţi cei ce sunt călăuziţi de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu.". Am vazut acest pasaj folosit ca argument de musulmani pentru a sustine ca toti profetii sunt fii ai lui Dumnezeu.

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Într-un sens general toți oamenii sunt copii ai lui Dumnezeu, pentru că toți oamenii au fost creați de El.
Dar când lucrurile se restrâng, doar cei care trăiesc în ascultare de Dumnezeu vor fi mântuiți, pentru că ei nu au respins Duhul Sfânt care îndeamnă pe toți oamenii la ascultarea de Dumnezeu. Dar chiar și așa, Domnul Isus Hristos este Dumnezeu. Suntem frați cu El prin ascultare de Dumnezeu. Noi suntem oameni și trebuie să rămânem la poziția în care ne-a creat Dumnezeu, și să nu căutăm să cădem în ispita în care a căzut Lucifer poftind poziția lui Isus Hristos.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Totul difera cand vine vorba de esenta si substanta divina. Cand Iisus este numit Fiul lui Dumnezeu, in primul rand, este numit Unicul Fiu al lui Dumnezeu, Ioan 3:16(deci face parte dintr-o alta categorie fata de ceilalti fii ai lui Dumnezeu), care este in acelasi timp Logos-ul, Cuvantul Creator care exista din eternitate, Ioan 1:1-14, Ioan 10:30, Ioan 17:5. Aceste versete arata cum Tatal si Fiul sunt de o Fiinta(Esenta)si au aceleasi atrivute Divine, de asta Fiul este din punct de vedere ontologic, Dumnezeu.
In alt loc, la una din genealogii, vedem cum Adam este fiul lui Dumnezeu, dar punand titlul asta in context, este numit astfel pentru ca este prima creatie a lui Dumnezeu din randul oamenilor, nu este numit fiu al lui Dumnezeu prin virtutea atributelor divine.
Acum ca sa raspund direct versetului citat, Romani a fost scrisa de Sfantul Apostol Pavel, iar Sfantul Apostol Pavel a spus in alta epistola, Filipeni 2:6-8 ca Iisus este Dumnezeu.
Musulmanii sunt doar niste fanatici(mai ales sunitii), niste fanatici egocentrici care iau versete biblice fara context pentru a incerca sa demonstreze ca teologiile Coranului si Bibliei sunt de fapt identice(nu sunt), dar cand le arati contextul si le explici de ce gresesc, ei spun apoi ca Biblia e corupta. Oricum, Coranul spune clar ca Dumnezeu nu are fii, deci incercarea lor de a explica cum titlul Fiu al lui Dumnezeu atribuit lui Iisus este doar metaforic este nimic altceva decat o crampa mentala, pentru ca asa cum am zis, Coranul zice ca Dumnezeu nu ar fi si PUNCT.

| T0Teu a răspuns:

‭1 Ioan 3:1:
"Vedeți ce dragoste ne-a arătat Tatăl: să ne numim copii ai lui Dumnezeu! Și suntem. Lumea nu ne cunoaște, pentru că nu L-a cunoscut nici pe El."

‭Luca 6:35:
"Voi însă iubiți pe vrăjmașii voștri, faceți bine și dați cu împrumut, fără să nădăjduiți ceva în schimb. Și răsplata voastră va fi mare și veți fi fiii Celui Preaînalt; căci El este bun și cu cei nemulțumitori, și cu cei răi."

Vedem din versetele astea ca adevaratii crestini sunt copiii lui Dumnezeu. Nu este acelasi lucru cu a fi Fiul Lui. Fiul Lui e doar Domnul Isus, ca Dumnezeu, parte din Sfanta Treime. Nemuritor, atotputernic, fara pacat. Noi am fost infiati prin Isus Hristos de catre Dumnezeu prin jerta Lui.

‭Matei 5:48:
"Voi fiți dar desăvârșiți, după cum și Tatăl vostru cel ceresc este desăvârșit."

Daca El e Tatal nostru e clar ca noi suntem copiii Lui.

| mODIN explică (pentru T0Teu):

Nu inteleg. Daca toti suntem Fii ai lui Dumnezeu, cu ce difera distinctia noastra de cea atribuita lui Iisus?

| EestiSodalane a răspuns (pentru mODIN):

Iisus este singurul Fiu al lui Dumnezeu adevarat. Noi suntem fii prin adopție.

| Pocait01 a răspuns:

"Tot așa și noi, când eram tineri, eram sub robia învățăturilor începătoare ale lumii.
Dar când a venit împlinirea vremii, Dumnezeu L-a trimis pe Fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege,
ca să-i RĂSCUMPERE pe cei ce erau sub Lege, ca să căpătăm ÎNFIEREA.
Și pentru că sunteți fii, Dumnezeu ni L-a trimis în inimă pe Duhul Fiului Său, care strigă: „ Ava!", adică „Tată!"
Așa că nu mai ești rob, ci fiu; și dacă ești fiu, ești și moștenitor prin Dumnezeu."