NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Dacă ne-am lupta cu atâta pasiune pentru educaţie, sănătate, stabilitatea economică, un sistem politic decent şi drepturile noastre de om, cum se bat unii creştini (fanatici) pentru a pupa nişte moaşte, poate ni s-ar şi "răspunde" la rugăciuni.
http://stirileprotv.ro/......cheva.html
https://www.facebook.com/....../photo.php
Taxa pe prostie?
De ce nu se strânge atâta lume şi când vine vorba de cauze nobile şi utile (mai utile decât statul în frig peste 20 de ore în picioare, fără mâncare, pupatul unor moaşte şi plecatul acasă cu ambulanţa)? De ce pentru moaşte se poate, iar pentru drepturile noastre şi îmbunătăţirea condiţiilor de trai nu?

102 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Buna NOname.
Deoarece oameni din ziua de azi sunt din ce in ce mai prosti!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Fiecare are vointa proprie si-si canalizeaza banii si energia unde doreste

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru OnuOnulică):

De unde stii ca sunt din ce in ce mai prosti, ti-ai dat singur seama de tine? asta da raspuns constructiv mai ales pentru moral

| Polonic1 a răspuns:

Pentru moaste si fotbal.

| milan9 a răspuns:

Nu ştiu dacă azi te dezamăgesc sau dacă te fac mai fericită, dar acolo nu pupă nimeni nimic. happy happy Nici moşte, nici oase, nimic. Sunt perfect acoperite, nu ai cum să faci asta chiar dacă cineva şi-ar dori...

Este vorba doar de o atingere, de o formă de cunoaştere prin atingere, tot la fel cum la un muzeu, daca ai posibilitatea sa atingi un exponat simti ca intri mai bine in legatura cu un anumit context istoric.

| milan9 a răspuns:

Tu de ce crezi ca islamistii fac tot posibilul sa ajunga cel putin o data in viata la Mecca? Este un pelerinaj, o DEDICAŢIE, un efort făcut în cunoştinţă de cauză în afara oricăror aparenţe...

Dacă ar veni la Iaşi într-o zi obişnuită, nu ar stat decât vreo cateva minute, sau ar ajunge direct, dar intenţia pelerinilor este doar aceea a unei ASCEZE a trupului lor, este intenţia unui timp dedicat rugaciunii, meditaţiei efortului pentru un progres al credinţei.

ASCEZA fac şi budiştii, asceza fac şi alte popoare ale lumii, dar nu am auzit niciodată insulte la adresa lor... thinking

| Alphawolf a răspuns:

Pentru cauzele nobile si utile este nevoie de competenta si responsabilitate, in schimb, pentru pupatul de moste nu este nevoie de calitati, cu exceptia cazului ca egoismul, naivitatea(sa nu zic altceva...) si superstitia le numim calitati.

| Alphawolf a răspuns (pentru milan9):

"dar acolo nu pupă nimeni nimic. happy happy Nici moşte, nici oase, nimic. Sunt perfect acoperite, nu ai cum să faci asta chiar dacă cineva şi-ar dori..."

De ce iei totul literal, asta ti-au dat de inteles niste copii? Destul de interesant, cand este vorba de Biblie stii ce-s alea metafore. Nu conteaza daca le pupa sau doar le atinge, efectul conteaza(gloata, manipularea...).

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca "fara dumnezeu nimic nu sunt", pupa osu? au de toate, in imaginatia lor.

| costis a răspuns:

Imi pare rau, dar fanatismul a fost furat de atei in ultimul secol. Vezi prolificele rezultate ale lui Stalin (20000000 victime) sau Mao (70000000 victime). Asta-i fanatism, nu al babei cu lumanarea si coliva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru costis):

Aceeasi poveste, Mao, Stalin, bine macar ca a mai aflat lumea ca Hitlăr era crestin. laughing Una e sa omori pentru ca asa iti zice prietenul imaginar (schizofrenie), alta pentru putere. Daca e sa adunam toti mortii, sunt 100% sigura ca victimele crestinilor, sau teistilor (crestinii, evreii si musulmanii in special, ca ei tot lui Yhwh se inchina), sunt mult mai multe decat victimele ateilor (de cand a aparut iudaismul), care, repet, nu au omorat pentru ca asa le-a zis prietenul imaginar, ci pentru ca ceva le statea in cale.

oh go on

| usuk a răspuns:

Ciudat, asta chiar s-a intamplat.

raspunsul il stii prea bine, oamenii au inceput sa aiba alte seturi de valori
dupa cum unii le pasa de drepturile lor cetatenesti, altora le pasa de...de..hmm cu sa-ti zic. DREPTU' la viata vesnica si la imparatia lu' gizaz; dreptu' sa intre in raiu' ca doara numa numa ce s-or inghesuit saraci sa pupe mizeriile si putreziciunile unor oameni trecuti de mult in nefiinta. ce stii tu!?
tu nu o sa intri in raiu'; Ce daca ai facut fapte bune!? ce daca ai ajutat pa' saraci? copii din orfelinate. oameni bolnavi. DACA nu ai mozolit blestematiile alea de ramasite alterate, NU CONTEAZA

| OnuOnulică a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

M-am uitat la raspunsurile tale nefolositore si de acolo mi-am dat seama.

| costis a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu mai fi asa de 110% sigura! Victimile inchizitiei au fost intre 40-50000, majoritatea pe teritoriul Germaniei de astazi. Compara cu eficienta baietilor vostri.

| Mădă0611 a răspuns (pentru costis):

Stai asa, eu n-am zis doar de inchizitie, ci de crimele fanilor lui Yhwh, care inca "activeaza", aici pune si pocaitii care nu isi duc copiii la doctor, popii care omoara oameni incercand sa-i exorcizeze, persoane care au omorat pentru ca asa le-a zis dumnezeu, oameni care s-au sinucis pentru a fi cu cei dragi, oameni care au omorat oameni pentru ca nu credeau in dumnezeu, toti crestini, apoi musulmanii care fac ce fac, evreii, asta daca vorbim doar de religiile avraamice, ca Mao "activa" in alta zona, ar fi corect sa luam la puricat si alte religii, asa ca fii si tu sigur peste 110% ca au fost mai multe victime, chiar daca ai pune alti atei la calcul, unde mai pui ca nu toti ateii sunt atei? Stalin a fost crestin si maltratat, poate era doar crestin anti teist si lasa impresia ca era ateu, desi ideea e ca omora pentru putere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ține de educație și de influența celor din jur.

Oricum, sper că întrebările de genul să aibă vreun efect, deși trebuie ceva mai serios, o revoltă împotriva celor ce ne conduc.
Sau emigrăm noi și nu ne mai pasă după aia de România, lăsând-o în declin până-n Groapa Marianelor.

| Duhovnicul a răspuns:

Oamenii aceia sunt disperati si inculti.
Insa nu este singurul exemplu.
Sunt intru totul de acord cu @besleaganicolaecosmin, oamenii pot sa isi investeasca/cheltuie banii unde vor.
Uite, ca sunt si altii care nu au ce pune pe masa, dar isi fac credit sa isi cumpere nu-stiu-ce masina.
Chestii cu adevarat inteligente...

| Vvistula a răspuns:

Moastele sunt sfinte, daca le pupi sau le atingi tu ai noroc si sanatate si alte din astea. asa considera oamenii gandeste-te, pe primul loc esti tu nu "aproapele tau'', pentru binele lor ei ar face orice si acolo e prostia, invatatura din biblie e magnifica, daca am fi asa buni si iubitori cum ne spune Isus ca trebuie sa fim, el si-a dat si viata pentru noi. A zis el ca trebuie sa ne inchinam la moaste si toate aceste lucruri, NU sunt doar chestii inventate de biserica pentru bani,. De ce cineva ar lupta pentru drepturile tuturor cand poate lupta pentru sine inchinanduse la moaste. Marea problema a Romaniei nu sunt resursele furate, privatizarile prost facute, pensile mici, infrastructura proasta NU aceste ar putea fi inexistente, dar datorita mentalitatii oamenilor se ajunge la astfel de lucruri, iar mentalitatea aceasta am mostenit-o de la regimul comunist, gandeste-te doar la economia Romaniei inainte perioadei comuniste si o sa vezi marele dezastru pe care rusii l-au provocat. Pana acesti oameni fosti comunisti nu o sa moara nu se va schimba nimic.
Oamenii care sunt la conducere in Romania sunt doar ca sa incalzeasca scaunele si sa primeasca salarii, in timp ce parlamentarii isi maresc salariile oameni mor de foame si frig pe strada.
Stiu am deviat foarte mult de la subiect dar nu m-am putut abtine sa nu imi exprim punctul de vedere in legatura cu situatia in care se afla tara noastra.
Avem un potential agricol mare un potential turistic si mai mare, resurse din belsug si totusi oamenii in loc sa se foloseasca de aceste lucruri pentru a face ceva pupa moaste in speranta ca Dumnezeu le va aduce cate un cos cu bani saptamanal sau cel putin lunar.

| Vvistula a răspuns:

Consider ca e corect Isus scris cu un i, biserica a impus scrierea cu doi i pentru ca in ebraica inseamna asin/magar, si totusi mi se pare incorect sa scriem cu doi i doar din aceasta cauza

| Vvistula a răspuns:

Oamenii cred ca o sa fie mai bine daca intra in contact cu acele moaste dar daca nu muncesc si nu se dedica lucrurilor cu adevarat importante degeaba.

mariana
| mariana a răspuns:

Oamenii simpli se conduc dupa religie, spera ca Bunul Dumnezeu ii va ajuta si le va aduce sanatate, prosperitate....etc, asa ca urmaresc sarbatorile crestine din calendarul ortodox si asa, prin traditie, an de an, fac acest pelerinaj, aceasta asceza, asa cum s-a precizat intr-un raspuns dat de un alt user TPU.
Nu este nimic rau in acest lucru daca fac acest pelerinaj cei ce au si o conditie fizica buna, dar asa cum ai precizat si tu, unii dintre ei isi depasesc conditia fizica si ajung sa clacheze.
Intr-adevar, cei/cele care se afla in Iasi ori in apropiere, pot sa faca rugaciunea la moastele Sf.Parascheva si cu alte prilejuri, fara sa se expuna la astfel de eforturi, dar efectul de turma si aici primeaza.
Asa s-ar putea intampla si cu alte pelerinaje, la alte moaste, dar nu noi suntem cei ce hotaram acest lucru ci, cei care doresc sa faca aceste pcalatorii spirituale, doar la date fixe, legate de sarbatoarea din calendar.
Desigur ca, ar trebui sa faca acelasi lucru, adica sa se mobilizeze si atunci cand este vorba de binele comun, al intregii natiuni dar, fiind oameni simpli, de regula, nu iau in considerare posibilitatile pe care le are gloata, pentru a schimba in bine, unele lucruri care se intampla in viata publica ori politico-economica a tarii.
Sunt si unele teme care au fost luate in considerare de oamenii cu dorinta de schimbare si acestea se refera fie la majorari de salarii, ori la alte teme spinoase cum este si cea a minieritului din Rosia montana sau la alte actiuni organizate, la nivel local ori national.
Credinta, in prezent, nu face rau decat in masura in care se exagereaza, asa cum au fost date deja exemple, credinta face oamenii sa se teama de pedeapsa "aruncarii" in iad si de aceea pe unii ii tine departe de acele fapte care sunt infractiuni si care fac rau altora.
Suntem diferiti si fiecare avem prioritatile noastre in viata si nu trebuie condamnati, trebuie ajutati pentru a invata, a li se ridica nivelul de cultura, civilizatie, care le-ar putea deschide ochii si asupra unor alte probleme care sunt de ordin general.
La conducerea tarii au ajuns oamenii care nu au intodeauna calitatile necesare, cinstea si coloana vertebrala pentru a face din functia lor, o activitate spre binele tarii si a celor de o locuiesc. Din pacate multi, au doar grija ciolanului si a scaunului de sub fund si nu doresc sa-i supere pe cei ierarhici lor, pentru a fi permisivi cu "pacatele" lor privind, in principal inavutirea.
Cei de sus, au ajuns "prin vointa noastra" la conducere, fiind alesi, prin vot, care stim cum se face in unele localitati si de unele formatiuni politice, dar in aceste conditii, nu sunt ei de vina ci, noi ca i-am ales.
Cand vor candida, la functiile supreme in stat, adevaratele valori, atunci vom avea si noi sufletul impacat, iar viata politico-economica se va imbunatati, dar pana atunci rabdare si sa-i sustinem pe cei care ar putea sa conduca, punand pe prim plan interesul majoritatii si nu al lor propriu si al celor cu care sunt in alianta.
Subiectul este si va fi de actualitate atata timp cat religia va exista si nu avem ce face decat sa acceptam si sa dorim ca viitorul, sa promita mai mult si oamenii sa stie ca, au un echilibru in viata lor de, zi cu zi si au resursele materiale necesare, poate asa vor vedea si "padurea" din fata lor si nu numai "copacul", ce se afla in apropiere.
Un gand bun si o minte luminata pentru cat mai multi dintre noi.

NOname
| NOname explică (pentru Alphawolf):

Http://i.imgur.com/EkYO1P5.png
http://youtu.be/nVeFdW1dFOA
Suntem simpatici, ce mai! :))

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

| Alphawolf a răspuns (pentru NOname):

Da, trist si amuzant in acelasi timp. Oare se poate?

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......titudinea/

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ce greţos obicei...

NOname
| NOname explică:

Moaşte buclucaşe:

https://www.facebook.com/....../photo.php

| Katczinsky a răspuns:

Fii schimbarea pe care vrei sa o vezi. Esti singur? Nu, nu esti singur.