| CIVIC1 a întrebat:

Daca nu este permis divortul, de ce preotii din cultul ortodox oficiaza casatoria intre persoane divortate cand 1Corinteni7 din Biblie, spune clar:

,, Celor căsătoriţi, le poruncesc, nu eu, ci Domnul, ca nevasta să nu se despartă de bărbat. (Dacă este despărţită, să rămână nemăritată sau să se împace cu bărbatul ei.) Şi nici bărbatul să nu-şi lase nevasta.

Aceasta intrebare a fost pusa pe TPU la categoria Religie si este adresata crestinilor.
Rog ateii si agnosticii sa raspunda in categoria adresata lor.

Va rog raspunsuri documentate, responsabile, fara ironie, ipocrizie sau alte forme de violenta.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unde nu este permis divorțul?

| CIVIC1 explică (pentru darrio2007):

Scrie si e menționat in titlul acestui topic.

| darrio2007 a răspuns (pentru CIVIC1):

Ok. Ți se pare că lumea de azi mai respectă ceea ce ai scris tu?
Dacă vei trăi după aceste dogme, vei fi singur până la moarte.
Probabil că asta iti doresti.
Lasă-ne cu invățăturile din intrebările tale, că nu sunt mulți care le mai iau in seamă.
O seară plăcută!

| CIVIC1 explică (pentru darrio2007):

Eu nu sunt singur. De peste trei decenii sunt căsătorit cu aceeași femeie.
Afirmațiile dumitale sunt neadevărate și neplăcut de citit cand mi se adresează.
Am luat măsuri prin care am oprit alte discutii cu dumneata

| gabicoo a răspuns:

Dacă ar refuza - din ce ar mai trăi "sfinții părinți" din ce și-ar mai construi vile și și-ar mai lua Merțane?

| T0Teu a răspuns:

Nu stiu. La noi la biserica nu se accepta casatoria persoanelor divortate, decat poate daca au divortat inainte de a se intoarce la Dumnezeu, cand inca erau in pacat.