| Astaroth a întrebat:

Daca se zice ca Dumnezeu stie tot, inclusiv viitorul atunci la ce ne-a mai creat? Din plictiseala oare, din dragul de a crea ceva/? Suntem niste actori care jucam in niste piese de teatru "regizate" care se repeta la nesfarsit, tinand cont ca Dumnezeu ne anticipeaza orice miscare, gand, gest, stiind dinainte ce vom face si cum vom actiona.De ce se zice ca el ne pune la incercare credinta si nu numai, ne testeaza - nu vad rostul din moment ce el STIE ce se va intampla cu noi, ce cai vom alege etc.

Răspuns Câştigător
| FlorinnD a răspuns:

Aceiasi intrebare am pus-o si eu unui pastor si mi-a raspuns asa
Dumnezeu stie ca esti rau, sau ca ai sa faci rau dar iti pune in cale sansa de a te schimba, de a nu face acel rau.pana in clipa cand mori Domnul iti pune in cale sanse de alege ce e bine si ce e rau! depinde doar de tine ce alegi!
Si in fond stiintific vorbind cam asa e.ai posibilitatea de a alege.de exemplu un leu nu are posibilitatea de a alege, e programat sa ucida altfel moare de foame! tie daca ti-e foame deschizi frigiderul si alegi.
PS: Imi plac intrebarile tale, ma regasesc in ele happy

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat ca sa traim fericiti.Dar omul nu a ascultat de Dumnezeu si a pacatuit.El a trimis pe Fiul Sau ca sa ne mai ofere o sansa de a ne intoarce la El.El a lasat liber arbitru, nu obliga pe nimeni.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru SaintOcea):

Dar din pricina pacatului Dumnezeu a lasat ca omul sa plateasca pentru neascultarea lui.La fel cum un tata pamantesc isi disciplineaza copiii, asa face Tatal nostru ceresc.Multi oameni in incercare isi indreapta privirile spre cer si cer iertare lui Dumnezeu, si se pocaiesc de pacatele lor.De multe ori incercarile vietii ne transforma, ne cizeleaza caracterul ne face mai buni, mai credinciosi.Iti spun din proprie experienta.

| Astaroth explică (pentru SaintOcea):

Eu zic sa nu te mai chinui sa-i explici emei nimic, te lupti cu morile de vant.ea il scoate pe dzeu ei la inaintare mereu neoferind niciodata un raspuns concret, stii e ca un robotel din ala care atunci cand se simte atacat incepe sa tina aceleasi predici on and on pe care le-am citit si rascitit toti de un catralion de ori

| EmaS a răspuns (pentru Astaroth):

Pai am sa le tot repet pana va intra bine in cap!

| Astaroth explică (pentru EmaS):

Ma tem ca le repeti doar pentru tine

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Daca ne-a lasat liberi de ce ne-a dat 600 de porunci si sai fim sclavi o viata ce libertate vezi tu in asta

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Asa ceva, dar nu exista nea' D-zău.

| chelstone a răspuns:

Ii place teatrul trist...

Răspuns utilizator avertizat
| Maidanezul a răspuns:

Daca bunicul are 100 de gaini si vine vulpoiul cu 2 picioare si baga in sac 10 gaini cite au ramas % x%=gainile ramase in procente? cite procente a luat vulpoiul? Hai ca te dadeai rotund cu 5 pagini in urma.Tu ai capul greu de metin nu ridic mintea ta de la sezut nici cu macaraua de 50 t ca am incercat cu aia de 10t si au sarit funiile de otel, ca metinul cintareste greu ca mercurul. Trebuie tras de mintea ta cu macaraua ca de Stejarul din Borzesti, sa te aduc la lumina uite ma mana de ajutor http://mate-online-pentru-toti.blogspot.com/ ca la ex daca te duci cu funde te alegi cu un sut in fund a

| Maidanezul a răspuns:

Daca bunicul are 100 de gaini si vine vulpoiul cu 2 picioare si baga in sac 10 gaini cite au ramas % x%=gainile ramase in procente? cite procente a luat vulpoiul? Hai ca te dadeai rotund cu 5 pagini in urma.Tu ai capul greu de CS nu ridic mintea ta de la sezut nici cu macaraua de 50 t ca am incercat cu aia de 10t si au sarit funiile de otel, ca CS cintareste greu ca mercurul. Trebuie tras de mintea ta cu macaraua ca de Stejarul din Borzesti, sa te aduc la lumina
am inteles joci CS

| miradoniz a răspuns:

El știe-mai rămâne de văzut dacă pe noi ne intereseazăhee hee

| AndreiGabi a răspuns:

Nici eu nu inteleg uneori.Singurul raspuns ce imi trece prin cap la intrebarea ta este ca,pe lume sunt si oamnei buni, oameni ce nu meritau "stersi" de pe fata pamantului.
Si totusi, ceva nu se leaga.Il vad in mintea mea atat de puternic, drept sau intr-un cuvant perfect si nu inteleg cum a putut el permite "raul"din ziua de azi...de ce ne pedepseste pe noi? El a creat un rau.El a creat un criminal,El a creat un violator, El a stabilit acest scenariu.
In fine, poate nici nu exista...

| Swifthammer a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat pur si simplu din dragoste. El a dorit ca si alte fiinte sa guste fericirea, Dumnezeu nu a avut "nevoie" sa ne creeze, Isi era autosuficient. Si totusi poate unele lucruri nu sunt lasate spre a fi cunoscute. Dar astea sunt mai mult intrebari filozofice, care nu au legatura cu mantuirea, si, crezi sau nu, unii se mai si ratacesc din pricina lor.

| MoonLight a răspuns:

Fratica, sunt atee. Dar hai sa iti joc jocul.
Din punctul meu de vedere ar fi cam asa: Da de unde esti tu asa sigur ca Dumnezeu ne-a creat? Ti-a zis cineva? Ai vazut tu? Stii tu? Sau ai si tu instinct de turma ca altii si crezi Biblia?
Ok,revenind la polemici, Dumnezeu ne-a creat cu un scop cred. Scopul lui nu am aflat care este, dar cu prima ocazie o sa te informez daca scot ceva de la el.
Sunt intrebari retorice mai...un crestin ar sta sa se gandeasca zile intregi pentru a-ti da tie un raspuns, insa un ateu ti-l gaseste in 2 secunde.
Brb ma bipuie Gizas. call me

| costis a răspuns:

Tie ti-ar place sa existi singur? Sau inconjurat de copii gata de revolta si de crima?

| VladimirPutin a răspuns:

Cam așa ar fi cum zici tu da nu există dumnezeu

| Necrophagist a răspuns:

Poate avea calitatea de observator dar nu intervine

| bunica18 a răspuns:

Ne-a creat ca sa fim impreuna lucratori cu el, oamenii sunt cununa creatiei lui Dumnezeu, nu din plictiseala ne-a creat ci ca sa imparta cu noi din Dumnezeirea lui. Noi ar trebui sa ne straduim sa respectam "poruncile" care nu sunt decit niste repere care sa ne apere pe noi de pacate si deci de despartirea de El. Nu suntem actori dintr-un teatru "regizat", nu exista predestinare fiecare om isi traieste propria viata in functie de alegerea lui, Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa-l urmeze, dar pe cei care vor sa-l cunoasca cu adevarat ii umple de dragoste si de har. Citeste viata Sfintului Serafim de Sarov el explica foarte bine care-i scopul omului pe pamint.
Cind te testeaza cineva, spre exemplu la un examen, este pentru a-ti oferi o recompensa (o nota buna sau un premiu etc) asa si aici Dumnezeu ne testeaza ca sa ne poata rasplati eforturile. Incercarile care vin de la Dumnezeu sunt facute ca sa ne intareasca in credintza. Cu cit te antrenezi mai mult intr-un domeniu cu atita ai mai multa incredere in tine...

| Maidanezul a răspuns (pentru bunica18):

Sarut mina bunica, sunt si eu un catel amarit care ma simt mai rau ca in haita cu lupi care se indeamna sa urle la mine prin gard.Ce sa fac bunica parca sunt niste fiare si vor sa sara la jugulara unui amarit de catel. Daca este sa ii iau dupa credinta eu sunt mic cum era David dar il am si pe Dumnezeu ei sunt in haita si au si 6 gheare la o laba si 6 coti din bot pina in virful cozii si zgarda de arama de 6 kg.Nu scuipa-n sin bunico ca eu ma razboiesc cu ei de ceva timp abia pun cuvintul in prastie si trintesc unul jos ca sar gardul la mine 3. Am incercat bunica sa intorc obrazul dar nu sunt de inteles sunt cu turul pantalonului "ferferita" incerc si petece de tabla dar parca au cap prevazut cu dinti de otel.Au si un fierar sa le ascuta coltii abia pridideste, este o femeie rea si necredincioasa care ii "asmute" pe noi.Ce sa fac bunico sa o scot la cap cu ei, am tocit covorul cu rugaciuni dar astia sunt caposi "unde nu este nici bunul..." Ma scuzi bunico si sa ai o seara buna poate ai un leac si pentru mine

| Maidanezul a răspuns (pentru bunica18):

Bunico ma ierti ca sunt insistent dar era un sfint care imblinzea cu vorba buna si lupii cum il chema ca vreau sa ii urmez exemplul Bunicul meu spunea "cu vorba buna scoti mielul lupului din bot" o mai fi valabil ca aici sunt in mare dilema Poate ala era un lup educat trait in codru dar astia care au tabarit pe mine parca sunt din savana africana nu alta

| bunica18 a răspuns (pentru Maidanezul):

Poti incepe prin a fi cooerent -winking

| bunica18 a răspuns (pentru Maidanezul):

Nu lupii ci ursii, Sfintul Serafim de Sarov -winking

| Maidanezul a răspuns (pentru bunica18):

Bunico stai ca este ceva in neregula cel de care zic sa nu fie Sf Catolic, dar o sa ma rog si lui ca nu se stie.Pai cei de care zic sunt mari si uriti de "cade ursul din virful bradului "

| bunica18 a răspuns (pentru Maidanezul):

E ortodox, e un mare sfint rus, citeste un pic despre viata lui si lasa prostiile-winking

| Maidanezul a răspuns (pentru bunica18):

Bunico cam greu sa ma vindec de narav dar cine pricepe pricepe asa cred eu, poti sa ai coerenta cu carul daca ei au capul plin de metin si joace Nici cu slujbe la Sf Biserica nu ii scoti din ale lor nici macar o problema de 3 simpla nu sunt in stare sa faca. Unii au mintea cazuta jos si atit de grea de metin (mai greu ca mercurul), daca aduc macaraua de 50t mai repede scot Stejarul din Borzesti dar mintea lor nu urca la cap.

| Maidanezul a răspuns (pentru bunica18):

Bunico mai vreau un sfat sper de folos.Am impresia ca sunt in ratacire daca seman invatatura Bibliei prin muntii Dobrogei mai precis in piatra seaca si ici colo daca rasare un amarit de fir si ala galbejit.Dar facind o alta analogie daca seman credinta la tara unde este crescatorie de ritosi nu este pacat? Stiam din Biblie ca in cetatile in care nu doreau sa auda cuvint de invatatura, sa scuture incaltarile lor si sa o apuce unde vad cu ochii.Aici vad ca invataturile din Biblie se prind de ei ca apa de giste cind ies din girla, adica iese gisca uscata si scutura bine fulgii si se descotoroseste de ultima picatura de apa si ioc apa =ioc credinta.Ba din contra vin in gasca si baga toate alea in toate alea apoi mai rastoarna si vidanja si pleaca usurati la dragoste si sex. Bunico tin minte ca in Patericul Egiptean gaseam ceva de genul "am lasat mortul meu si am venit sa pling mortul tau " cind se ducea ava. la ava. nu mai stiu exact
Ce sa insemne asta? Sunt eu in ratacire ca pierd timpul pe aici si nu pling mortul meu?

| bunica18 a răspuns (pentru Maidanezul):

Nu sunt eu aici ca sa judec pe nimeni...numai Domnul cunoaste inimile fiecaruia.

| Maidanezul a răspuns (pentru bunica18):

Asa o fi dar cu acestia nu o scoti la capat asta pentru mine este clar.La un post al meu am propus o chestie de bun simt si era o regula de 3 simpla =ioc raspuns.Vad problema pusa la conversatii la teme si ma inchinam zic Doamne ce jale mare pe noi. Acestia ar trebui ajutati prin Sf Biserica indiferent ce fel este dar sa fie scosi din glod
http://ro.wikipedia.org/wiki/Analfabetism_funcțional
Analfabetism funcţional este o noţiune care se referă la persoanele care ştiu să citească, dar nu înţeleg ceea ce au citit. Mai precis, o persoană poate să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înţelege suficient pentru a-l folosi ca resursă în reuşita unei acţiuni sau în performanţă. Semnele grafice sunt recunoscute, dar conţinutul de idei nu e înţeles decât, eventual, la un nivel foarte superficial.[1]Prin contrast, există şi noţiunea de analfabetism absolut. Conform definiţiei date de UNESCO în 1958, analfabetă este considerată o persoană care nu a învăţat niciodată să scrie şi să citească.[2]Persoanele cu probleme de analfabetism funcţional sunt persoane care au urmat şcoala şi care fie au obţinut o diplomă corespunzătoare unui nivel de educaţie, fie au părăsit şcoala înainte de a obţine o diplomă, dar care, în ambele situaţii, nu deţin competenţe de bază suficiente.[3]Un studiu privind educaţia în statele membre, publicat de Comisia Europeană, arată că în România, în 2006 faţă de 2000, procentul de elevi în vîrstă de 15 ani care sunt analfabeţi funcţional a crescut de la 41, 3% la 53, 5%. Prin comparaţie, în Finlanda doar 4, 8% dintre elevii în vîrstă de 15 ani au dificultăţi în a înţelege ce citesc.[4] După Finlanda urmează Irlanda, cu 12, 1% şi Estonia, cu 13, 6%.[5]Procentul plasează România pe ultimul loc din ţările europene la ştiinţa de carte.[6] Înaintea României se află Bulgaria, cu o proporţie de 51, 1% de tineri care nu înţeleg ceea ce citesc

Acesta este viitorul nostru bunico si se materializeaza, de unde pleaca raul? cum se rezolva? Ei sunt cei mai vulnerabili si pe ei trebuie sa ne bazam, ca pe coliba de paie a purcelului puturos

| bunica18 a răspuns (pentru Maidanezul):

Incep sa ma mai linistesc vazind ultimul tau mesaj-winking Da e trist si realitatea asta o fi, insa stii si tu ca nu statisticile (fie ele si Europene) descripteaza cel mai bine realitatea unui popor. E datoria fiecaruia dintre noi sa condamnam mai putin pe altii si sa actionam asa cum ne ghideaza Bunul Dumnezeu pentru a-i ajuta (acolo unde se poate). Sufletele oamenilor nu se exprima in procentaje...Pt intrebarea de unde pleaca raul, stii si tu raspunsul, stai linistit ca nu analfabetismul il raspindeste ci lipsa de credintza si de cultura. Insa e drept ca situatiza nu e una optimista. Ar fi bine daca s-ar putea ajunge la a restabili in mintile celor tineri Adevarul ca Adevar si minciuna ca minciuna, ar fi deja un prim pas. Imi amintesc ca Sfintul Apostol Pavel spunea sa plingem cu cei ce pling, sa ridem cu cei ce rid etc, ideea fiind sa ne ajutam unii pe altii. Sunt multe de spus, solutia nu este simpla si nici nu pot pretinde ca o am...tu fa ce poti de restul se ocupa Dumnezeu

| bendis92 a răspuns:

Nu avea cu cine sa joace sahhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hop ce noutate.baii duuuteee maaa cu intrebarea ta. vrei sa verific sa vad de unde ai luat-o? adica de la cine? ca am mai vazut-o de cel utin 4-5 ori in ultimele doua luni? ba da greu mai pricepeti.veniti ma cu noutati, demonstrati ca ganditi, ce dumnezeu va repetati la greu ca papagalii? santeti penibili.

| Astaroth explică (pentru anonim_4396):

Eu nu stau ca tine no-lifer'ule sa verific 24/24 ce intrebari se repeta si ce intrebari nu se repeta.ramai in prostia si-n penibilitatea ta tataie

Răspuns utilizator avertizat