| Astaroth a întrebat:

Daca se zice ca Dumnezeu stie tot, inclusiv viitorul atunci la ce ne-a mai creat? Din plictiseala oare, din dragul de a crea ceva/? Suntem niste actori care jucam in niste piese de teatru "regizate" care se repeta la nesfarsit, tinand cont ca Dumnezeu ne anticipeaza orice miscare, gand, gest, stiind dinainte ce vom face si cum vom actiona.De ce se zice ca el ne pune la incercare credinta si nu numai, ne testeaza - nu vad rostul din moment ce el STIE ce se va intampla cu noi, ce cai vom alege etc.

Răspuns Câştigător
| FlorinnD a răspuns:

Aceiasi intrebare am pus-o si eu unui pastor si mi-a raspuns asa
Dumnezeu stie ca esti rau, sau ca ai sa faci rau dar iti pune in cale sansa de a te schimba, de a nu face acel rau.pana in clipa cand mori Domnul iti pune in cale sanse de alege ce e bine si ce e rau! depinde doar de tine ce alegi!
Si in fond stiintific vorbind cam asa e.ai posibilitatea de a alege.de exemplu un leu nu are posibilitatea de a alege, e programat sa ucida altfel moare de foame! tie daca ti-e foame deschizi frigiderul si alegi.
PS: Imi plac intrebarile tale, ma regasesc in ele happy

35 răspunsuri:
| Maidanezul a răspuns:

Daca bunicul are 100 de gaini si vine vulpoiul cu 2 picioare si baga in sac 10 gaini cite au ramas % x%=gainile ramase in procente? cite procente a luat vulpoiul? Hai ca te dadeai rotund cu 5 pagini in urma.Tu ai capul greu de CS nu ridic mintea ta de la sezut nici cu macaraua de 50 t ca am incercat cu aia de 10t si au sarit funiile de otel, ca CS cintareste greu ca mercurul. Trebuie tras de mintea ta cu macaraua ca de Stejarul din Borzesti, sa te aduc la lumina
am inteles joci CS

| bunica18 a răspuns (pentru Maidanezul):

Nu sunt eu aici ca sa judec pe nimeni...numai Domnul cunoaste inimile fiecaruia.

| Maidanezul a răspuns (pentru bunica18):

Asa o fi dar cu acestia nu o scoti la capat asta pentru mine este clar.La un post al meu am propus o chestie de bun simt si era o regula de 3 simpla =ioc raspuns.Vad problema pusa la conversatii la teme si ma inchinam zic Doamne ce jale mare pe noi. Acestia ar trebui ajutati prin Sf Biserica indiferent ce fel este dar sa fie scosi din glod
http://ro.wikipedia.org/wiki/Analfabetism_funcțional
Analfabetism funcţional este o noţiune care se referă la persoanele care ştiu să citească, dar nu înţeleg ceea ce au citit. Mai precis, o persoană poate să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înţelege suficient pentru a-l folosi ca resursă în reuşita unei acţiuni sau în performanţă. Semnele grafice sunt recunoscute, dar conţinutul de idei nu e înţeles decât, eventual, la un nivel foarte superficial.[1]Prin contrast, există şi noţiunea de analfabetism absolut. Conform definiţiei date de UNESCO în 1958, analfabetă este considerată o persoană care nu a învăţat niciodată să scrie şi să citească.[2]Persoanele cu probleme de analfabetism funcţional sunt persoane care au urmat şcoala şi care fie au obţinut o diplomă corespunzătoare unui nivel de educaţie, fie au părăsit şcoala înainte de a obţine o diplomă, dar care, în ambele situaţii, nu deţin competenţe de bază suficiente.[3]Un studiu privind educaţia în statele membre, publicat de Comisia Europeană, arată că în România, în 2006 faţă de 2000, procentul de elevi în vîrstă de 15 ani care sunt analfabeţi funcţional a crescut de la 41, 3% la 53, 5%. Prin comparaţie, în Finlanda doar 4, 8% dintre elevii în vîrstă de 15 ani au dificultăţi în a înţelege ce citesc.[4] După Finlanda urmează Irlanda, cu 12, 1% şi Estonia, cu 13, 6%.[5]Procentul plasează România pe ultimul loc din ţările europene la ştiinţa de carte.[6] Înaintea României se află Bulgaria, cu o proporţie de 51, 1% de tineri care nu înţeleg ceea ce citesc

Acesta este viitorul nostru bunico si se materializeaza, de unde pleaca raul? cum se rezolva? Ei sunt cei mai vulnerabili si pe ei trebuie sa ne bazam, ca pe coliba de paie a purcelului puturos

| bunica18 a răspuns (pentru Maidanezul):

Incep sa ma mai linistesc vazind ultimul tau mesaj-winking Da e trist si realitatea asta o fi, insa stii si tu ca nu statisticile (fie ele si Europene) descripteaza cel mai bine realitatea unui popor. E datoria fiecaruia dintre noi sa condamnam mai putin pe altii si sa actionam asa cum ne ghideaza Bunul Dumnezeu pentru a-i ajuta (acolo unde se poate). Sufletele oamenilor nu se exprima in procentaje...Pt intrebarea de unde pleaca raul, stii si tu raspunsul, stai linistit ca nu analfabetismul il raspindeste ci lipsa de credintza si de cultura. Insa e drept ca situatiza nu e una optimista. Ar fi bine daca s-ar putea ajunge la a restabili in mintile celor tineri Adevarul ca Adevar si minciuna ca minciuna, ar fi deja un prim pas. Imi amintesc ca Sfintul Apostol Pavel spunea sa plingem cu cei ce pling, sa ridem cu cei ce rid etc, ideea fiind sa ne ajutam unii pe altii. Sunt multe de spus, solutia nu este simpla si nici nu pot pretinde ca o am...tu fa ce poti de restul se ocupa Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Daca ne-a lasat liberi de ce ne-a dat 600 de porunci si sai fim sclavi o viata ce libertate vezi tu in asta