| unbaiatt100 a întrebat:

Daca simt ca sunt ateu si nu cred in nici o divinitate credeti ca e rau?laughing

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ca simti nu e rau, daca te ghidezi exclusiv dupa simturi e rau.A fi ateu in sensul de a fi convins 100% ca nu exista un Creator din motive rationale, insemna a pretinde ca detii toata cunoasterea posibila si ca aceasta exclude posibilitatea existentei unui Creator.Numai daca ai discutat cu cineva prezent la aparitia universului care stie ce a cauzatsau nu cauzat aparitia lui ai motive sa spui ca cel care crede ca universul a fost creat de un Creator in mod sigur se inseala.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Fix creatorul e dz tău

| RAY a răspuns (pentru ania):

Tu de unde stii ca ai nimerit zeul potrivit doar ca te ai nascut in Romania

| ania a răspuns:

Da e foarte trist.Noi am fost creati in primul rand oentru a avea o relatie de comuniune cu Creatorul nostru, deci ratezi scopul principal pentru care ai fost creat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum simți asta? Adică cum, dacă e rău? Cum ar fi să fie bine?

| Mayhem666 a răspuns:

Bun venit in echipa!

| mentholinks a răspuns:

Rau e sa ai datorii.

| halogen001 a răspuns:

E un lucru normal și foarte bun. Nu e nici un câștig pentru un om să trăiască în minciună și în fantezie primitivă și absurdă.
Omul are nevoie de adevăr, de știință, de rațiune, de realism și de seriozitate, nu de credință.
De credința omului are nevoie omul viclean și mincinos ca să-i fie crezute minciunile (în lipsa dovezilor).
Prin știință se ajunge la adevăr, iar prin credință se ajunge la minciună.

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax

| Lukasssz a răspuns:

Nu,este foarte ok!

| CIaudiu a răspuns:

Nu, e doar aalegerea ta.

| Theo94 a răspuns:

Nu.

"How to Tell Someone You're an Atheist"
https://www.wikihow.com/Tell-Someone-You%27re-an-Atheist

"How to Deal with Religious People if You Are an Atheist"
https://www.wikihow.com/Deal-with-Religious-People-if-You-Are-an-Atheist

Poate te ajuta cu ceva.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Bun venit in club! happy

| Whateverrr a răspuns:

Cum adica "simti" ca esti ateu?
Anyway. Da, o să suporți consecințele veșnice.
În Biblie scrie că cei care au crezut, vor moșteni Raiul împreună cu Hristos, iar cei care nu, vor rămâne în natura lor păcătoasă și vor ajunge în iad.
Totuși, eu sper să-L cauți pe Dumnezeu, pentru că El se lasă găsit de oricine Îl caută cu sinceritate. A promis asta.
Doar să fii dispus să cercetezi și să accepți adevărul.

| RAY a răspuns (pentru Whateverrr):

Iar amenitari cu iadul

| Whateverrr a răspuns (pentru RAY):

Avertizare, nu amenintare. Pentru ca inca este timp de pocainta.

| lickypuss a răspuns:

Nu e rau e foarte bine ai scapat de "nonutforever"

| Ella66 a răspuns:

Nu e deloc rau. Fiecare crede in ce vrea

| User1234567891234567 a răspuns:

Este un păcat, este un lucru rau.