| Meme10Memu a întrebat:

"Dacă sistemul solar a fost cauzat de o coliziune accidentală, atunci apariția vieții organice pe această planetă a fost și ea un accident, iar întreaga evoluție a omului a fost un accident. Dacă este așa, atunci toate gândurile noastre actuale sunt simple accidente – produsul accidental al mișcării atomilor. Iar acest lucru este valabil atât pentru gândurile materialiştilor, a astronomilor, cât și pentru ceilalți. Dar dacă gândurile lor – adică a materialismului și a astronomiei – sunt doar produse secundare accidentale, de ce ar trebui să le credem că sunt adevărate? Nu văd niciun motiv pentru a crede că un accident ar trebui să fie capabil să-mi dea o imagine corectă a tuturor celorlalte accidente. Este ca și cum ați aștepta ca forma accidentală luată de împrăştierea laptelui dintr-un ulcior să ofere o explicație corectă despre modul în care a fost făcut ulciorul și de ce s-a vărsat laptele.[23]

Ateul nu are niciun motiv suficient pentru a explica existența minții și a moralității. Iarăși magie!?

1 răspuns:
| wexceptional a răspuns:

Accidentele sunt bune uneori unii copii au fost facuti din accidente si nu regreta nimeni ca au ajuns oameni mari