| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Daca stam putin si ne gandim inainte de Hristos oamenii credeau in zei fiecare popor sau trib avea cate o divinitate, un zeu in care credea dar dupa ce a venit pe lume Iisus si a pus bazele crestinismului oamenii au inceput sa creada in Dumnezeu pentru ca au fost botezati la religia crestina.
Treaba sta in felul urmator daca acesti zeii care sunt cu miile recunoscuti in documentele istorice inainte si dupa Hristos, sunt oare mai puternici decat insusi Dumnezeu? adica puterea acceasta pe care o au zeii de unde vine? daca Dumnezeu spune ca „Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul, zice Domnul Dumnezeu, cel ce este, cel ce era și cel ce vine." ei bine in cazul zeiilor cum sta treaba? ei cine sunt de fapt?
Zeii sunt ca sfintii adica sunt numerosi sunt foarte multi si daca stam sa ii luam pe rand pe fiecare in parte fiecare din ei reprezinta o divinitate in sine exact ca Dumnezeu de exemplu: din mitologia egipteana Anubis, Zeul Ținutului Sfânt, zeul ce ghida spiritele morților în lumea de dincolo.
Acesti zei care se regasesc la atate popoare si triburi din mitologia egipteana, greaca, romana, persana, indiana, chineza, barbara (nordicii si triburiile din africa), vikinga, cum au aparut? ia creat omul ca sa aiba o constiiinta divina in care sa creada un fel de idol cum s-ar spune? sau Duhul Sfant a vorbit prin oameni si asa s-a aflat de existenta lor ori erau de fapt extraterestri cu forma umanoida ce aveau puteri sau erau mutanti exact ca cei din filmele cu X-Men.

Cine stie mai multe despre zei sa ma lamureasca si pe mine. Si daca acesti zei sunt de-a supra lui Dumnezeu sau nu adica sunt mai puternici mai intelepti. Pe net nu se mentioneza decat numele lor si ce fel de zeu este de exemplu: Osiris, zeul vieții de apoi, al lumii de dincolo și al morților sau Isis este zeița magiei și a vieții, a căsătoriei, simbolul armoniei matrimoniale și fidelității femeii față de soț. https://ro.wikipedia.org/wiki/Isis
Si in filmul acesta SF https://www.youtube.com/watch?v=IJBnK2wNQSo sunt reprezentati zeii egiptului fiecare cu o descriere si o putere, stiu ca e doar un film si ceea ce am aratat sunt informatii de pe net dar chiar vreau sa stiu cum sta treaba.

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cred că oricine se gândește la apariția universului ajunge la concluzia că trebuie să aibă o sursă unitară, nu au apărut unii atomi conform cosmogoniei creștine și alții creați de alți zei, etc.
Ca și creștină eu subscriu Bibliei care susține=Toți dumnezeii popoarelor sunt idoli dar Domul a făcut cerurile=Psalmul 96=5.Ce jertfesc neamurile jertfesc dracilor și nu lui Dumnezeu=1 Corinteni 10= 20.
Convingerea mea e că zeii altor națiuni sunt deci demoni, adică
îngeri căzuți deci ființe create deci cu putere infinit mai mică decât Dumezeu, Creatorul tuturor.

| Celcestietot a răspuns:

Zeii au fost îngerii cazuți atâta tot. Da, eu cred că au existat și din moment ce erau îngeri cazuți, nu aveau puterea mai mare că Dumnezeu. Dumnezeu are putere asupra a tot ce vezi și nu vezi.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

1 Samuel 5/2-4: "După ce au pus mana pe chivotul lui Dumnezeu, Filistenii l-au dus in casa lui Dagon (Zeul peste) si l-au așezat lângă Dagon.
A doua zi, Asdodienii, care se sculaseră dis de dimineața, au găsit pe Dagon întins cu fata la pamant, înaintea chivotului Domnului.Au luat pe Dagon, si l-au pus înapoi la locul lui.
Si a doua zi, sculandu-se disdedimineata, au găsit pe Dagon întins cu fata la pamant, înaintea chivotului Domnului; capul lui Dagon si cele doua miini ale lui erau tăiate pe prag si nu-i rămăsese decât trunchiul."
Ce puteri supranaturale avea acest zeu? Niciuna! Si la fel au toți!

| Meme10Memu a răspuns:

Omul nu poate vedea astfel de fiinte. Dumnezeu nu poate sa judece pe om care e mai prost decat ingerii si este si chior in comparatie cu ingerii. Astfel omul nu poate fi sigur ca exista fiinte precum dumnezei, ingeri, zei, demoni sau alte fiinte supranaturale.

| Irinel15123532 a răspuns:

Citeste noul testament prietene, acolo vei gasi raspunsurile la toate intrebarile.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Acești zei sunt imagini false ale lui Dumnezeu, omul a încercat să răspundă singur la anumite întrebări :
cine e Dumnezeu?
Cum arată?
Cu ce se ocupă?
Cum ne-a făcut pe noi?
Ce-i place?
Ce urăște?
Cum intervine în viața noastră?
Etc

| Helper07 a răspuns:

Acesti zei sunt rezultatul plasmuirii imaginatiei omului, ei nu au nicio putere. Satan a avut grija sa duca astfel oamenii in eroare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Helper07):

Nici satana nu exista atunci laughing

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Satana nu e zeu ci un incer cazut in pacat ce a fost creat (sfant la inceput) de Singurul si Adevaratul Dumnezeu.

| Ale5184 a răspuns:

Nu as sti sa iti spun cum au aparut, dar eu cred ca D-zeu si alti sfinti/apostoli sunt chiar zeii despre care se vorbește in Grecia/Egipt.

| Darksoul12 a răspuns:

Acesti zei erau vazuti de catre vechile civilizatii ca intermediari intre Divinitate si omenire sau chiar ca aspecte ale Divinitatii.Deci nu cred ca se poate pune problema de o lupta pentru putere intre aceste entitati si Dumnezeu.Eu cel putin consider ca oamenii si tot ceea ce ii inconjoara(inclusiv asa-zisi zei) sunt parte din Dumnezeu, Sursa sau Creator in functie de cum decidem sa il numim (asa ca nu vad sensul unui conflict sau lupta pentru putere).In fine, vreau sa spun ca raspunsul la intrebarea ta depinde de cum il vezi tu pe Dumnezeu. Daca, spre exemplu, il vezi din punct de vedere strict crestin(Yahweh), atunci putem pune problema de o lupta pentru putere.(puterea reprezentand in acest context devotamentul oamenilor catre zeul sau zeii respectivi). Astfel, odata cu raspandirea crestinismului, vechii zei au pierdut puterea fiind demonizati.Cei ce odata erau zei au devenit demoni in noua religie, iar Yahweh s-a ridicat la putere.

Legat de originile acestor zei pot spune ca ii vad ca pe niste spirite, sau entitati spirituale, ci nu ca extraterestii(cu toate ca nu neg faptul ca acestia ar putea exista). Originea lor poate fi explicata in mai multe moduri.Ii putem privi ca aspecte ale Divinitatii, ca un fel de reprezentanti pe Pamant(deja existenti, nu creati de oameni).De asemenea este viabila si optiunea unor forte ale naturii personificate(egregore), in acest caz fiind vorba de creatii ale oamenilor ce au luat nastere din energia spirituala(rugaciuni, orfande etc.) data de oameni catre respectiva forta a naturii pe care o considerau divina.

De asemenea, consider ca multe dintre aceste entitati spirituale si-au asumat diferite nume si masti de-a lungul timpului in numeroase civilizatii, tocmai pentru a pastra asa-zisa putere si a nu fi uitati.

Sper ca te-am lamurit.