| Vektor a întrebat:

Daca v-ati fi nascut intr-o alta parte a globului, acolo unde populatia crede in alt zeu(alah, budha, etc), credeti ca daca ati descoperi crestinismul (pe Dumnezeu) v-ati converti la el?

33 răspunsuri:
| anonimg a răspuns (pentru Vektor):

Tu ma intrebi:
"Daca erai musulman..crezi ca l-ai fi "cunoscut" pe Isus sau Mohamed?"
Daca un om este sincer si doreste sa cunoasca adevarul, atunci Dumnezeu I S-ar fi descoperit acelui om.
Nu exista nici o indoiala ca noi suntem lucrarea mainilor lui Dumnezeu; ca El este Tatal nostru si noi suntem copii Lui, deoarece exista in noi descoperirea lui Dumnezeu. Asa cum un copil poate fi gasit dupa adn-ul parintilor si al lui, tot asa exista in noi cunoasterea de Dumnezeu. Crezi ca degeaba striga oamenii -atunci cand sunt in nevoie- dupa Dumnezeu? (Fie ca striga "unde esti Doamne?" sau "Te rog, ajuta-ma!"). De ce nu striga catre alti zei? Se intampla se pare de cele mai multe ori ca Dumnezeu sa lase aceste situatii neplacute sa vina in viata noastra, tocmai ca sa Il cautam. Bine este sa Il cautam de buna voie, si nu de nevoie.

De aceea spun ca avem datoria morala ca sa cercetam sa veem cum stau lucrurile. Nepasarea si indiferenta sunt pacate grave, si vom avea de suferit din pricina aceasta; din pricina noastra vom pierde mantuirea. Sa nu fie asa. Ci toti sa fie preocupati de mantuirea lor.
NU Allah si nici Budha nu ne vor mantui, ci numai Dumnezeu.

| Vektor explică (pentru anonimg):

Facepalm.

vrei sa spui ca daca te naseai intr-un trib prin jungla amazoniana il gaseai pe Dumnezeu? laughing fa-ma sa rad!

Oamenii cer ajutorul lui Dumnezeu pentru ca suntem inconjurati de crestinism si altceva nu stiu. Acele vorbe de care zici ca omul le zice catre D-zeu sunt auzite de la alti oameni si tot asa.

| anonimg a răspuns (pentru Vektor):

E-adevarat ca suntem inconjurati de conceptul crestinismului; si aceasta este o mare binecuvantare. Ma gandeam ca voi primi replica aceasta; dar nu am comentat-o ca sa nu imi fac comentariul cat o predica de mare.
Biblia spune despre Dumnezeu ca "El vorbeste prin vise, prin vedenii de noapte, cand oamenii sunt cufundati intr-un somn adanc, cand dorm in patul lor." (Iov.33:15) Dumnezeu Se poate descoperi in fel si chip oamenilor; si poate face lucrul acesta oricand si cu usurinta.
Exista in inima oricarui om dorinta de mai bine. Sa ma explic.
Adolescent fiind, intotdeauna mi-am dorit o viata ma buna. Eram la scoala si vedeam cum colegii se ocupau numai cu lucruri de nimic. In niciunul nu vedeam ceva bun, serios -fie fete, fie baieti. Acasa, la fel. Pe strada, la fel. Viata aceasta pe care o vedeam la oamenii in mijlocul carora traiam(si traiesc inca) nu-mi placea deloc. Nici o bucurie, nici umbra de fericire. Singura lor placere era poate ziua de salariu, petrecerile si cine stie ce alte placeri care nu le aduceau prea multa satisfactie; iar acelea care erau, nu erau de prea lunga durata. Aceasta sa fie viata? -mi-am zis eu. Nu! Trebuie sa fie ceva mai bun decat atat! Astfel, din copilarie am cautat lucrul care sa aduca acea implinire, bucurie DEPLINA in sufletul meu. Nu eram multumit cu lucrurile superficiale si trecatoare ale acestei vieti. Iata dar ca am fost raplatit in cautarile mele. Nu stiam de Dumnezeu. Daca auzisem de El, pentru mine era la aceeasi egalitate cu o piatra de pe munte- lucru de care nici macar nu aveam nevoie si nici nu valora ceva pentru mine. Stiam ca trebuie sa existe o viata mai buna, dar nu stiam ca aceasta se poate afla la Dumnezeu. Nu eu L-am cautat pe Dumnezeu, ci El m-a cautat pe mine.
Ce vreau sa spun este ca experienta prin care am trecut eu -adica dorinta unei vieti mai bune, implinite- o doresc toti oamenii; dar ei nu stiu cum sa ajunga la aceasta viata, nu stiu cum sa o dobandeasca.
Si da, chiar si un salbatic are nevoie de aceasta. La fel ca si mine, nici acestia nu cunosc pe Dumnezeu. Dar cand un om este sincer, atunci El i Se va descoperi, si poate schimba, poate transforma cu totul(si pe deplin) viata acelui om.
Ce vezi tu la crestinii de care esti inconjurat, este doar o evlavie de fatada. Cand vei vedea un om schimbat cu totul, il vei recunoaste, dupa cum si evreii au cunoscut pe ucenici: "Cand au vazut ei indrazneala lui Petru si a lui Ioan, s-au mirat, intrucat stiau ca erau oameni necarturari si de rand; si au priceput ca fusesera cu Isus." (Fapte.4:13)
Atunci cand Hristos va locui prin credinta in inima unui om, vei recunoaste lucrul acesta. Dar nu cauta un asemenea om; ci cauta sa fii tu omul acela!