| anonim_4396 a întrebat:

Datoria noastra cred si rostul nostru este ca niciodata sa nu ne oprim ci sa continuam sa mergem inainte caci daca stagnam vom fi atrasi in abis. Ce faci cand intalnesti un obstacol : te opresti sau lupti cu toata puterea sa indepartezi acel obstacol?

Răspuns Câştigător
| chelstone a răspuns:

''in proportie de 100 la suta banii m-ar ajuta sa am cea ce imi doresc''
Eu as zice sa mai meditezi putin si o sa-ti dai seama ca sunt multe in viata ce nu le poti cumpara cu banii

26 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Astazi am intalnit un obstacol, dar Dumnezeu este sprijinul si adapostul meu, este un Ajutor care nu lipseste niciodata in nevoi.

| chelstone a răspuns:

''te opresti sau lupti cu toata puterea sa indepartezi acel obstacol?''
In viata sunt si obstacole de netrecut, asa ca, solutiile sunt diferite, in functie de natura obstacolului, intai trebuie sa analizezi obstacolul, apoi trebuie sa-i gasesti antidotul, dupa care actionezi. Exista obstacole in viata care sunt de netrecut iar cea mai mare prostie pe care o poate face cineva este sa se lupe cu astfel de obstacole, Lupta are doua rezultante, invingatorul si cel invins, si cred ca fiecare din noi in viata gustam si din cupa victorie dar si din cea cu venin.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

In viata am fost o luptatoare. In adversitatile vietii nu am dat inapoi.Am luptat cinstit si chiar daca nu intotdeauna am castigat, stiu ca atat cat a depins de mine, mi-am facut partea.

| Woodenpints91 a răspuns:

Depinde de obstacol. De cele mai multe ori mă piş pe el până se dă singur la o parte.

| Vladuthz a răspuns:

Depinde ce intelegi prin a lupta ca sa indepartezi acel obstacol, sunt anumite obstacole in viata, care singura modalitate de a te lupta cu ele este sa nu o faci, sa le ignori, ele disparand de la sine. Dar daca te referi la obstacole normale, gen greutati ale vietii, este foarte bine sa te gandesti de 2 ori inainte de a actiona, si sa-ti formezi un plan, cu ajutorul caruia sa treci peste acel obstacol.

| ateu123 a răspuns:

Sal draga ema.eu unul consider viata ca pe niste incercarii spre scopul de a avea cea ce isi doresti.in proportie de 100 la suta banii m-ar ajuta sa am cea ce imi doresc cand dau de ceva incerc sa vad daca reusesc nu ma las pana nu reusesc cad ma ridic iar incerc si tot asa

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Vai ce mult ma bucur sa te ''aud''vorbind asa!

| ateu123 a răspuns (pentru chelstone):

Cum ar fi?

| chelstone a răspuns (pentru ateu123):

O boala, fatalitatea, etc.

| EmaS a răspuns (pentru ateu123):

Au fost multe incercari de mai multe feluri.dar cea mai mare a fost accidentul sotului meu.Dar, in acel timp Dumnezeu a fost langa mine mai aproape ca niciodata.Imi raspundea la rugaciuni si facea minuni pentru mine.De multe ori ma rugam doar in gand si primeam raspunsul.Nu credeam ca voi putea sa spun vreodata ca aceasta incercare grozava a fost pentru mine o experienta binecuvantata.Ea m-a apropiat mult mai mult de Dumnezeu, mi-a intarit credinta si nimic nu ma mai poate desparti de dragostea Lui.Am experimentat puterea rugaciunii,bucuria si pacea in mijlocul furtunii,am adus roada Duhului Sfant in viata mea. Dragostea, indelunga rabdare, bunatatea.Si de atunci cu mangaierea pe care am primit-o eu, mangai si eu pe altii.Asa lucreaza Dumnezeu, transforma raul in bine.El nu are in vedere fericirea noastra aici pe pamant care este trecatoare, ci fericirea eterna.

| ateu123 a răspuns (pentru chelstone):

Fara banii mori si de o raceala, iar faza cu fatalitatea nici sarac nu traiesti vesnic

| chelstone a răspuns (pentru ateu123):

''in proportie de 100 la suta banii m-ar ajuta sa am cea ce imi doresc''
''Fara banii mori si de o raceala, iar faza cu fatalitatea nici sarac nu traiesti vesnic''
Sa luam situatia unui orb multi-miliardar, el isi doreste sa vada, doar ca banii i-ar folosi mai mult la toaleta decat sa-si implineasca dorinta.
Apoi, tu ai pus problema initial ca folosindu-te de bani poti obtine orice iti doresti, fatalitatea si efectele acesteia nu le poti evita cu bani. In cazul unui accident a unui avion prabusit in Oceanul Pacific, tu aflandu-te la clasa Business, bani pe care-i porti in geamantan nu te vor scapa de la moarte.

| ateu123 a răspuns (pentru chelstone):

Cu tine pierd timpul bine tu nu ai nevoie de banii pa

| chelstone a răspuns (pentru ateu123):

''in proportie de 100 la suta banii m-ar ajuta sa am cea ce imi doresc''
Eu as zice sa mai meditezi putin si o sa-ti dai seama ca sunt multe in viata ce nu le poti cumpara cu banii

| ROB3RT89 a răspuns:

Acesta opinie difera de la om la om! Evident ca lupt sa indepartez acel obstacol, problemele trebuie sa le rezolvam pana nu ne rezolva ele pe noi! Dar sunt oameni cu un caracter mai slab care in situati de genu decurg la fel si fel de metode. Daca ar gandi toti ca tine, nu ar mai exista sinucideri si oameni slabi de ingerhappy

| Flav a răspuns:

Raspuns pentru Ema: ma rog.
Raspuns obisnuit: studiez obstacolul.

| EmaS a răspuns (pentru Flav):

Da, Flav il studiezi, dar dupa aceea ce faci, il sari sau il ocolesti?

| Flav a răspuns (pentru EmaS):

Mi s-a oprit nitel logica. Daca il sar, nu tot inseamna ca-l ocolesc? My head is on fire.

| Kramerwalt a răspuns:

Fiecare om normal are o putere de decizie, ei bine in momentul in care ei decizia eu crd ca e bine sa pui ce e mai rau in fata pentru ca cei ce infrang doar lucrurile usoare la cele grele vor fi atrasi in acel "abis" pomenit de dumneavoastra mai sus.In orice problema de un grad mai ridicat pe care o are un om trebuie sa se gandeasca prima data la lucrul cel mai dezastruos si sa se lupte sa-l tina departe!

| kumichan a răspuns:

Lupti pentru ca numai luptand vei fii in stare sa depasesti orice obstacol si sa ajungi la visele tale.Nu uita viata e doar o carte pe care tu singura o scrii si numai tu poti sa-ti schimbi propiul viitor in bine

| Kazimir a răspuns:

Când întâlnesc un obstacol îmi procur un buldozer și-l dărâm. Dacă obstacolul are dimensiuni mici îl ocolesc. Nu sunt superman să lupt cu toată puterea să mut un afurisit de bolovan din mijlocul drumului care a căzut de pe versanții văii Oltului.

Răspuns utilizator avertizat
| foxsilver a răspuns:

Sunt oameni facuti sa lupte continuu, chiar daca nu au parte de victorii.Dar ei lupta in continuare pentru ca asa e firea lor.
Problema e ca sunt si oameni care apeleaza la cei din jur sa le inlature obstacolele.Culmea e ca acestia din urma au parte de victorii in viata.
Eu cred ca destinul joaca un rol cu mult mai important decat se se sustine.Te poti da peste cap,si acel obstacol,nici nu-l poti inlatura,dar nici ocoli.
Bine,ar mai fi solutia sa schimbi"macazul"si s-o iei pe alt drum, cu mai putine obstacole.Dar poate fi doar o amagire.
In final, tot destinul isi spune cuvantul.
Dar cel putin sa-i respectam pe cei ce lupta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este o datorie, este un DREPT!
Cat despre obstacol, doar prostii lupta cu toata puterea pentru al trece, chiar daca este de netrecut.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate spune si asa. Dar, ai putea sa inlocuiesti cuvantul,, prosti'' cu luptatori. In viata trebuie sa lupti ca sa fii invingator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma culc ca nu pot sa lup obosit.

| Lovelyix a răspuns:

Lupti. Eu asa cred ca e mai bine happy