| leonidasss a întrebat:

De cand este inoculat omenirii,conceptul de satana ( daca exista ) totusi cum explicati faptul ca Dumnezeu fiind atotputernic,permite o altei,,fiinte" să chinuie oamenii (culmea) cu acordul lui?
Care-i scopul? Daca Dumnezeu iubeste omenirea (ceea ce in biblie nu prea se vede) de ce accepta totusi acest chin? Ii place acest joc pentru incercarea omului,sa vada de care parte este? Chiar trebuie sa se foloseasca de acest joc pervers pentru a stii care, ce, si cum?
Nu cumva este un tertip de manipulare prin frica si indicarea,,refugiului"prin biserici,secte,case de rugaciuni?
Credeti ca daca un om nu este crestin si este de alta religie,este stapanit de satana? De ce trebuie sa ne infricosam de satana sau de Dumnezeu,pentru a ajunge sa fim morali si iubitori? Psihologia si filozofia spune clar ca adevarata iubire prin frica nu este posibila!
Oare acest concept de satana nu este de fapt contrariul moralitatii si iubirii fata de tine si a celorlalti?
De ce trebuie sa,,existe"satani si diavoli,pentru a fi morali si iubitori?
Fara frica de satana nu putem fi morali si iubitori? fara institutia biserica, nu putem fi morali si iubitori?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu a creat toate creaturile spirituale cu liber arbitru.De aceea Dumnezeu momentan permite pe Satan si acolitii sai sa existe.Dar acest timp e limitat.El foarte curand va trece la actiune impotriva lor.Psalmi37:9-11.Apoi Dumnezeu nu incearca pe nimeni. Iacov1:13

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dau un clic dupa un pic de cautare gasesc postarea ta de cateva ori in ultimii patru ani sub diferite nume.da nu e cazul. poti cauta tu raspunsurile.sant multe.

| Mikhtarian a răspuns:

Fara Satan,nu ar exista pacate.
Fara pacate, Dumnezeu nu ar avea un rost de a te ruga si sluji pe El.
Pacatul este cea mai grea incercare din viata pentru pasul urmator.
Dupa cum vezi acum, multi il neaga pe Dumnezeu si Il jignesc, gandeste-te, fara Satan..cum ar fi fost?
Raul nu poate exista fara bine, asa cum ziua nu poate exista fara noapte.

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru Mikhtarian):

Deci Dumnezeu l-a inventat pe Satana să-și justifice existenţa? laughing Frumoasă gândire; acum cobori și tu cu picioarele pe pământ!
PS: Dumnezeu a fost inventat pentru manipularea oamenilor.

| Mikhtarian a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Bine,inventat pentru tine, eu sunt manipulat de El, si sunt cu buna stiinta.
Nu e problema ta.

| Acidacetilsalicilic a răspuns (pentru Mikhtarian):

Pe tine te manipulează lipsa de cunoștințe și de inteligență dar stai liniștit că sunteți mulți în club. laughing

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Mikhtarian):

Esti mononeural.

Daca zeul tau este atotputernic, nu e logic ca el sa stie ce o sa faci chiar inainte sa te nasti. De ce mai este nevoie sa te incerce?

Fara pacate el nu are rost? Sa inteleg ca tu crezi in el din egoism?
Adica in mintea ta crezi ca daca iti superi zeul o sa sfarsesti in iad secat de un infinit chin intern? In concluzie crezi in el din egoism, nu este iubire, este FRICA.
Crezi in el in schimbul a ceva, intrarea ta in rai.

Raul nu poate exista fara bine?

Binele si raul nu exista, sunt doar niste iluzii intre care tu crezi ca oscilezi. In "realitate" nu exista rau sau bine.
Viata este o jungla, cine are putere are si dreptate. Indiferent in ce scop isi foloseste puterea.

Ca exemplu, daca Hitler castiga razboiul nu mai era vazut ca un monstru. Era fondatorul unei noi "lumi". Dar pentru ca nu a avut puterea necesara sa castige razboiul nu a avut dreptate. Cine are putere are dreptate. Nu exista rau sau bine.

| Angel0 a răspuns (pentru Acidacetilsalicilic):

Si tu esti manipulat, stai linistit.

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii!
Ca si ideea si raspuns la toata treaba asta, trebuie sa luam totul de la inceput!
Cine era Lucifer, cu ce scop fusese el creat? De unde si pana unde s-a ajuns la Diavol?
Lucifer era cel mai mare si cel mai stralucitor dintre ingeri. Era cel mai puternic si avea un rol foarte important, cel de pazitor al luminii! Dar, din cauza puterii pe care o avea, Lucifer a comis primul pacat - mandria, si din mandrie el a spus ca trebuie sa devina conducatorul suprem, si de aceea a incercat sa ia tronul lui Dumnezeu.
Normal, nu a reusit, asa ca Lucifer impreuna cu o traieme din ingerii ( cei care i s-au alaturat ) au fost aruncati din Rai.
Revenind la intrebare! Dumnezeu permite diavolului sa se aringa de oameni din cauza pacatelor noastre. Un lucru rau se intampla cu voia lui Dumnezeu, dar este infaptuit de diavol in limita a ceea ce ii este permis ( Exemplu: Iov ). Deasemenea unele probleme apar sub forma unor incercari, pentru a ne putea vedea noi insine cum gandim si actionam in anumite perioade critice!
Desigur, unii mor pentru pacatele lor, deoarece "plata pacatului este mMoartea"

| leonidasss explică (pentru PanaceuUniversal):

Frica de Dumnezeu este inceputul prostiei!
De ce sa-ti fie frica de cineva care te iubeste?
In psihologie frica niciodata nu a fost si nici nu va fi compatibila cu iubirea!
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/frica-si-evolutia-spirituala

| Al99 a răspuns:

Ai auzit de dualitate?
Satana este doar polul negativ al divinitatii.
Tot frica te manipuleaza si pe tine dar esti prea subdezvoltat ca sa-ti dai seama.