| Rafayel a întrebat:

De ce a creat Dumnezeu pe unii oameni sa fie homosexuali sau lesbiene ca apoi sa le zica ca nu au voie sa aiba astfel de practici?

Leviticul 20:13

13 Dacă un bărbat se va culca cu un alt bărbat la fel cum se culcă cu o femeie, amândoi au săvârşit o urâciune; să fie nimiciţi şi să se facă ispăşire cu propriul lor sânge.

Răspuns Câştigător
| Scotianca a răspuns:

Eu am ajuns la o singura concluzie: Dumnezeu nu vrea ca oamenii sa fie cu adevarat fericiti si ca urmare vrea sa desfinteze casatoria dintre un barbat si o femeie dar nu poate sa faca asta pentru ca tot el zice:

Geneza 2:18
18 Apoi Domnul Dumnezeu a zis: „Nu este bine ca Adam să fie singur; îi voi face un ajutor potrivit."

Matei 19:5
5 Şi apoi a zis: „De aceea bărbatul îşi va lăsa tatăl şi mama şi se va uni cu soţia lui, iar cei doi vor deveni un singur trup"[a]. )

Asa ca inventeaza oameni cu o orientare sexuala diferita ca apoi sa ceara si acestia dreptul la dragoste si nunta si cum Dumnezeu nu le poate oferi asta prefera sa desfinteze de tot casatorita si sexul.
Comform:

Marcu 12:23-31
23 La înviere, (când se vor scula,)[a] soţia căruia dintre ei va fi ea? Căci toţi şapte au avut-o de soţie!
24 Isus le-a răspuns:
– Oare nu vă rătăciţi voi tocmai pentru că nu cunoaşteţi nici Scripturile şi nici puterea lui Dumnezeu? 25 Căci atunci când se vor scula din morţi, nici nu se vor mai însura, nici nu se vor mai mărita, ci vor fi ca îngerii din ceruri. 2

Dar cum ramane cu oamenii ce nu au avut deloc parte de iubire sau sex, cu ei cum ramane? happy

Astfel de chestii m-a facut sa devin agnostica (printre multe alte motive).

36 răspunsuri:
| Rafayel explică (pentru T0Teu):

Cum nu? Cunosc homosexuali care la acceptat pe Dumnezeu ca domn peste viata lor asta inseamna ca VOR SA SE SCHIMBE.
Sunt botezati deci de ce sunt sub aripa protectoare a lui Dumnezeu insa Dumnezeu nu le ia patima? De ce trebuie sa tina de ei ca ei treaba asta ca pana la urma ei nu pot face nimic, EL trebuie sa faca miracolu in viata lor ca daca totul depinde de noi atunci pentru ce ne mai rugam la EL?!

| T0Teu a răspuns (pentru Rafayel):

Daca nu exista dorință, Dumnezeu nu lucreaza. Sunt poate oameni care se intorc la Dumnezeu si vor ca Dumnezeu sa le ia toate patimile ca prin minune si ei sa nu miste un deget. Sau sunt oameni care nu insista inaintea lui Dumnezeu. Ce scrie in Biblie? Cereți si veti capata, cautati si veti gasi, bateti si vi se va deschide. Sau scrie sa staruim in rugăciune. Nu e destul sa spui: "Doamne, iarta ma ca am fumat. Ajuta ma sa renunt." Si peste o ora iti spui: "Aahh, nu mai pot rezista, mai iau o tigara si atat" si dupa tot pe Dumnezeu dai vina ca nu te a schimbat. Nu asa funcționează.

NU SE POATE CA SA EXISTE DORINTA, UN OM SA SE ROAGE SI SA INSISTE CU CURĂȚIE SI SINCERITATE ÎNAINTEA LUI DUMNEZEU SI EL SA NU IL AJUTE. Oamenii de care zici tu probabil ca nu au facut asa, daca au ramas homosexuali...

| Rafayel explică (pentru T0Teu):

Nu inteleg pentru ce mai e creditat Dumnezeu daca tot oamenii depun munca aia mai grea? Practic judecand dupa vorbele tale Dumnezeu asteapta sa faca omul ceva ca apoi el sa ia creditul pentru eforturile depuse de acea persoana.

Deci concluzia =0

| T0Teu a răspuns (pentru Rafayel):

Se vede ca nu cunosti Biblia. Oamenii n o sa stea ca niste vegetabili si sa aștepte indurarea lui Dumnezeu care trebuie sa faca tot ce cerem noi ca un sclav. Tu ai înțeles gresit bunatatea lui Dumnezeu. Oamenii trebuie sa depuna si ei un efort, sa le arate lui Dumnezeu ca isi doresc cu adevarat ceea ce cer.

Imagineaza ti ca tu esti tata. Ai un baiat de 18 ani care iti cere 2000€ ca sa isi cumpere o masina. Sa zicem ca ti ar cere banii printr un mesaj. Tie ti se pare foarte mult dar iti spui ca ai depune un efort si i ai da banii, dar daca nu vezi o dorință de ce i ai da? Daca fiul tau si ar dori cu adevărat banii aceia nu ar sta in pat si ti i ar cere printr un mesaj. Ar veni la tine, te ar ruga, ar insista, ar pune si el ceva bani si poate chiar ar lucra ca sa stranga alaturi de tine banii. Atunci cu tot dragul i ai da acei bani.

Daca asa funcționează la oameni, cu cat mai mult la Dumnezeu?

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Consensul savanților care studiază concepțiile de liber arbitru din lumea antică este că în mod explicit Biblia nu spune nimic despre liber arbitru.

^ „Michael Frede, A Free Will: Origins of the Notion in Ancient Thought, chapter 7" (PDF). Arhivat din original (PDF) la 28 ianuarie 2022. Accesat în 3 decembrie 2022. https://web.archive.org/......e_will.pdf
^ Paul Linjamaa, "Free Will and the Configuration of the Human Mind," in The Ethics of The Tripartite Tractate: A Study of Determinism and Early Christian Philosophy of Ethics (2019) "The notion of free will is not discussed explicitly in the New and Old Testament. Nor are the technical terms used associated with the discourse on free will." https://brill.com/display/book/9789004407763/BP000012.xml
^ George Karamanolis, Fate, Providence and Free Will: Philosophy and Religion in Dialogue in the Early Imperial Age Series: Ancient Philosophy & Religion, Volume: 4. "Scripture not only lacks a discussion of all the important issues in this area but also lacks the relevant terminology, which early Christians employ in their writings."

| doctorandus a răspuns:

Mare atentie, ca la Levitic nu scrie absolut nimic despre lesbiene. De fapt, din Vechiul Testament nu rezulta explicit ca pot exista lesbiene.