| anonim_4396 a întrebat:

De ce-a venit Iisus pe pamant?

Răspuns Câştigător
| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.
De ce l-a trimis Dumnezeu pe Isus pe pământ?

Dumnezeu l-a trimis pe Isus pe pământ pentru a-i învăţa pe oameni adevărul. Isus i-a învăţat despre Regatul lui Dumnezeu, un guvern ceresc care va aduce pacea pe tot pământul. El le-a oferit oamenilor speranţa vieţii veşnice (Ioan 4:14; 18:36, 37). De asemenea, Isus i-a învăţat pe alţii multe lucruri despre găsirea adevăratei fericiri (Matei 5:3; 6:19–21). El i-a învăţat pe oameni prin propriul exemplu. De pildă, Isus a arătat cum putem îndeplini voinţa lui Dumnezeu chiar şi în situaţii grele. Când a fost persecutat, el nu s-a răzbunat. (Citiţi 1 Petru 2:21–24.)

Isus i-a învăţat pe continuatorii săi să arate o iubire plină de sacrificiu. Chiar dacă s-a bucurat de o poziţie specială în cer alături de Dumnezeu, el a ascultat cu umilinţă de Tatăl său şi a venit pe pământ pentru a trăi printre oameni. Nimeni nu ne-ar putea oferi un exemplu de iubire mai bun decât Iisus.

Paste Fericit alaturi de cei dragi!

14 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care a venit orice om pe pamant: parintii lui au facut sex.

| Moisie a răspuns:

Cine ti-a spus ca "a venit"?
Pe Isus l-a adus barza la fel ca pe tine, sau ce tu ai venit pe pamant cu vreo nava cosmica?

| unprietenaproape a răspuns (pentru Moisie):

Moisee, app nu stiu cine era asta, l-am auzit pe la ora de religie, parca tu nu erai credincios. ma rog, chiar nu ai ce face? Asta fac toti ateii? Sa stii ca nu o sa reusesti vreodata sa convingi un crestin sa-fie de acord cu tine, poate tu, candva o sa-ti dai seama ca gresesti.Ma intreb cati oameni din tara asta iti impartasesc parerea si ce faceti voi de pasti. imi raspunzi?

| Moisie a răspuns (pentru unprietenaproape):

Din pacate pentru tine eu nu am cum gresi pentru ca eu STIU! de gresit gresesc de obicei aceia care CRED fara sa stie!
Nu-mi pasa cati omeni aberatiimi impartasesc punctele de vedere, pentru mine deocamdata este important sa arat celor care nu stiu ce sa creada ca religia crestina este o... porcarie. Cine are ochi, sa vada!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Aceste versete răspund la această întrebare:

Matei 20:28 - "Nici Fiul omului n-a venit ca să i se slujească, ci să slujească şi să-şi dea sufletul ca răscumpărare pentru mulţi".

Ioan 3:16 - "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică".

Cele bune!

| unprietenaproape a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Tu ce intelegi prin viata vesnica? Reincarnare

| RexCuParuCret a răspuns (pentru unprietenaproape):

Nup e viata vesnica Raiul si moartea vesnica Iadul.

| fllu07 a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Nu ii logica ideea ta. cum moartea vesnica este iadul? viata vesnica este un premiu, al lui Dumnezeu le-o da celor ascultatori. in Romani 6:7 se spune care este pedeapsa pentru neascultare.

| Rebeca_Maria_1996 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Rraspunsul e simplu. El s-a jertfit pentru noi. Daca a-ti citit in Vechiul testament se vorbeşte despre jertfe. Ca omului sa ii fie iertate păcatele era nevoie de un sacrificiu, de o jertfa. Inca de cand Adam si Eva au pacatuit Dumnezeu a blestemat şarpele (diavolul) "vrasmasie voi pune intre tine si femeie, intre sămânţa ta si sămânţa ei. Aceasta iti va zdrobi capul iar tu ii vei zdrobi calcaiul. Isus a venit venit pe pământ ca sa la asupra lui toate păcatele omenirii. El s-a jertfit la crucea de la Golgota. Acum El este Singurul mijlocitor intre Dumnezeu si oameni.

| RexCuParuCret a răspuns (pentru fllu07):

Adica chin vesnic asa am gasit eu antonimul(la urma urmei este total opusul) pentru viata vesnica(Imparatia lui Dumnzeu).

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru unprietenaproape):

Viaţa veşnică, aşa cum este prezentată în Biblie se referă la faptul că oamenii vor trăi aici pe pământ nelimitat fără a muri. Dumnezeu i-a creat pe oameni cu perspectiva de a trăi veşnic iar în viitor promită că va înlătura orice obstacol care s-a ridicat în calea realizării acestui lucru.

| milan9 a răspuns (pentru unprietenaproape):

Iata cateva lucruri despre viata vesnica>
După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

| Polonic1 a răspuns:

Sa bea o bere.

| casian_6565 a răspuns:

Ca arhiereu imparat si profet adica ne a mantuit ne a invatat ce trebuie sa facem si si ca imparat invinge puterile raului conducandu l pe om la menirea lui cea dintai