| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Adam si Eva aveau nevoie de mâncare?

16 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

Cu totii suntem familiarizati cu conceptul de ceva care are nevoie de combustibil pentru a functiona. Asa cum o centrala electrica necesita gaz sau carbune pentru a.si alimenta turbinele si a genera energie, tot asa avem si noi nevoie de combustibil, sub forma de alimente, pentru a ne alimenta existenta continua.
Alimentele pe care le consumam ne ofera o serie de nutrienti: vitamine, minerale, apa, grasimi, carbohidrati, fibre si proteine. Acesti nutrienti sunt folositi in mod diferit, ca materiale de constructie pentru a construi tesuturile si organele din care sunt facute corpurile noastre, ca componente ale masinilor moleculare care ne mentin celulele in functiune asa cum ar trebui. Toate aceste utilizari sunt unificate printr.o tema comuna: o cerinta de energie pentru a le face sa se intammple.

Răspuns utilizator avertizat
| DonEduardo a răspuns:

Pentru ca asa i-a creat Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru bucuria lor, nu pentru ca ar infometa.
Oamenii mananca doar cand le e foame?
Adam si Eva traiu vesnic, deci nu mureau.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si Iisus dupa ce a inviat a mancat si a baut cu ucenicii..de placere.
Pai ce, Adam si Eva mancau mancare?
Se infrupta din niste pomi fructiferi, tu nu iei o gustare dupa ce mananci?

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns:

Pentru ca erau oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si Isus cand a fost pe pamant. Manca. Pentru ca era OM. Orice om trebuie sa manance. Pentru ca e carne. Asa ne-a facut Iehova. Altceva nu este.

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Genesa 1:29 Şi Dumnezeu a zis: "Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânţă şi care este pe faţa întregului pământ, şi orice pom, care are în el rod cu sămânţă: aceasta să fie hrana voastră."
Genesa 1:30 Iar tuturor fiarelor pământului, tuturor păsărilor cerului, şi tuturor vietăţilor care se mişcă pe pământ, care au în ele o suflare de viaţă, le-am dat ca hrană toată iarba verde." Şi aşa a fost.

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Genesa 2:9 Domnul Dumnezeu a făcut să răsară din pământ tot felul de pomi, plăcuţi la vedere şi buni la mâncare, şi pomul vieţii în mijlocul grădinii, şi pomul cunoştinţei binelui şi răului.
Genesa 2:15 Domnul Dumnezeu a luat pe om şi l-a aşezat în grădina Edenului, ca s-o lucreze şi s-o păzească.
Genesa 2:16 Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: "Poţi să mănânci după plăcere din orice pom din grădină;
Genesa 2:17 dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit."

Aicea vorbeste despre om. Mai sus despre animale.
Oamenii mancau fructe.
Chiar daca erau muritori. Trebuiau sa manance sau nu. Desi clar ca da. Probabil ca era si foarge bun. Doar gandeste-te

Răspuns utilizator avertizat
| EmanuelHEY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

????