| dragos9234 a întrebat:

De ce ar crea dumnezeu pe cineva care stie deja ca l-ar respinge?

13 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

Dumnezeu se gandeste si la popularea iadului...

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Multi sunt chemati, putini sunt alesiwinking

| XtremePWN a răspuns:

Dumnezeu nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca este un spirit creator.si nu-si face probleme prea mari pentru ce am putea face noi rau.la cat e de mare si puternic. pote sa -si permita a spune; daca voi nu ma vreti, eu va vreau, fiindca va iubesc, de aia v-am creat.in fond liberul arbitru, nu ne limiteaza doar la alege intre bine si rau, ci ne ajuta sa ne situam unde dorim in relatia cu creatorul.NOI,singuri intram in pacea Domnului sau ne excludem din prezenta dansului, din propria noastra vina sau alegere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu crezi ca Dumnezeu creeaza oameni pentru propriul benefit?

| MauiStatue a răspuns:

Presupun ca ceilalti trebuie sa primeasca o lectie din viata dramatica a nefericitului om.
Se zice ca toate sunt facute cu un scop.

| Smiiiley a răspuns:

INCREDIBIL! Intrii pe TPU, dai la intrebari populare, si e imposibil sa nu dai de o intrebare:Cum sa zici ca D-zeu nu exista? Voi ce credeti? Exista, nu exista?

Si apoi vin siroaie de raspunsuri, pareri contradictorii!
Poza asta este tot ceea ce am eu de spus:
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/......6918_n.jpg

Cand o sa mai dau peste o intrebare de acest gen, o sa postez acelasi lucru!

| Vali2012 a răspuns:

Raspunsul este: iubirea.

De ce si-a sacrificat Dumnezeu fiul? din iubire pentru oameni.

| dragos9234 explică (pentru Vali2012):

Adica daca noi nu il acceptam pe dumnezeu el ne trimite in iad din iubire?

| alinuu_5268 a răspuns:

Toate au un rost in viata asta, toate sunt lasate de la Dumnezeu.Momentan Il respinge, dar timpul....isi va pune amprenta

| vladisimo a răspuns:

Acea persoana are liber arbitru, face ce vrea ea/el. Dumnezeu vrea sa stie daca meriti raiul si daca ai destula vointa in tine pentru a crede.