| anonim_4396 a întrebat:

De ce așa-numiții "atei" se intereseaza atat de mult de Dumnezeu daca ei nici macar nu cred in El? Vad multi oameni care spun ca sunt atei dar ei continua sa intrebe chestii legate de religie.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pentru ca multi sunt atei aiurea, nu sunt atei pe baze reale ca s-au convins ca nu exista dumnezeu, exact ca si satanistii, desi nu exista dracu, eu sunt satanisti asa total aiurea.
Satanistii nu cred intr-o iluzie, ca sa creada intr-o alta! Ce-i aia?

Ateii aia de carton intreaba de religie ca habar nu au pe ce baza au devenit atei, si vor sa afle ce ei nu cunosc, ca daca ai devenit ateu pe bune, stii f clar ce e cu religia, cine a facut-o, de ce a facut-o, vezi si faptele care confirma si nu mai intrebi nimic, ci invers, raspunzi la intreberile de genul.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Exact cum am zis mai sus. Devenise o "moda" sa fii satanist sau ateu sau nu mai stiu ce prostii de genul.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, eu sunt ateu pe baze reale, stiu ca religia e o iluzie desarta, stiu ca a fost facuta de smecheri si de ce, faptele arata ca nu e nimic, imi e totul clar, nu e moda. Si nu am cum sa fiu satanist ca stiu ca nici cel negativ nu exista.

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai raspunsuri logice si argumentate la intrebarile ateilor ce te deranjeaza?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu se vrea a fi cineva care revendica intreaga lume, inclusiv pe atei.
Ateii de obicei sunt persoane cu inteligenta peste medie, care nu dau cu piatra unde nu cunosc, verifica inainte.
Nu il poti accepta/nega pe Dumnezeu, si toata logica asta crestina, daca nu stii despre ce este vorba.
Ateii nu sunt atei pentru ca le e lene sa fie credinciosi, sunt oameni care au avut curaj sa judece tot circul asta, pentru a-si stabili pozitia.
Credinciosii nu au luat neaparat o decizie, au ales sa ramana pe pozitia lasata de parinti si bunici, sa creada in ceea ce li se spune; majoritatea nici macar nu stiu toata povestea, chestie cam aiurea.

| Celcestietot a răspuns:

Pentru că nu s-a găsit legătură dintre noi și primate, iar știința știe asta și minte, scrie în manualele de biologie că noi "ne tragem din maimuțe", de asta fac așa ateii, dar și din cauza multor altora de astfel înlănțuiri ilogice. Nici nu ai cum să fii ateu cu adevărat, dacă intrii in contact cu divinitatea ceea ce nu este imposibil, îți vei da seama clar că mintea ta ți-a jucat feste până atunci. Nu există nimic care arată inexistența lui Dumnezeu, asta este clar, deci ateismul ia naștere datorită unei erori logice de gândire.

| cristimihailov a răspuns:

Daca esti ateu, nu esti prost.
Simti ca mai este ceva acolo, dar nu stii cum sa il iei.

In functie de nivelul de dezvoltare personale, esti intr-o cautare sau alta.
La un moment dat vei ajunge sa intelegi ca nu conteaza ce spun ceilalti, Jesus nu se plimba prin biserica, preotii cam cardesc puradeii in disperare, si intre ei, e putin cam greu cu sfintenia asta.

Asa ca incepi sa cauti in tine. Dar pana atunci pui intrebari.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ii mustra conștiința, au un gol interior care nu poate fi umplut cu altceva decât cu Duhul lui Dumnezeu, iar ei cred ca il pot desființa pe Dumnezeu daca pot sa lămurească pe toți de pe TPU ca Dumnezeu nu exista, si au rezolvat problema conștiinței si a golului interior. Dar Dumnezeu exista chiar daca nu s-ar găsi nimeni sa mai creadă in El. Iar golul rămâne neumplut pana la moarte.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Ar trebui sa stii ca ateii cunosc cel mai bine Biblia.

| anonim_4396 explică (pentru ForeverAlone97):

Dar de ce?

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca au citit-o.

| Celcestietot a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Sa fim serioși, nu este adevărat.

| anonim_4396 explică (pentru ForeverAlone97):

Pe bune? Hai sa fim seriosi....era o perioada in care multi isi spuneau atei pentru ca era "la moda". Habar n-au ei de biblie

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Celcestietot):

In mare parte cam este.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei mai multi stiu Biblia.

| Celcestietot a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Este dovedit ca nu stiu atat de bine precum multi religiosi.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Celcestietot):

Probabil.

| Celcestietot a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Cu problemele acelea ale tale ai mai rezolvat ceva big grin?

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Celcestietot):

?

| Celcestietot a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Sa iti dau mesaj in privat, ca poate se creaza spam happy.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că nu există nimeni care să confirme atât existența lui Dumnezeu decât ateii. Paradoxal, nu? Astfel nu și-ar preocupa mintea cu o entitate care, în viziunea lor, nu există.