| Maxim96 a întrebat:

De ce ateii aleg sa nu creada adevarului? Numai credinta are adevarul, caci de la Dumnezeu vine toata cunoasterea si stiinta!
Poate multi nu inteleg si nu vor sa primeasca cuvantul lui Dumnezeu in inima lor.Voi ce cedeti?

31 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"De ce ateii aleg sa nu creada adevarului? Numai credinta are adevarul,"
Care adevar, acesta? Isus a hranit 5 000 mii de insi cu 3 pesti si 5 paini si a mai ramas 12 cosuri de frimituri. Du-te ma de aici cu adevarul tau.

| Ben00 a răspuns (pentru Hombre):

Adevarul la care te-ai referit a fost sustinut de 12 oameni drepti. Jumatate din ei erau pescari si stiau foarte bine cati oameni pot fi hraniti cu 3 pesti si 5 paini. Citind despre cei 12 intelegi ca nu aveau carte, nu erau valorosi in societate pentru cunostinte sau discurs, insa pretuiau adevarul. Incolo, umbla sanatos...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ben00):

Fii atent aicişa:
1. Matei - "Potrivit Traditiei este autorul primei Evanghelii." - crestinortodox.ro, a se observa "potrivit traditiei" si ca e un site ortodox.
2. evanghelia dupa Marcu - "Autorul ei este socotit Marcu" - acelasi site
3. "Ceea ce cei mai mulți nu-și dau seama este că titlurile lor au fost adăugate ulterior de creștini din secolul al II-lea, la decenii întregi după ce aceste cărți fuseseră scrise, pentru a putea pretinde că ele au fost scrise de apostoli. De ce ar fi făcut asta creștinii? Amintiți-vă discuția anterioară asupra formării canonului Noului Testament: numai cărțile care erau apostolice puteau fi incluse. Ce trebuia atunci făcut cu evangheliile care erau citite și larg acceptate ca autorități în timp ce fuseseră scrise în mod anonim, cum a fost cazul celor patru evanghelii din Noul Testament? Ele trebuiau asociate cu apostoli pentru a putea fi incluse în Canon, așa că le-au fost atașate nume de apostoli.
Ele nu pretind că ar fi fost scrise de martori la viața lui Isus, iar istoricii au recunoscut de mult că ele au fost produse de creștini din a doua sau a treia generație, trăind în alte țări decât Isus (și Iuda), vorbind o limbă diferită (greacă în loc de aramaică), trăind în circumstanțe diferite și adresându-se unui public diferit." - wikipedia
4. Povestea cu painile apare in toate cele 4 evanghelii; e usor sa scrii ce spune traditia, in versiunile originale sau cele modificate.

| Inferno a răspuns:

Cand o sa demonstrezi dumneata ca lucrul de care vorbesti este adevarul atunci ai sa ai dreptul sa intrebi "De ce nu cred oamenii in acest adevar?"
Pana atunci este similar cu a intreba de ce nu cred oamenii in dovedile ce atesta existenta reptilienilor? De ce? Pentru ca nu exista.
Simplu, nu?

| Maxim96 explică (pentru Inferno):

Reptilienii au fost distrusi in timpul potopului de pe vremea lui Noe!

| KodrutZ a răspuns (pentru Inferno):

Sau poate ca exista, doar ca tu nu le poti vedea. La o adica, daca stam un pic strimb si judecam drept, credinta poate fi considerata capacitatea unora de a percepe un univers paralel. Unii o au, altii nu. Stiintific, nu a fost demonstrata nici inexistenta si nici existenta universurilor paralele. La fel si cu dumnezo'. Problema e ca, pentru foarte multi dintre noi, religia organizata face cu mult mai ridicola posibilitatea existentei divinitatii decit ar fi aceasta fara dogme, locuri si oameni "sfinti".

NOname
| NOname a răspuns:

"Adevăr" zici?

"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă." - Seneca cel Tânăr.

"Most men would kill the truth if truth would kill their religion." - Lemuel K. Washburn.

"Credinţa nu îţi dă răspunsuri, doar te opreşte din a pune întrebări." - Frater Ravus.

"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain.

"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin.

"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim." - Galileo Galilei.

"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal.

"Religia este excelentă pentru a controla oamenii obişnuiţi." - Napoleon Bonaparte.

"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." - Voltaire.

"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing.

"Prostii resping ceea ce vad dar nu ceea ce cred; înteleptii resping ceea ce cred si nu ceea ce vad." - Huangbo Xiyun.

"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi." - Christopher Hitchens.

"Adevarul ar putea fi foarte incurcat. Ar putea fi nevoie de multa munca pana vei reusi sa-l intelegi. Ar putea fi contraintuitiv. Ar putea intra in conflict cu anumite prejudecati profund inradacinate. Ar putea sa nu fie in armonie cu ceea ce noi vrem, in mod disperat, sa fie adevarat. Dar preferintele noastre nu determina ceea ce este adevarat." - Carl Sagan.

"Omul caută un principiu în numele căruia să poată dispreţui omul; el inventează o altă lume pentru a o putea calomnia şi mânji pe cea de aici; el nu sesizează decât neantul şi face din acest neant un "dumnezeu", un "adevăr" chemat să judece şi să condamne existenţa de aici..." - Friedrich Nietzsche.

"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams.

"Omul a avut dintotdeauna nevoie de o explicaţie pentru toate lucrurile din lume pe care nu le înţelegea. Dacă nu exista o explicaţie, inventa una." - Jim Crawford.

"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins.

"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Şi v-a făcut să credeţi că veţi fi răsplătiţi...
Nu! moartea cu viaţa a stins toată plăcerea -
Cel ce în astă lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, căci morţi sunt cei muriţi.

Minciuni şi fraze-i totul ce statele susţine,
Nu-i ordinea firească ce ei a fi susţin;
Averea să le aperi, mărirea ş-a lor bine,
Ei braţul tău înarmă ca să loveşti în tine,
Şi pe voi contra voastră la luptă ei vă mân'.

De ce să fiţi voi sclavii milioanelor nefaste,
Voi, ce din munca voastră abia puteţi trăi?
De ce boala şi moartea să fie partea voastră,
Când ei în bogăţia cea splendidă şi vastă
Petrec ca şi în ceruri, n-au timp nici de-a muri?

De ce uitaţi că-n voi e şi număr şi putere?
Când vreţi, puteţi prea lesne pământul să-mpărţiţi.
Nu le mai faceţi ziduri unde să-nchid-avere,
Pe voi unde să-nchidă, când împinşi de durere
Veţi crede c-aveţi dreptul şi voi ca să trăiţi."
(M. Eminescu - "Împarat si proletar")

http://youtu.be/78aBQtu3JIM

| doctorandus a răspuns:

Poate reflectezi la ideea ca i se zice credinta si nu stiinta.

| Dandanache a răspuns:

Deci hindusii, musulmanii, evreii, sintoistii, budistii etc. au ales calea adevarului, doar ateii au zis pas, nu?

| mODIN a răspuns:

Da,de la Dumnezeu vine cunoasterea... De aceea erai ars pe rug in evul mediu
daca faceai o descoperire...

| usuk a răspuns:

Ateii nu pot alege sa nu creada adevarul, cel mult, prin absurd, aleg sa-l nege

| RAY a răspuns:

Hai serios nici macar tu nu isi cunosti propia biblie adica adevarul da vb de ateii care stiu biblia pe de rost e aiurea stiu dar asta e adevarul, voi crestini ati primit cuvantul lui de asta va urati, jigniti, barfiti intre voi bravo voua iadul ar fi rece fara voi

| Mădă0611 a răspuns:

Din moment ce Yhwh ala al tau nu exista, adevarul e in alta parte, dar na, e prea mare teama si/sau confortul psihic pentru a pune ceva la indoiala. Tu ce crezi?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Fiecare e liber sa creada ce vrea

| oprescudorin11 a răspuns:

Toti ateii au avut traumatisme fizice si psihice, dar un crestin adevarat, cu rabdare si intelepciune mai poate sa-i faca sa nu mai fie asa de indarjiti.
Cu forta, am ajunge ca Inchizitia.Eu sunt un biet ortodox. Am alte valori morale.Chiar daca afirmatia mea te va face sa crezi ca sunt lipsit de smerienie.

| Lizzu a răspuns:

Buna,Maxim.
Nu exista nici un adevar pe care noi sa-l stim cu siguranta.

Cei care cred intr-un dzeu,sustin ca stiu si cunosc adevarul pe care l-au adoptat de mici copii,educati si indoctrinati in familie,mai apoi in scoala, in societate.

Adevarul dinafara dumnezeului lor, nu il vad. De ce? De ce nu are importanta pentru ei?
Un altfel de adevar, o altfel de lume, fara un dumnezeu care sa-i "protejeze" si sa-i "ajute".

--S-au dus oamenii la moaste sa se roage pentru incetarea cutremurelor ...si ma gandeam.
Oamenii astia CHIAR cred ca ceva atotputernic ii ajuta pe ei sa scape de cutremure dar unul si acelasi ceva atotputernic nu ajuta oameni saraci, fara mancare, fara case, bolnavi, nu-i ajuta cu un lucru care chiar este de ajutat, cu adevarat.

| ErrorFound a răspuns:

Fac si eu ca ala din morometii:
"-Pe ce te bazezi?" (cine recunoaste personajul primeste un os).

| Moisie a răspuns:

Fals! Crestinii nu primesc "cuvantul lui Dumnezeu" in inima lor ci legea si minciunile celui care a venit sa sfarseaca Legea lui Dumnezeu, adica sa aduca faradelegea!
Ba din contra in toata Biblia nu este decat un singur capitol inspirat de Dumnezeu si anume Deuteronomul care in traducere inseamna "aici este Cuvantul"(lui Dumnezeu) si ghiciti ce?
Tocmai acest capitol care contine cuvantul lui Dumnezeu este repudiat de crestini pentru ca acel capitol contine LEGEA, iar crestinii considera ca Legea s-a sfarsit odata cu venirea lui Christos, adica cu "dumnezeul" veacului acesta!
Deci nu mai propovadui minciuni pentru ca ne dovedesti ca esti neinformat!

| Moisie a răspuns:

Credinta nu are nimic comun nici cu adevarul si nici macar cu Dumnezeu si asta din cauza ca religia crestina nu vine de, la vreun Dumnezeu ci este religia "dumnezeului" veacului acesta!
Ce ar fi ca mai ales voi credinciosii crestini sa primiti "cuvantul lui Dumnezeu" adica acel capitol din Biblie care se numeste Deuteronom in traducere "aici este CUVANTUL"?
Sau pentru cei ca voi nu adevaratul CUVANT al lui Dumnezeu NU are valoare, ci numai duma proasta a unor evanghelisti care recunosc ca au primit puterea sa lucreze cu Diavolii (vezi Luca 9.1)

| Moisie a răspuns:

Dar aia sau alea, care se calca in picioare ca sa linga o icoana datatoare de microbi...ti se par destepti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu incerca sa trezesti pe cel care doarme.
Ti-l vei face dusman.

| Scarbo a răspuns:

Deci tu zici ca pamantul e plat (apocalipsa 7:1 ), nu credeam ca mai exista asa oameni salbatici.

| Dumniezău a răspuns:

Ce adevar ma? Tu esti nebun? Tu crezi ca toate astea vin de la dumnezeu (care apropo,nu exista, dar tu continui sa crezi in vise)? "credinta are adevarul" nu zau? Si care ar fi acest "adevar"? Ca dupa ce murim noi astia care am ales sa nu credem in basme, ca voi, vom ajunge sa suferim vesnic iar voi ca ati acceptat ideea ca exista zei inexistenti(appropo, spun "zei" deoarece voi credeti nu numai in dumnezeu ci si in fecioara Maria si in ceilalti sfinti care-s o gramada)veti ajunge intr-un loc in care nu veti mai suferi si veti fi fericiti? Uimeste-ma...

| Generalul a răspuns:

Dar tu de ce nu crezi in Zeus, Thor, Vishnu, Inorogul Roz si Invizibil etc?

| Calininio a răspuns:

Cand cineva scrie o propozitie cu litere mari sau cu semnul exclamarii la final, nu inseamna ca acea propozitie este si adevarata. Spun asta tuturor indoctrinatilor, dar se pare ca pana acum nu am rezolvat nimic...

| Polonic1 a răspuns:

De ce crestinii resping adevarul? Adica pe Allah. Caci de la Allah vine toata cunoasterea si stiinta!

| sempreinvolo30 a răspuns:

PSALMI14:1"nebunul zice in inima lui:nu exista Dumnezeu.
Unora le plac aceasta teorie a evolutiei a non existentei lui Dumnezeu deoarece altfel s-ar simtii obligati sa il asculte si sa il urmeze pe Dumnezeu.Dar asa, pentru ei este mai simplu, fac ce vor si MOMENTAN nu dau socoteala nimanui.
Altii nu cted deoarece nu inteleg cauzele suferintei in lume. Spun ca daca Dumnezeu exista de ce nu rezolva problemele.Si de aici se vede ca nu citesc Biblia ai nu inteleg raspunsurile la intrebarile fundamentale ale vietii.

| adrian1419 a răspuns:

Maxime69, please...
Cunoasterea are toate adevarurile, caci de la Cunoastere vine toata intelepciunea si umanitatea
Ce e mai usor sa cred ceva ce nu pot sa contrazic si pot sa demonstrez sau ceva ce pot sa contrazic si nu pot sa demonstrez?
Eu chiar VREAU SA CRED intr-o divinitate dar e prea multa suferinta ca sa mai cred :Misterioase sunt caile Domnului dar NU EFCIENTE SAU LOGICE
Daca parintii tai ar fi fost budisti(de exemplu) tu ai mai fi fost ortodox?
NU! Poate religia ar fi fost mai plauzibila daca nu ti s-ar fi bagat pe gat cand esti copil si ai fi ales-o tu cand esti adult dar asta ar fi dus-o pe pragul disparitiei

| RichardCezar a răspuns:

Poate pentru ca "adevarul" asta a fost creat de niste persoane acum 6000 de ani care habar nu aveau ca stelele nu sunt niste "luminatori" si credeau ca pamantul e plat?

| rGhost a răspuns:

Du-te si canta la alta masa (de preferat la una plina de pocaiti) pana nu ma enervez si te pun in insectar.

| Dumniezău a răspuns (pentru rGhost):

Asta merita ars pe rug ca in evul mediu..nu la insectar laughing