| RAY a întrebat:

De ce ateismul este confundat cu anti-teismul in Romania?

nu ma refer la crestini care spun ca ateii sunt satanisti nu,pur si simplu la uni ateii care de fapt sunt anti-teisti
sa va povestesc am mers la o intarnire de ateii in tm acolo in loc sa se vorbeasca despre ateism practic nici nu ai ce vorbi idespre o lipsa in fine,ei discutau cum sa imprastie prin scoli fluturase anti teiste ceva de genul ca religia nu-i obligatorie in scoli,asta nu m-a deranjat asa tare si faptul ca cand le-am spus ca de ce pe site-ul lor de asa zisi ateii nu am gasit un documentar de stiinta macar unul. mi sa raspuns ca nu e nevoie,apoi mai tare a inceput sa ne spuna ca trebuie sa cotizam pentru asur de parca aia de la asur nu sunt ca popi in fine, ma simt dezamagit sincer asta am vrut sa spun, am observat ca multi erau suparati pe dumnezeu pentru ca x sau y,daca nu crezi cum poti sa fii suparat pe ceva ce nu exista logic, e aiurea viata merge inainte, sincer nu inteleg de ce unora le pasa de ce x crede in dumnezeu sau de ce se fac biserici lasa sa se faca, daca asta vrea majoritatea

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Din cauza ca asa este noul ateism. Dawkins, Hitchens, Harris... toti sunt niste 'evanghelisti' atei care vor sa impartaseasca buna vestire, ca dupa ce mori, it's all over. happy

Si, nu foarte diferit de fanaticii religiosi, multi atei se organizeaza si ei in turme, unde ii lasa pe altii sa judece pentru ei.

38 răspunsuri:
| RAY explică (pentru Katczinsky):

Tu tot dai copy paste nu? eu ti-am spus ceva tu nici nu ma citesti esti ca farisei lui iisus care ca tine erau doar cu gura s cu viclenia in ei, chiar el spunea ca nu-i plac oamenii cu 2 fete, citeste ce scriu nu da raspunsuri copy paste, daca voi crestini credeti in dumnezeu de ce va urati intre voi? de ce Romania e o tara asa cum e

| RAY explică (pentru ErrorFound):

Eu i dau ignor se vede ca doar copy paste e de el si minciuni

| ErrorFound a răspuns (pentru Katczinsky):

"Corespondezi cu Domnul Cornilescu? Aa, stai. Nici in el nu crezi. E anonim." Asta? ca vad ca ai raspuns la mai multe...

Mama dracu ce lung e...
*invalid, nu nevalid*
In fine:
Pariul lui Pascal este gresit. A fost adaugata o extensie a acestui "pariu". Daca vrei, poti s-o citesti pe Wikipedia. Nu stau sa mai caut linkul, dar tin minte ca acolo am citit-o.
Si de ce ma rog e iresponsabil? Eu pot sa fiu si "good without god", deci nu vad ce responsabilitati imi neglijez...A, daca te referi la soarta mea, nu ma intereseaza. Eu vreau sa-mi stiu planeta si camarazii in siguranta, nu pe mine.
Pai o astfel de contrazicere ar fi Geneza. Te rog spune-mi cum se poate ca Pamantul sa fi aparut acum 6000 de ani.

"Nimeni nu a demonstrat concred si fara drept de apel, nimic din ce este scris in cartile de stiinta. Stiinta ar trebui sa fie despre lucruri pe care le putem observa, experimenta si demonstra." Exact. Fizica poate fi aplicata, matematica poate fi aplicata, biologia poate fi aplicata...demonstrata prin observatie si asa mai departe.

Te legi de Big-Bang(probabil).
Explozia Soarelui a fost teoretizata datorita observatiei altor stele in momentul in care au explodat(ele disparand de mult, imaginea ajungand la telescoapele noastre abia peste 1000 de ani).

Uite paragraful care incepe cu "apropo" si se termina cu "hazardului" imi place. Demonstreaza ca nu te prea pricepi. Aici pot sa te atac, fiindca nu prea intelegi reactiile chimice. Stii de ce este hidrogenul cel mai raspandit element? Fiindca este cel mai simplu.
Vezi tu, elementele sunt formate din protoni, neutroni si electroni.
La o scara mai mica decat aceasta, totul se leaga de geometrie.
Ai vazut vreodata floarea vietii? Banuiesc ca stii ce este. Ei bine, aceasta este o sursa imensa de informatii. Cercetari noi(nu asupra ei) denota faptul ca la cea mai mica scara a existentei, elementele si tot ce exista poate fi explicat prin geometrie. Acele lucruri din care sunt formati electronii, neutronii si protonii nu au fost observate, dar se presupune ca exista. Totusi, relatiile geometrice pot explica modul in care acestea lucreaza. Totul se reduce la acea geometrie complexa, cu forme perfecte. Nu le stiu denumirile, daca vrei le cauti(scuze).
A, mai urmareste un video pe youtube numit "God's Geometry".
Acol oiti explica legaturile dintre floarea vietii si aceasta geometrie universala.

Hidrogenul isi pune aceste elemente in combinatii, astfel formand alte elemente. Mult mai grele si complexe. Din ceva simplu poate rezulta ceva complex, corect?
Tu iti pui lucrurile intr-o perspectiva foarte simpla, poate de aceea consideri totul eronat. Nu iei in calcul variabilele si toti factorii.
"Dar daca prima stea s-a format din fuzionarea atomilor de Hidrogen la temperaturi foarte inalte, atunci de ce nu se intampla si* astazi la fel?"
Asta e ideea. De unde stii ca nu se intampla. Inteleg ca astronomia nu este accesibila tuturor, internetul e mare si stiinta plictisitoare pentru unii, dar daca ai fi putin interesat, ai mai stii cate ceva din astronimie.
Materia este foarte diferita in acest moment in univers fata de cum era la inceput. Formele simple ale elementelor le-au permis particulelor sa calatoreasca foarte repede si foarte mult inainte de a se raci si a produce stele. Stii doar ca hidrogenul are nr si masa atomica foarte mici. Si nu exista nici atmosfera care sa incetineasca explozia, deci materia putea circula libera sub conditia materiei intunecate care incet incet raceste si incetineste universul. Cum materia la inceput nu avea limite, datorita lipsei factorilor oponenti, aceasta a format stele. In stele s-au format alte elemente prin operatiile de fuziune, fisiune si asa mai departe, acestea formand la randul lor alte elemente.

Continui:
Nici nu credeam.Ok, nu mai comentez nimic aici. Ai dreptate. Am avut tot, am pierdut mai mult decat aveam si ne ducem de rapa. Biserica poate nu reprezinta ce consideri tu a fi Dumnezeu, dar idea mea e ca stiinta a negat orice dovada a existentei lui Dumnezeu. Mi-ar palcea sa cred ca daca ai o viata buna, dupa te salveaza o energie si traiesti fericit pana la sfarsitul timpului, dar nimic nu-mi deschide aceasta "realitate". Toate dovezile indica "NU" ca fiind singurul raspuns.

| ErrorFound a răspuns (pentru Katczinsky):

Iti mai spun cateva lucruri separat, deoarece consdier ca raspunsurile lungi sunt foarte obositoare si plictisitoare.
Deci, revenid la al doilea paragraf de jos in sus:
Vroiam sa-ti spun ca eu nu consider nimic perfect aici.
Singura certitudine a acestei lumi este schimbarea.
Daca as fi un zeu atotputernic consider ca, avand toata puterea disponibila, as face lucrurile mult mai bine.
Tu nu vezi reactiile acelea intamplandu-se poate de aceea n ucrezi ca exista. Ei bine, nici eu nu-l vad pe Dumnezeu.
Hazardul poate fi explicat foarte usor de la cele mai mici stagii ale existentei. Cand ti-am vorbit de geometrie universala, nu vorbeam prostii.
Teoria haosului implica un model complicat al existentei, totusi, un model despre cum se intampla lucrurile.Algoritmii nu lasa loc erorilor decat atunci cand se ajunge la niveluri avansate unde acestia se contopesc formand o adunatura de variante din care un termen foarte mic poate schimba tot.
E ca o balanta cu 30 de brate in care un singur miligram de materie poate schimba inclinatia total.

Te rog nu mai percepe lumea intr-un mod simplu fiindca pur si simplu nu este asa. Ia totul in calcul dar fi atat de bun incat sa ti se para totul simplu. Cheers bro.

| doctorandus a răspuns (pentru Katczinsky):

Ba da: crestinismul este platonism pentru mase (Nietzsche).

| RAY explică (pentru doctorandus):

Ce ai ma omule

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Raspuns pentru Katczinsky.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Am crezut ca ai luat covid