| CIVIC1 a întrebat:

De ce Cain si Abel, primii doi copii ai Evei au fost opusi in comportamente:
- unul a fost criminal iar celălalt a fost blând.
Au fost cei procreati din aceeași părinți sau separat?
Va rog răspunsuri responsabile, fara ura, ironie, ipocrizie sau alte forme de violență.

Răspuns Câştigător
| T0Teu a răspuns:

Nu, tot din Adam si Eva vin amandoi, dar asa a randuit Dumnezeu. Unul sa fie copilul diavolului si celalalt copilul lui Dumnezeu, zic eu

4 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Pentru că Biblia este plină de simbolistică bazată pe vechile credințe, așa-zis păgâne. Cain și Abel reprezintă antiteza, dualismul și, în același timp, echilibrul interior al ființei umane, care are nevoie de ambele - alb și negru, întuneric și lumină, bine și rău etc. Fapta lui Cain ilustrează dezechilibrul care survine atunci când se ajunge la extreme și una dintre părți dispare.

| eliancodrut a răspuns:

Asta se poate intampla, deoarece si in prezent sunt frati cu temperamente diferite.
Intrebarea se pune: cum doi barbati au putut sa inmulteasca lumea? O sa spui ca au avut si fiice. In bubliile vechi nu scrie asa ceva. Doar cand prostimea s-a mai desteptat si a pus aceasta intrebare, a mai fost adaugat si precizat ca Adam si Eva au avut si fiice.

| CIVIC1 explică (pentru eliancodrut):

Ce dovezi aveti dvs. in sprijinul afirmatiei dvs. precum ca:,, cand prostimea s-a mai desteptat... a mai fost adaugat ca Adam si Eva au avut fiice? ca sa ne convingeti ca afirmatia dvs. e una obiectiva si nu subiectiva izvorata dintr-o parere personala a dvs. bazata pe ura?

| eliancodrut a răspuns (pentru CIVIC1):

Eu am studiat biblia, nu am citit-o ca bigotii precum esti. In ditiile vechi ale bibliei nu era scris ca Adam si Eva aveau si fiice.