| adrian1419 a întrebat:

De ce cred crestinii ca ateii se cred zei sau sunt malefici? vreau raspunsuri sincere de la ei, eu sunt ateu si ma vad ca pe un om normal imi stiu limitele si respect pe altii si ii ajut mai mult decat alti colegi crestini de-ai mei. E instinctiv sa urasti ateii fiindca asta inseamna o aprobare muta ca nu crezi in religia ta? Dumnezeu te arunca in Iad chiar daca ai fost milionar si ai donat multi bani si ai fost bun dar n-ai crezunt in El si un om rau care n-a respectat dogmele dar a crezut in El e trimis in rai? nu inteleg

Răspuns Câştigător
| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
Hmm, e prima data cand aud asta. Pana acum n-am auzit ca ateii sunt considerati malefici sau in alte feluri de crestini.
Fiecare are dreptul lui, sa aleaga sa creada ce vrea.
Mi se pare o prostie sa urasti ateii. Nu au ei nimic cu tine si religia ta. Fiecare judeca, crede, pentru el.
Dumnezeu vede tot, ce gandim, ce facem. Nu te lua dupa prostii de genul. Dumnezeu vede ce gandim, deci nu se ia doar dupa fapte.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru iiSceneXX):

Probabil ca unii care se cred atei sunt crestini.Si multi dintre crestini sunt farisei.Eu ca crestin nu urasc ateii, ca ortodox fiind nu am permisiunea decat sa-mi fie mila de ei.

28 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Un crestin adevarat nu gandeste si nu simte asa fata de nici un om.Nici Dumnezeu nu doreste ca cineva sa-l slujeasca obligat, atunci cu atat mai putin noi. Apoi Biblia ne indeamna sa-i iubim pe toti oamenii si sa le respectam punctul de vedere.Romani12:17-21

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca asa scrie in biblie "nebunul spune in inima lui "nu exista dumnezeu", cine nu e cu mine e impotriva mea - nea' Cristi", pentru ca asa spun unii... gaseste-le tu denumiri "ateii s-au nascut, dar s-au nascut degeaba", "cel mai tare truc nascocit vreodata de catre diavol a fost sa convinga lumea ca nu exista", s.a.m.d., asa ca daca te vezi atacat de astfel de... gaseste tu denumiri, bineinteles ca ofensiva e cea mai buna defensiva, si apoi au motive sa fie cum sunt, oi ipocrite.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu are treaba cu logica omeneasca

| Alcyon a răspuns:

Lumea nu-i place pe atei, probabil din cauza ca sunt foarte inversunati si vor cu orice ocazie sa le demonstreze celorlalti ca ei sunt cei mai destepti si ca adevarul e de partea lor. Nu spun ca e cazul tau... E ceea ce am observat, la altii...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Adevăraţii creştini nu îşi urăsc semenii indiferent de ce convingeri au. Dacă i-ar urî nu ar îndeplini una dintre cele două mai mari porunci: "Să-l iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi". Matei 22:39

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii asa cum zici, dar daca faci un bine fa-l deplin.si daca vrei sa ajuti un crestin, ajuta-i firea dar si sufletul.fiindca daca esti altruist nu trebuie sa te intrebi sau sa conteze ce crezi tu despre suflet si Dumnezeu.ci conteaza ce crede el, si facerea de bine sa fie desavarsita.nu face treaba doar pe jumatate.fiindca vei primi cu jumatate de masura.ar fi trist.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Cand vad un ateu care ma considera mai prost ca el doar pentru ca accept ideea unei divinitati(fara sa ma cunoasca macar 1%, logica, experiente, etc), numai dragostea fata de el nu ma apuca. In aceeasi masura, resping si fanaticii religiosi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Prietenas, prostia se observa, nu te face nimeni din senin, tu doar confirmi. laughing

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Mădă0611):

Vorbeste aia de se crede urmarita.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Muciacio urmaritorul. rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Momentan, ca un disperat, imi urmaresti raspunsurile. rolling on the floor Oooo, Zeus, muci...acio, ce sa-i ceri? Asta e diferenta intre a crede si a sti, eu stiu.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru anonim_4396):

De saptamana trecuta te tot intreb de ce spui asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

E simplu, ma uit la voturile tale si daca vad raspunsuri vechi, e clar. laughing Momentan la nefolositor si eronat suntem doar noname si eu, nici nu cred ca citesti tot ce scriem, doar te uiti unde am zis ceva si dai cu votul. laughing

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai discutat treaba, eu dau pentru avatar.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru anonim_4396):

Da' tu stai toata ziua dupa fundul meu sa vezi ce voturi dau si tot eu is ala disperatu'.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

laughing ce treaba are avatarul?
Neah, cand ma plictisesc ma uit cine pe cine nu suporta laughing, ma uit ce voturi a primit un raspuns pe care l-as vota, ma uit si cine ma uraste pe mine, pe cine mai uraste persoana aia, de aici ma uit ce e de capul ei, adica ce voteaza negativ (voturile pozitive se dau de kiki, alea negative nu), asa ca numele nu ma intereseaza pana nu se face observata (persoana) intr-un fel. devil Chestii simple.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu tot de plictiseala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

De plictiseala nu urmaresti o persoana, 2.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru anonim_4396):

De plictiseala intru pe o intrebare si dau nefolositor si eronat alora care au avatar plictisitor. Te simti asa de importanta? Daca ar fi sa urmaresc pe cineva, ar fi cineva de la care pot asimila informatie, nu emoticoane.

Uite, intra pe toate raspunsurile mele si da-mi voturi negative. Du-te!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Weee, "du-te". E asa amuzant sa mi te imaginez cautand raspunsurile mele si ale lui noname ca sa dai voturi laughing, dar e sacaitor sa stii ca e cineva pe urmele tale pe care nu-l poti lovi ca pe o musca sacaitoare, asta e buba, cred ca si bazai ca ele. laughing Si parca avatarul conta, nu informatia sau emoticonu. Recunoaste ca ti-e ciuda ca esti oita crestina si doar asa poti lovi in cei care iti pun la indoiala sau iti neaga credinta (banuiala/presupunere), doar ca dai cu pana pe la cot. laughing

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru anonim_4396):

Recunosc ca mai dau voturi negative cand vad pe unu care parca o inviat din morti si ii el sigur ca nu-i vreoun Dumnezo, ba ii mai face si pe ailalti redusi pentru ca nu spun ca el.

Am spus mai sus ca nu imi plac fanaticii religiosi. Nici pe aia atei nu-i inghit.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Tu esti cea distrusa care ne zici la toti ca gresim cu argumente scoase din burta. Exact tipul asta de persoana ma scarbeste pe mine de aia iti dau eu voturi negative.
Ai tu 20 de ani traiesti pe TPU si atragi atentia pentru ca mereu te iei la contrazis cu aia de cred in Dumnezeu. Nu e o problema, pari mai filosof daca esti ateu, dar e o dovada de cretinism sa incepi o discutie ce stii ca e interminabila.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Stai oleaca. Tu ce vrei de fapt de la mine? Te doare asa mult ca nu-ti da un frustrat penibil voturi pozitive?

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Deci ce vrei pana la urma?

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Am spus mai sus ce categorie de oameni urmaresc. Nu te numeri printre ei.

Crezi ca n-am nimic mai bun de facut?

Nu mai suferi de la atata lucru, e dreptul meu sa dau voturi negative de fiecare data cand imi apari in fata ochilor, fie ca spui prostii sau nu.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Repede ai taiat-o. Ti-am zis ca daca as urmari pe cineva, ar fi un om inteligent. N-am motiv sa umblu dupa tine.

Totusi, sunt de acord, hai sa nu mai innebunim lumea din cauza ca unii sunt paranoici.

| Ruxy5 a răspuns:

Fiecare om e bun in felul lui, si daca faci fapte bune si crezi in Dumnezeul tau, vei ajunge in rai. Sper ca te-am ajutat cu acest raspuns.