| CIVIC1 a întrebat:

De ce unii crestini se roaga închinandu-se la icoane, statui, moaste și sfinți?
Este Biblic, este pe placul lui Dumnezeu acest comportament al lor?
Va rog răspunsuri documentate, fara ura, ironie sau alte forme de violență.

11 răspunsuri:
| EestiSodalane a răspuns:

Acțiunea de a venera este biblică și diferită de adorarea adresata doar lui Dumnezeu. Venerarea este adresată oamenilor respectabili și îngerilor, dar nici oamenii nici îngerii nu merită adorarea care trebuie adresată doar lui Dumnezeu. Iar onoarea care se dă icoanelor este adresată persoanei a cărei imagine este reprezentată. Când un creștin se închină la icoana cu Hristos de fapt se închină lui Hristos Însuși, nu materialului icoanei.

| CIVIC1 explică (pentru EestiSodalane):

Dati un exemplu din Biblie din care rezulta clar ca atiunea de a venera prin intermediul icoanelor, statuilor, moastelor este Biblica si este pe placul lui Dumnezeu.

| EestiSodalane a răspuns (pentru CIVIC1):

În vechiul testament spre exemplu Dumnezeu le spune israeliților să facă 2 heruvimi la fiecare capăt al chivotului legii.

| CIVIC1 explică (pentru EestiSodalane):

Am citit ca li s-cerut evreilor sa faca 2 heruvimi pentru a fi așezați pe chivotul legii, aste e una dar nicidecum nu am gasit scris in Biblie ca Dumnezeu le-ar fi spus evreilor ca e bine ca oamenii sa se închine in fata acelor heruvimi de pe chivot ori sa se închine lin fata icoanelor, statuilor sau In fata moastelor.

| EestiSodalane a răspuns (pentru CIVIC1):

Evreii se închinau în fața chivotului... era literalmente pastrat in sfanta sfintelor si considerat cel mai sacru obiect din cortul marturiei

| CIVIC1 explică (pentru EestiSodalane):

In chivot erau tinute tablele legii. Nu am gasit niciunde referire in Biblie precum ca evreilor li s-ar fi cerut sa se închine in fata chivotului si ca primeau răspuns cu,, multumiri" de la Dumnezeu pentru acest comportament.
Deci unde Dumnezeu nu cere ca noi oamenii sa facem ceva, sa ne rugam la ceva, e bine sa ne reținem si sa nu dam dovada de exces de zel.

| EestiSodalane a răspuns (pentru CIVIC1):

Nu e exces de zel. Evreii pur si simplu se inchinau in fata chivotului

| Cipi1212 a răspuns:

Numai Dumnezeu știe.

| CIVIC1 explică (pentru Cipi1212):

...si atunci la ce ne-a mai lasat aceasta porunca scrisa si altele de respectat daca e asa cum scrieti dvs:.,, numai el(Dumnezeu) stie"?

| T0Teu a răspuns:

Aceste practici nu sunt nici biblice, nici pe placul lui Dumnezeu. Am nenumarate dovezi din Biblie, dar ori de cate ori le spun vreunui om care apartine unei religii majoritare fata de a mea (ma refer la ortodocsi si poate si catolici) ori ma blocheaza/ ignora, ori nu mai raspunde, ori neaga ceea ce zic eu fara sa aduca argumente, ori aduce argumente absurde, nebiblice. Asa e de cele mai multe ori

| Flaviusszucs22 a răspuns:

Conform Biblie este un pacat sa te inchini acestor lucruri. Cand ne rugam nu trebuie sa ne inchinam nimanui. Deci nu e ok comportamentul