| IonelFlorianUrzica a întrebat:

De ce credeți voi, credincioșilor în iad? Cum sa existe tortura și chin veșnic? Și cum ești chinuit? Cum arata în desenele de pe manastiri? Nu vedeți ca nu e logic și nu exista dovezi? A vazut cineva viața de apoi sa spună ca asa arata iadul și raiul?

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Fericiţi şi sfinţi sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoţi ai lui Dumnezeu şi ai lui Hristos şi vor împărăţi cu El o mie de ani." (Apocalipsa.20:6)

"Şi Moartea şi Locuinţa morţilor au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua." (Apocalipsa 20:14)

"Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua." (Apocalipsa.21:8)

Se înțelege că iadul este de fapt moartea a doua. Adică trecerea în neființă pentru totdeauna. Dacă cei care au parte de prima moarte vor învia -unii pentru viață veșnică iar ceilalți pentru judecată-, atunci cei care vor avea parte de moartea veșnică vor fi toți cei care toată viața lor au fugit de Dumnezeu, chiar și pe patul de suferință.
Din moartea a doua nimeni nu va mai putea fi înviat.
Noi nu trebuie să ne luăm după credința populară că există un chin veșnic. Ci trebuie sa înțelegem că moartea a doua are consecințe veșnice. Plânsul și scrâșnirea dinților nu vor fi veșnice; cei nemântuiți vor vedea atunci ce au pierdut. Oamenii nu vor fi nemântuiți pentru păcat, ci pentru că ei au refuzat toată viața lor jertfa Domnului Isus.

Focul care va cădea atunci peste pământ, va fi de așa natură încât va distruge chiar și păcatul.
Dumnezeu iubește ființele create de El, și mai ales pe cele create după chipul și asemănarea Lui. Dar a hotărât că păcatul nu va dăinui veșnic în univers. Păcatul nu a afectat doar pământul acesta, ci păcatul a adus suferință în tot cerul, și în întreg universul, chiar și peste ființele ce populează acum planete necăzute în păcat. Păcatul a adus moartea Fiului lui Dumnezeu; iar noi tratăm păcatul ca și cum acesta nu ar trebui exista, iar cei mai inteligenți dintre noi spun că păcatul este o invenție a oamenilor slabi de minte.
Necredința oamenilor nu va putea să împiedice împlinirea planului lui Dumnezeu de eradicare a păcatului din univers. Iar dacă păcatul locuiește în inima noastră și nu vrem să îl lăsăm, cu durere Dumnezeu este nevoit să distrugă și păcatul și pe păcătosul care nu vrea să părăsească păcatul din inima lui, marturisind-ul înaintea lui Dumnezeu pentru ca să ne fie dată iertarea și să fim salvați.

| 1onur a răspuns (pentru anonimg):

happy Fără Dumnezeu suntem nimic.

| J0B0MAT a răspuns:

Dacă ai întâlni pe cineva bolnav de cancer, paralizat la pat, ori cu alte probleme, ba mai rău dacă ai fi tu unul dintre ei, îți dai foarte ușor seama că existența iadului nu e chiar așa improbabilă, ba chiar ar putea să existe aici.

| 1onur a răspuns:

Eu cred ca iadul este mult prea blând în privința noastră să nu facem confuzie că Dumnezeu are bunătatea chiar și pentru ori cine.

iadul bine înțeles că există așa cum există și binele și răul.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru 1onur):

Cum vezi tu iadul? Asa cum îl arata în picturi? De ce îl vezi asa?

| 1onur a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Când vreodată am spus eu ca iadul arată ca-n picturile alea? Pe care tu le afirmi și menționezi.Eu nici nu știu de ele cum arată iar tu deja faci o afirmației la persona mea de parcă a-și fi văzut ceva ce tu menționezi despe acele picturi.

iadul pe care eu îl menționez și-l afirm cu toată credința mea cu tot Adevărul meu și realitatea mea este o parte și în noi care zace în noi oamenii având și o parte bună și o parte întunecată cu cât ne vom dușmani cu cât ne vom dezumaniza cu atâta mai rău vom ajunge iadul eu consider că este începutul dezumanizări când începi să nu mai fi om și te iei de oamenii să-le faci rău cu bună intenție atunci zace iadul în acel om.

| EestiSodalane a răspuns:

Cred în iad pentru că Hristos a zis că există. Și pentru că cred că să fii veșnic supărat pe propriul tău Creator pentru că ți-a dat viață e o experiență chinuitoare. Și de asemenea cred în iad pentru că l-am trăit pe propria piele happy
Mai greu să nu crezi în ceva ce ai experimentat.

| andreiadrian03 a răspuns:

Dar Pietrele cazatoare din Univers?

| vs24636 a răspuns:

Părerea mea este ca fără Dumnezeu nu suntem nimic. Fiecare are dreptul să aleagă în ce să creadă și în ce nu. Normal ca există iad în condițiile în care unii oameni se roagă la satana, doar nu vor merge în iad după ce au murit, dacă o viață intreaga l au slujit pe satana. Sau la fel și crimin@li de exemplu. Dumnezeu este blând cu noi și ne iartă orice am face, dar dacă tu ai ales deja drumul rău, în viața de apoi trebuie să mergi unde ai ales.

| doctorandus a răspuns (pentru vs24636):

Ai vazut sketchul lui Mr. Bean? Crestinii se duc in iad, pentru ca evreii au avut dreptate.