| Uvox a întrebat:

De ce :credincioșii" au impresia ca daca categoria este "Religie" doar ei pot recita din cărțile sfinte? Nu este un subiect deschis pentru oricine?
Daca esti ateu nu poti avea dreptul la o opinie?
Trebuie sa taci ca sa nu îi deranjezi din meditatie si rugăciuni?
Rog sa se modifice denimirea categoriei din "Religie" in "Doar pentru Fanatici"
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Oricine poate să pună întrebări aici.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e destul de trist ca singurele argumente ale unora sunt niste citate din niste carti scrise cine stie de cine, acum multi multi ani si ei nu au nicio parere proprie?

| Uvox explică (pentru suntserios):

Este trist, cel puțin eu asa consider, dar tristețea unora e bucuria altora si invers. big grin

| T0T a răspuns:

Topicul nu îți impune ce idei să ai ci ceea despre ce trebuie să dezbați. Ăia care cred că religia se referă doar la creștinism sunt creștini dar și cretini.

| Mircea08 a răspuns:

Nu e nevoie sa se modifice categoria. Oricine are dreptul la o opinie, dar nu are dreptul sa isi bata joc de ceilalti, sa ii faca in tot felul doar pentru ca au alte pareri, pentru ca a isi bate joc de credinciosi chiar si spunand ca ii deranjezi de la meditatie si rugaciuni nu inseamna ca esti ateu, inseamna cu totul altceva.
Recomand la toti sa atace subiectul si nu persoana - e o chestie elementara de bun simt, si ii mai rog sa scrie ce vor, despre ce vor, numai despre cei care posteaza aici nu. Daca vrea cineva sa se puna in discutie pe cei care posteaza atunci intr-adevar este nevoie de o alta categorie.
Iti multumesc si eu ca ai deschis o discutie absolut necesara!

| Uvox explică (pentru Mircea08):

Ai perfectă dreptate sau aproape perfecta.
Sunt eu mai glumet in exprimari câteodată dar nu cred ca am fost/sunt nesimțit. Nu încă pentru ca daca as fi fost s-ar fi văzut.
Dar hai sa accept ca m-am apropiat de limita bunului simt.
Oricum scuze pentru eventualele ofense.

| 6684464 a răspuns:

Ai greşit categoria băiatul meu.
Nu este nimic greşit să pui o întrebare din Biblie. Este greşit să pui o întrebare din Biblie dacă eşti ignorant, arogant şi crezi că ştii răspunsul; cei care fac asta să se ducă la categoria "Întrebări retorice".

| Uvox explică (pentru 6684464):

Nu am greșit categoria, nici nu sunt băiatul tau.
Oricine poate sa pună intrebari din orice atâta timp cat au legatură cu categoria religie.
Dacă a crede cu tărie în ceva, și sunt convins că ai măcar idee cum este să fi sigur de ceva, poate părea aroganță, atunci mă declar vinovat.

Cat despre ignoranță (un termen pe care in locul tau l-aș evita) il las pe I.Creanga sa iti explice, mai bine decat as putea eu sa o fac;
"Aceste cărți încăpînd pe mîna unor șarlatani ignoranți, ai să auzi vorbindu-se că fac minuni ca sfinții"

| 6684464 a răspuns (pentru Uvox):

"Cat despre ignoranță (un termen pe care in locul tau l-aș evita)"
Daca eu cunosc suficient Biblia, la fel si evolutionismul si ma contrazic cu cineva care cunoaste suficient evolutionismul dar nu are habar de o Evanghelie din Biblie, cine este ignorant avand in vedere ca ne contrazicem pe o tema Biblica? Respectivul dovedeste ca este si arogant, nu numai ignorant.

| Uvox explică (pentru 6684464):

Si biblia si evolutionismul?
Sunt consternat!
E din categoria "split-brain"?
Cum reușești sa le conciliezi?
Ok, nu sunt numai ignorant dar mărturisesc că sunt si arogant si dzeu mai stie cum pt.ca "deficiențele" astea vin însoțite si de altele. Mea culpa!
Forța fie cu tine.

| 6684464 a răspuns (pentru Uvox):

Ok domnule ignorant, nu mai avem ce discutawinking