| Nucreeed a întrebat:

De ce crestinii cred intr'un singur zeu(ei considerandu'l cel adevarat), si nu cred in ceilalti 2869(odin,zeus,thor,hades,ra, etc.)din 2870 de zeitati.
Ii putem considera aproape atei?laughing

9 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Deoarece ceilalti sunt falsi, ceilalti nu au venit pe pamant sa moara pentru pacatele noastre.

| RAY a răspuns:

1 ei nu sunt crestini asa se numesc
2 ca asa au fost indoctrinati
3 cred ca sa le ajute la bac
4 nu-i putem considera ateii, sunt teisti

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cine i-a facut pe ceilalti? eu stiu ca a dat denumiri patimilor omenesti si le-a zeificat

| Exilee a răspuns:

Ti-am mai spus de o mie de ori. Or fi existat odin zeus, dar ei sunt zeitati antropice. Bun, daca sunt antropice, inseamna ca au si pacate => sunt niste zeitati false, ipocriti si niste scorniri ale paganilor.

| Mikhtarian a răspuns:

Pentru ca doar unul simbolizeaza adevarul, el fiind Iisus.

| Nucreeed explică (pentru Mikhtarian):

BA NU MAI SPUNE...si de ce esti asa de sigur ca tu detii adevarul suprem? CINE ESTI TU?

Răspuns utilizator avertizat
| AndraRox a răspuns:

Chiar asa, ne puteti considera atei?