| WhatheWow a întrebat:

De ce Dumnezeu a dat exclusivitate evreilor in publicarea Cuvintului Lui; adica daca tot era atotputernic, obosea transmitind Cuvintul si celorlalte popoare in acelasi timp?

Răspuns Câştigător
| irbis a răspuns:

S-ar putea ca tu tocmai sa fi desfiintat crestinismul!
Daca Dumnezeu ar fi transmis si altor popoare, ar fi fost mai usor sa se ajunga sa creada toata lumea pentru ca aceeasi credinta exista din mai multe surse si era identica. Ce dovada mai buna este ca Dumnezeu este atotprezent, atot puternic, atotstiutor decat ca doi oameni de pe continete diferite si fara absolut nici un contact sau macar cunostinta ca celalalt exista, sa creada in exact acelasi lucru? Modul cum s-a intamplat in realitate insa, este dovada ca crestinismul nu este cu nimic mai presus de orice alta religie. Originea crestinismului e aceeasi ca a oricarei alte religii: a fost inventata pentru a explica ceva ce nu se putea explica atunci.
Pentru a-ti raspunde la intrebare, Dumnezeu a dat exclusivitate evreilor pentru ca ei au inventat notiunea de Dumnezeu.

1 răspuns:
| WhatheWow explică:

Am gresit categoria! laughing