| Cătălin199014 a întrebat:

De ce Dumnezeu ii ajuta în dragoste pe cei rai care își bat prietena/sotia, ii vorbesc urat, le umilesc iar cei sinceri care chiar își doresc o familie fericita nu au parte de asa ceva?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si cum ai tras tu acesta concluzie?

Daca o femeie sta din frica cu un barbat tu ai tras concluzia ca pe ala il ajuta dumnezeu? Serios?

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Să înțeleg că te numeri pe sine printre acei oameni sinceri, cinstiți, care - săracii de ei! - doar își doresc o familie, dar soarta asta nu-i lasă - bat-o vina! -?
Dumnezeu îți dă, dar nu-ți bagă în traistă; există un motiv pentru care n-ai niciun succes în dragoste. Caută-l și rezolvă apoi problema. Nu faci nimic dacă stai cu mâinile în sân, ridicând dușmănos privirea la cer, întrebându-te de ce Dumnezeu te-a nedreptățit. Nu te-a nedreptățit nimeni; nu Dumnezeu îți găsești prietenă.
Și să-ți mai spun ceva: nicio fată nu te va vrea doar pentru că ești un "băiat bun, cuminte, care nu bea și n-o bate". Trebuie ceva mai mult de atât.

| T0Teu a răspuns:

Si tu cu ce te vezi mai bun decat acei oameni? De ce dai vina pe Dumnezeu pentru "nesuccesul" tau in dragoste? Ia zi mi: Minti? Judeci? Barfesti? Ai ganduri rele/ murdare? Privesti pe telefon ceea ce n ar trebui? (Cred ca ma intelegi)
Daca faci MACAR unul din aceste pacate (sau altele), cu ce esti mai bun decat acei oameni INAINTEA LUI DUMNEZEU?