| cristi202 a întrebat:

De ce exista acel sentiment de dragoste, pentru care ai face orice sa stii ca esti linga El, asa cum un tinar se vrea a fi mereu linga fata iubita, de ce cind esti departe de El, ii simti lipsa, ii duci dorul, de parca nu ai mai vazut pe cineva foarte drag de mult, mult timp, de ce sesizezi cit de frumoasa e viata cu El, in comparatie cu cea fara de El, de ce sti ca este ceva mai presus de firea lucrurilor, ceva ce te determina sa Il iubesti, sa iti iubesti semenii, ceva ce face ca sufletul tau sa vibreze de incintare si bucurie, de ce? De ce, daca El,
Dumnezeu nu exista? Sa fie totul doar o parere, doar o impresie, chiar si atunci cind vezi ca pina si imprejurarile se "leaga", si poti vedea ca este asa cum simti, si asta pentru multi din cei ce L-au cunoscut?

Răspuns Câştigător
| DangerLove a răspuns:

Copii, in timp ce cresc in pantecele mamelor, nu le cunosc, desii le simt caldura, iubirea si pacea cu care au grija de ei, si totusi cred in mamele lor, cred ca mamele lor exista, pentru ca daca nu ar crede nu s-ar mai naste niciun copil.

Eu pana aproape de Saptamana Patimilor anul acesta si de la o perioada dupa Pastele de anul trecut nu m-am mai dus deloc la Biserica, nu m-am mai rugat, nu am mai vorbit cu Dumnezeu.

Stiu ca in acea perioada am fost foarte tafnoasa, nu aveam chef de nimic, simteam ca imi lipseste ceva. Anul asta m-am dus cu mama si sora la Biserica in Saptamana Patimilor, miercuri, si nu ma simteam foarte comfortabil, nu ma simteam chiar in largul meu, apoi a doua zi am vrut, ceva din mine vroia sa mearga la Biserica, vroiam sa ma duc cu orice tarie, nici nu imi inchipuiam ca pot sa stau acasa, si bineinteles m-am dus, si atunci mi-am dat seama ce prostie mare am facut, ca m-am departat de la El, si credeam ca nu ma v-a mai ierta niciodata. Ascultam evangheliile si imi venea sa plang, si imi aduceam aminte de ce am facut, de cum am stat atata timp, fara sa ma mai gandesc macar la el.

Vineri am fost sa trec pe sub masa, si m-am inchinat la icoasa cu Iisus si am zis doar atat"Doamne, iarta-ma pentru ce am facut".
Seara la prohod am simtit ca Dumnezeu exista cu adevarat, in timpul slujbei mi s-a facut cald, in timp ce cantam, mi s-au impaienjenit ochii si simteam ca cineva sau ceva ma mangaie, ma iubeste, apoi am esti afara, si ma durea putin capul.

Si apoi se intreaba ateii de ce nu li se arata Dumnezeu. Dumnezeu e in fiecare dintre noi, in sufletul fiecaruia, daca noi il pierdem putem sa il recuperam, sa il aducem inapoi in noi, si ni se va arata.

Acum eu nu stiu daca m-a iertat sau nu, insa stiu ca am viata mult mai frumoasa, ma bucur in fiecare zi, nu mai sunt rea, nu mai judec pe nimeni, si daca imi mai scapa vreodata incerc sa ma opresc.Simt ca ceva ma leaga de El, ca il iubesc mai mult decat ma iubesc pe mine, ca face parte din mine, si ca este cu adevarat ceva special.

Nu cred ca preotii se roaga la nimic, toata lumea se roaga la nimic, Biblia e scrisa doar de cineva cu imaginatie, si lumina de la inviere e aprinsa cu chibritul.

Tu nu trebuie sa te indoiesti de existenta Lui Dumnezeu. La toate argumentele ateilor pe care le-am citit aici, nu m-a facut niciunul sa simt ca El nu exista.

| cristi202 explică (pentru DangerLove):

Eu cred ca El te-a iertat, daca ti s-a aratat din nou, si ti-a facut din nou viata frumoasa! E frumos ca ai mers inaintea Lui cu cainta. Asta a fost suficient, restul a depins de El, si El, in bunatatea Lui, te-a iertat.

8 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Dumnezeu exista.Atunci cand intelegi acest adevar, nu te mai zbati sa supravietuiesti, ci incepi sa traiesti viata din belsug pe care El a murit ca sa ti-o dea.Pentru El, tu esti un giuvaier de o valoare inestimabila.

| cristi202 explică:

E gresita chestia cu "crede si nu cerceta". Si eu am adus-o in discutie omului care m-a ajutat sa devin credincios. Biblia te incurajeaza sa cauti, sa cercetezi. Nu esti oprit de la asta. Ea spune exact asa intr-un loc: "Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun". Deci ai dreptul de a cerceta, de a cauta rapunsuri. Adevaratele raspunsuri nu sunt usor de gasit, dar cind le vei gasi, vei descoperi cit de frumos se imbina toate lucrurile, vei descoperi ca logica credintei e mult mai puternica decit oricare logica stiintifica, sau filozofica. Ttotul e sa iti iei timp si sa cauti. Mie mi-a trebuit mai bine de un an de zile pina sa ajung sa cred, si zi de zi cautam raspunsuri. Si multe din ele le-am aflat la ani de zile de cind am crezut prima oara, si ele mi-au intarit convingerea ca ce cred e bine.
Asa ca, daca zici ca ai fost Elvis, eu pot cerceta dacachiar ai fost sau nu, si voi descoperi ca nu ai fost.
De ce e atita necaz in lumea asta? Pentru ca omul s-a despartit de Dumnezeu, si fara El, rautatea a incoltit in inima lui. Din rautate sa intimpla toate pe pamint. Dumnezeu ar putea sa se bage si sa schimbe lucrurile, insa unde ar fi atunci libertatea individuala acordata de El omului? Fiecare are dreptul sa aleaga ce vrea, desigur, va si suporta mai devreme sau mai tirziu consecintele, dar daca alege raul, faptul ca e atita rau in lume, nu e vina lui Dumnezeu. E rezultatul propriei alegeri. Oricum, poti fi sigur de un lucru: pina la urma, dreptatea se va implini, acum ni se pare ca nu e drept ce se intimpla in lume, insa vom descoperi la sfirsit ca Dumnezeu a facut in asa fel incit dreptatea sa fie implinita. El este drept, si dreptatea va birui in cele din urma.

| anonim4565 a răspuns (pentru cristi202):

Da ai dreptate ...asta cu crede si nu cerceta e prostie... daca ar fi asa Dz nu near mai fi dat biblia.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Dumnezeu exista.Fiecare stie in interior ca El este aici, langa noibig grin.Fiti binecuvantati toti ce credeti in Domnul!

| RaduMD a răspuns:

De ce? Fiindcă aşa răspunde El rugăciunilor celor drepţi. Acesta este al treilea răspuns al Lui. Primul Lui răspuns la rugăciuni este credinţa. Al doilea Lui răspuns este speranţa. Pe urmă, vine al treilea răspuns, care este Iubirea de El. Ştii că ţi-a răspuns astfel, atunci când chiar şi o zi fără El ţi se pare fără sfârşit.

| Preotul a răspuns:

Acum urmeaza sa vina o gramada de atei sa iti dea o explicatie cica "stiintifica" Dar cea mai buna explicatie este ca Dumnezeu exista.

| Nosam a răspuns:

Novus Ordo Seclorum