| Meme10Memu a întrebat:

De ce exista mai multe intrebari de batjocura la adresa credintei decat necredinta? Nu pentru ca credinta promoveaza bunul simt in timp ce necredinta lipsa de respect fata de aproapele?

55 răspunsuri:
| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

In B scrie ca Pamantul e rotund si nu plat si ca e suspendat in spatiul gol. Asadar B e o referinta demna de bagat in seama.

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Tu ai evadat pe net?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Suspendat deci fix. Ce o mai fi si aia miscare de rotatie, de revolutie...
P.S. Legat de ce ai zis ca am scapat eu pe net... eu eram pe net cand gizăs era timplar.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dumnezeu suspenda Pământul pe nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si ii mai da cate un bobirnac din cand in cand ca sa se invirta, nu? Dar stai, ca de fapt si galaxiile se misca in univers... dar deja ajungem la chestii prea complicate. A naibii dumnezo' asta, nu putea sa automatizeze procesele, isi tot baga el coada...

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Mai mult decat automatizate.

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Cand o bila e suspendata (spanzurata) si deplasata nu tot suspendata e? Ia si citeste B si nu mai comenta atata fara sa studiezi B. Iov 26:7:"El întinde miazănoaptea peste genune; El spânzură pământul pe nimic." Unde e logica in ce scrii tu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Hai bah, lasa poeziile alea stupide. Atotputernicul care e atit de puternic incit poate crea o piatra atit de grea incit nu o poate ridica. De fapt, stai, ca da cu virgula. Sau atit de meserias incit a creat o creatie perfecta care de fapt e imperfecta. Mai da-o incolo de maculatura medievala!

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pamantul e chiar suspendat pe nimic? Din nou o dovada a faptului ca nu aveti habar de stiinta, daca gravitatia pentru voi e nimic ce sa spun

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Si pe ce e suspendat?

| DeyCj a răspuns (pentru Meme10Memu):

De acord cu tine happy

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Da, suspendat de ceva sau pe ceva. Gravitatia e una dintre cauze dar nu singura.

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Nu e doar gravitatia. Daca era doar gravitatia orbita Pamantului nu ar fi fost ecliptica si viteza de revolutie variabila.

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Cand ai vazut ca am dreptate ai inceput cu "Hai bah".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ai dreptate ca ce? Ca multe chestii din cartulia aia pot fi potrivite cu realitatea? Desigur, la fel cum si mai multe sunt absolut ridicole si adevarate jigniri aduse inteligentei umane!

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Chestia cu suspendarea.

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Suspendat pe si de. Asa se spune cand ceva material pluteste prin vidul cosmic sau printr-un mediu cu densitate mai mica. Asta daca nu stiai.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Suspendat IN! Suspendat in vid, suspendat in spatiu, suspendat in aer...

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

El întinde miazănoaptea asupra golului
şi spânzură Pământul pe nimic. - Iov 26:7. Cam tot aia e: in, pe, tot in spatiu gol sau pe nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

A, deci discutam de cartea aia de povesti iar? Eu credeam ca discutam de exprimarea in limbaj natural a starii de suspendare a unui corp, nu de cum e tradusa triblia...

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Ca e suspendat IN sau pe sau de tot suspendat, spanzurat e. Si daca e suspendat nu e neaparat sa stea fix.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Haaaaaaaa esti varza la capitolu fizica

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Nu sunt varza din contra insa nu ma cramponez ca altii in explicatii inutile care nu schimba intelesul de baza.