| Cretinul112 a întrebat:

De ce exista oameni care vor sa vina Apocalipsa? De ce?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Probabil ca nu sunt multumiti de viata pe care o au, apoi sa-si puna capat zilelor nu pot pentru ca societatea nu ii ajuta in directia respectiva, iar natura i-a programat sa fie rezistenti si atunci se gandesc ca asa vor scapa si ei de viata pe care o au si vor avea si satisfactia ca nu mai ramane nimeni in viata laughing
Alt motiv ar fi convingerile religioase si credinta intr-o lume mai "buna", o "curatare" a lumii "murdare" si "pacatoase" plus credinta in "viata vesnica". Se considera ca "sunt foarte buni" si "nedreptatiti" de ceilalti si isi asteapta locul in "Rai", in Raiul naivilor creduli si nestiutori.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Probabil ca nu le cere nimeni laughing E nevoie de ei vii ca sa mearga la munca si sa aduca profit laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru halogen001):

Mai exista si a treia varianta. Sunt unii (ca si mine) care pur si simplu vor sa vada haos in lume si sa traiasca intr-un scenariu SF ca cel din filmele apocaliptice sau post-apocaliptice de la Hollywood.
Stii cat de incantat am fost cand a venit acea agitatie din cauza pandemiei? Vaaai, ma simteam ca intr-un film, si cu cat era mai mult haos in lume, cu atat totul parea si mai similar cu un scenariu din film, si asta ma facea si mai fericit.
Poate sun putin ca si cum as fi sarit de pe fix, dar doar gandul la un astfel de scenariu haotic ma face sa ma simt ca in al 9-lea cer.
Oare e ceva in neregula cu mine? Sau oare mai sunt si altii care gandesc la fel?

| halogen001 a răspuns (pentru Mayhem666):

Da, e si asta o varianta posibila happy. Eu daca mi-as dori o apocalipsa, mi-as dori-o doar pentru mine, ca sa nu "beneficieze" de ea si cei care nu si-o doresc happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru halogen001):

Eu vreau sa fiu o persoana buna si sa impart apocalipsa cu toata lumea. Nu vreau nimeni sa se simta exclus.
Eu sunt gen : "Don't discriminate, hate everyone equally."

| halogen001 a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu le-as da la fiecare ce-si doreste happy

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Când vor începe să se întâmple aceste lucruri, să vă uitaţi în sus şi să vă ridicaţi capetele, pentru că izbăvirea voastră se apropie." (Luca.21:28)
Poate că unii sunt nepăsători atât de soarta lor cât și de a semenilor lor, și caută să se bucure de viața aceasta cât mai mult cu putință ca și cum nu ar mai exista nimic după aceea.
Totuși, noi putem să ne bucurăm de viața aceasta în așa fel încât să ne putem bucura și de cea veșnică.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindcă vor să-L intalneasca pe Hristos probabil

| Lukasssz a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De ce bati ma campii?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu bat niciun camp. Vorbesc serios

| fllu07 a răspuns:

Deoarece Apocalipsa la care te referi tu, (cel puțin asta cred eu) este Armaghedonul, sau războiul lui Iehova Dumnezeu împotriva celor care îl contestă sau dezonorează. De așteaptă unii oameni acest război? Deoarece el însemnă eliberare si o viață mai bună, dreapta, si fara probleme, aici pe pământ. Un pământ curățat de oameni răi și lacomi. De asta unii oameni așteaptă apocalipsa.

| Hutzy95 a răspuns:

Pentru ca sunt habotnici si fanatici religiosi care ar face orice ca sa vina sfarsitul lumii

| PirvuDragos a răspuns:

Sado-masochisti